Střídavé napětí 6V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Martin25
Příspěvky: 5
Registrován: 15 led 2022, 01:00

Střídavé napětí 6V

#1 Příspěvek od Martin25 »

Hezké odpoledne, mám prosbu, zda s tím někdo dokáže poradit. Zjednodušeně, máme cívku a magnet. Při pohybu magnetu (větrnou energií) se indukuje střídavé napětí, kolem 6V a sinus 50hz. Když připojím zátěž, např. žárovku 6V, tak žárovka nesvítí a napětí se sníží na 0,05V. Připojená cívka se chovala obdobně. Zdroj se vždy jakoby zkratuje a přitom u střídavoho proudu by se cívka měla chovat jinak. Když připojím LED diodu, tak LED svítí a je na ní střídavé napětí. Toto jsem prakticky nikdy nekoušel, až teď, a předpokládal jsem, že napěti se udrži. Dokáže mi někdo pomoci, aby zdroj si udržel nějaké střídavé napětí i po zatížení? K čemu je to potřeba netuším, jen mě o to někdo požádal, zda je to možno vyrobit? Děkuji

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

A kde se bere ten sinus rovných 50Hz?

Uživatelský avatar
Martin25
Příspěvky: 5
Registrován: 15 led 2022, 01:00

#3 Příspěvek od Martin25 »

jedná se o malý větrný generátor a opravdu se jedná o střídavé napěti a frekvenci 50 - 60 (dle osciloskopu)

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#4 Příspěvek od ferdislav »

jedna cívka jeden magnet? jaký drát a jak je to celé veliké?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Martin25, u tebe je problém, že nechápeš vzájemné vztahy mezi napětím, proudem a výkonem.
6V žárovka může mít proud 50mA a taky třeba 5A.
Dej sem foto toho generátoru a rozměry. Pak se dá odhadnout, jaký výkon je schopný dodat.
Podle popisu velmi malý, tak akorát na rozsvícení LED.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Vypadá to na další produkt novodobého školství.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Dalsi krok bude: ako tymto nahradit elektricku pripojku.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

Martin25 píše:K čemu je to potřeba netuším, jen mě o to někdo požádal, zda je to možno vyrobit?
. . . ty jsi teda materiál !
"googl" ti neporadil ?
dej sem víc informací, nebo fotku zařízení . . .

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

Člověče, ten tvůj generátorek bude mít malou účinnost a proto moc proudu nevyrobí. Píšeš, že rozsvítil LEDku. A to jsi ji připojil jen tak napřímo? Protože ti neshořela, je jasné, že moc proudu to opravdu nedá a žárovičku to tedy nerozsvítí.
Jak velká je vrtule? Je to spíš vrtulka, že? Ono z větru se ta energie tak lehko vzít nedá.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#10 Příspěvek od jirkati »

Výkon toho "generátoru" (pominu ztrátu usměrněním AC) je podle zadaných údajů
6 V x 0,02 A = 0,12 W max.,
protože napětí při zatížení ještě výrazně poklesne, takže se soustava chová skoro jako hodně "měkký" proudový zdroj. Z toho lze usoudit, že tudy cesta nevede.
Jen pro experiment by mohlo být použito třeba dynamo z jízdního kola. Jen je otázka, zda by je daná vrtulka dostatečně roztočila.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Martin25 píše: se indukuje střídavé napětí, kolem 6V a sinus 50hz. Když připojím zátěž, např. žárovku 6V, tak žárovka nesvítí a napětí se sníží na 0,05V. Když připojím LED diodu, tak LED svítí a je na ní střídavé napětí.
A nekulíš nás? Střídavé napětí 6V/50Hz a na LED diodu? Něco z toho mi dost nesedí. :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Na LEDce zůstane úbytek napětí řekněme 1,5 V. Zřejmě ta cívka při tomto napětí víc, než 15 - 20 mA nedá, v závěrném směru LEDka 6 V někdy vydrží.
Proud se odebírá jen v jedné půlvlně a ještě ne celé, tak to máme maximálně 10 mA * 1,5 V = 15 mW.
To už tření mezi korálky použitými jako ložiska pouťového větrníku zatíží ten větrník víc.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Mikras »

Když jsem byl malý, vlastnil jsem nějaké malé ss motorky. Zřejmě z nějakých hraček. Napadlo mě, že když se při připojení k baterii roztočí, co se stane, když ho roztočím mechanicky a připojil jsem k němu žárovičku ze svítilny. A skutečně, když jsem hřídelkou pomocí prstů cuknul, žárovička slabě zasvítila.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

Dřív jsem používal gramec NC420 a na přední panel dobastlil si zelenou LED
coby indikaci "power" připojenou rezistorem k pohonnému motorku, ručním
pohybem talíře se rozsvítila taky.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#15 Příspěvek od misocko »

Co je na tom divne , vsetky generätory pracuju na princípe magnetu (elektro magnetu) a cieky, ktore sa voci sebe navzájom pohybujú... :(

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“