Nová sonda k oscilu 10:1/100MHz

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Nová sonda k oscilu 10:1/100MHz

#1 Příspěvek od Celeron »

Dnes se mi neopravitelně rozsypala (praskl středový vlásek v kabelu) poslední sonda HP 10041A (10:1 1MΩ/12pF pro 1MΩ/20-23pF.
Potřebuju honem něco jinýho a narazil jsem na http://www.hezkyden.cz/shop/osciloskopi ... a-100-mhz/. Máte ji někdo a je to aspoň trochu použitelný? Nedělám si moc velký iluze že za 200 CZK bude něco óbr kvalitního. Jak tak koukám na net, tak tyhle sondy prodává kdekdo a původ je asi stejnej, Hantek.
Nebo přitvrdit na penězích a vzít tohle:https://www.tme.eu/cz/details/tt-lf312/ ... ry/testec/ Píšou ji 150 MHz, možná že by "kreslila" líp než ty levný Hanteky.
Jde mi taky o to, aby vlastní sonda do ruky nebyla moc dlouhá, HP10041 s dýlkou 70 mm asi nic nepřekoná. A tloušťkou kabelu 3 mm už vůbec nic. Proč tam musej dělat to dementní přpínání 10:1 a 1:1, co sondu prodlužuje na dvojnásobek, to nechápu.
Případně co sehnat aby to mělo nějakou kvalitu a netrvalo to měsíc?
Díky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#2 Příspěvek od teufel »

Před pár lety jsem koupil tuhle
https://www.gme.cz/osciloskopicka-sonda ... t-6hp-9250
Zatím dobrá, nelituji. Kupodivu stojí pořád stejně...
Levné sondy nemají speciální koax s tenkým odporovým drátem, ale obyčejný 50ohmový.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaZ »

Mám a dlouhodobě používám https://www.tme.eu/cz/details/pp-200/so ... ry/hantek/ a nezjistil jsem, že by na 200 MHz stroji byla nějak problematická...

Nicméně je fakt, že jsem nezkoušel nějaké extrémní signály. Pochopitelně je třeba správně nastavit kompenzační trimr v prodlouženém těle BNC konektoru (na rozsahu 1:10), ale pevně doufám, že to je zbytečná připomínka...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jjilek »

Mohu nabídnout Teslu BP7723 (můžu i nafotit.)

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od bum »

Používám sondu z webu hezkýden a zatím v pohodě.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Tyhle sondy jsou cistokrevna cina, taky jsem jednu koupil z ebay za kilo pro osciloskop na udrzbe. Zalezi na co to chces, Na nf zesilovace bude ok, ale kdyz jsem hodil na jeden kanal 1GHz aktivni sondu a na druhy tuhle cinu, tak uz pri 1MHz obdelniku vypadal signal dost jinak. Jako ze obdelnik v tom byl v pohode poznat, ale hrany, prekmity apod. uz byly mimo.

Na bezne mereni pouzivam lecroy PP005. Jsou pomerne male, maji pekne ohebny kablik, jen sila pruziny v zemnici krokosvorce je dimenzovana tak pro Hulka.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

jjilek píše:Mohu nabídnout Teslu BP7723 (můžu i nafotit.)
Je to taky takovej humpolák jako BP7721 nebo BP7722? Mám od obojího dva kusy v koženkovým futrálu za zip a je to strašně veliký, vlastní sonda s kleštinou je snad 15 cm dlouhá. Navíc je jen do 25MHz a v porovnání s origo HP to už na stovkách kHz ukazovalo rozdíl. Ta co nabízíš je do 120MHz, tak by to mohlo být lepší.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše: Na bezne mereni pouzivam lecroy PP005. Jsou pomerne male, maji pekne ohebny kablik,
Nojo, ale jedna Teledajna stojí devítku. Potřebuju dvě, to je několikanásobek ceny osciloskopu, ke kterýmu to mám. :roll: 200MHz je taky zbytečný ke stovkovýmu oscilu. Ani tu PP010 za půlku ceny PP005 bych nebral.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

teufel píše:Před pár lety jsem koupil tuhle
https://www.gme.cz/osciloskopicka-sonda ... t-6hp-9250
Blbý je, že je nemaj na e-šopu. Uvažuju o 9150, je do 150MHz, na ešopu ji mají, snad bude dobrá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše: Nojo, ale jedna Teledajna stojí devítku. Potřebuju dvě, to je několikanásobek ceny osciloskopu, ke kterýmu to mám. :roll: 200MHz je taky zbytečný ke stovkovýmu oscilu. Ani tu PP010 za půlku ceny PP005 bych nebral.
Na ebay se prodavaji kolem $100. Pisou na ni 500MHz, takze ke 100MHz osciloskopu je opravdu asi zbytecna, ale na druhou stranu budes mit jistotu ze to co vidis tam opravdu je (v ramci moznosti osciloskopu). A taky pri budoucim upgrade osciloskopu nebudes muset kupovat nove sondy.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Sondy za 200Kč nekupuj, pokud je nemáš jen na jeden dva večery. Týdenní používání většinou nevydrží. Jsou uvnitř strašně odfláknuté. Už se to tu probíralo několikrát.

Teď je na Aukru pár sond Tektronic za 1250Kč. Ty bych ti doporučoval. Tenhle prodejce mívá dobré věci. Pokud se ti zdají moc drahé, pak si kup 6 neznačkových neznačkových po 200Kč, ale jako spotřební materiál.
https://aukro.cz/sada-2-osciloskopickyc ... 7016235861

Všechny sondy Tesla BP77xx jsou sice humpolácké, ale taky vydrží dlouho. Až na zemní kablík. Ale to jde opravit.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Mám ještě možná kdesi zajímavou sondu z číny - na rozsahu 1:1 měří divně, na rozsahu 1:10 docela dobře.
Jinak v práci používáme nejčastěji Lecroy sondy, paramerty jsou tady
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já jsem si na běžné testy kolem procesorů a sběrnic koupil (mimo jiné) i toto.

Do 100kHz obdélníku je to úplně v pohodě, do 1MHz obdélníku jako orientační ještě plně postačuje. Nemusím trápit klasickou sondu a stojí to pár korun. Kapacitu neřeším, je to opravdu jen na testy.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Jo, to jsem si taky před časem udělal z Brněnskejch sond, co měly bakelitovej přechod koaxiál - dvě šňůry s banánkama. Banánky ucvakl a dal háčky a na druhej kabel skřipky. Používám to ale spíš na signál do než ven z bastlu.
Přílohy
BNC_hac.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jo, dá se to použít oboustranně.

Já mám i verzi s dutinkama na kolíkovou lištu. Klasická sonda je na to zbytečně těžká a klouže.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“