Poradte co s programem pro ZX spectrum

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

Poradte co s programem pro ZX spectrum

#1 Příspěvek od jirys »

Mám na kazetě program pro ZX Spectrum .Mám magnetofon který umí přímo převádět audio do MP3 tak jsem jej přehrál do MP3 na flešku . Mám 3 emulátory pro ZX ani jeden je nevemé z PC . Můj notas nemá vstup pro audio . Poradí někdo jak ten program nahrát do emulátoru ?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Nejsem si jistej, jestli to MP3 nezmrší tak, že to nepůjde dekódovat. Ale zkus to převézt do WAVu a následně třeba na TAP formát. Program třeba tento.
MP3->WAV zvládne třeba Audacity.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

A do jakýho rozlišení MP3 jsi to převedl? Obávám se, že to ale nepůjde s žádným.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PotPalo »

Máš to nahraté v slabej kvalite. MP3 je stratová kompresia. V dátach pre ZX sa nemôže stratiť ani jeden "bit", inak to bude hlásiť chybu. Nahraj to do WAV, aspoň 22kHz (pre štandardnú rýchlosť stačí 8 kHz, pre turbo treba 44 kHz). Napríklad MP3 prehrávač Creative ZEN vie tiež nahrávať do MP3, ale nahrávka zo ZX Spectra je nefunkčná. Pritom keď ju nahrám cez AUX vstup do PC a spravím rovnakú MP3, tá už funguje. MP3 je skrátka lotéria.

V emulátoroch sa dá WAV alebo MP3 normálne nahrať. Tam je skôr problém nahrať z priameho AUX vstupu, to emulátory nevedia. Možno nejaký pod čistým DOSom to ešte vedel.

Tiež mi môžeš tú MP3 poslať a ja ju overím či funguje.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

MP3 kompresní algoritmus nezachová hrany ani do té míry, na kterou stačil nějakých 8 kHz kanál levných kazetofonů, to je známo. Možná by stačil na nějakou odlišnou (sníženou) rychlost záznamu, ale alternativy k rutině ve spectrum ROM spíš naopak používaly vyšší rychlosti, aby se na záznam nečekalo takovou dobu. Taky se jmenovaly různě "turbo" atd.
Problémový interface v podobě neohrabaných zvukových nahrávačů byla daň za očesání domácích počítadel, aby byly široce dostupné, sir Clive to dobře myslel, ale bylo to šlápnutí do **** *

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#6 Příspěvek od jirys »

Děkuji za odpovědi .

PotPalo zašlu to MP3

Uživatelský avatar
felixbejk
Příspěvky: 32
Registrován: 13 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od felixbejk »

Převeď si to do wav. Heslo ebastlirna
Přílohy
tape2wav.rar
(48.14 KiB) Staženo 33 x

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

Tak som konečne tu. Stiahnem tento RAR, neotvorí, že vraj neznámy formát archívu. Idem stiahnuť súbor z uložto, píše že složka je prázdna. Furt musí niečo hnevať. Tak druhý PC, kde mám novší RAR (posledný čo ide pod XP), archív otvorím, ale obsah nepotrebujem. Skúšam MyPal browser kde som predtým normálne sťahoval, ale nenačíta ani spomínané složka je prázdna, ostane nedokončená obrazovka s točiacim sa kolieskom. Skúšam 365chrome, a konečne sa dá niečo stiahnuť. Tak sa môžem dať do práce.

Skúšam emulátor s tou MP3, píše že je v neznámom formáte a bude ju ignorovať. Zaujímavá MP3, toto som ešte nemal. Tak spustím GoldWave, tá MP3 otvorí a prehrá normálne, ukladám to teda do WAV. To už emulátor berie, program ide nahrať normálne. Je tam nahratý CODE, potom BASIC, a zasa CODE. Obidva CODE čo som porovnal tak sú rovnaké, ten prvý je tam teda zbytočný. Druhý sa nahrá po BASICu. Cez emulátor som to uložil do TAP. Niekde to hodím a do SZ píšem že kam.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#9 Příspěvek od jirys »

PotPalo - děkuji moc za pomoc . Již to funguje i mě ...

Nemáte ještě někdo hru : PSSST jde o stríkaní sprejem po všem živém

již převedenou do TAP ...

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od nixdorf »


Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

Tu je anglicky: https://www.zx-spectrum.cz/index.php?ca ... =pssst.txt
Tu je preložená: https://cs.speccy.cz/?scn=4

Alebo v prílohe slovensky. Aj ako originálna páska, aj ako som to potom ja spracoval (kompresia, možný ľahký prevod na disketu, akurát tá už nepôjde na 16 kB Spectre... ale kto ho má, že.).
Přílohy
hra pssst a ine.zip
(37.25 KiB) Staženo 34 x
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“