LG úprava zdroje pro LED

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

LG úprava zdroje pro LED

#1 Příspěvek od PCmaniac99 »

Ahoj, zkoušel jsem tu hledat a něco jsem i našel ale pro jistotu se zeptám.
Jedná se o zdroj TV LG LGP32-14PL1. Odebráním odporu z vyznačené oblasti snížím maximální proud ledkami?
Přílohy
uprava led.png

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Ano. Pokud tam jsou všechny co na schematu, odeber jeden až dva jednoohmové a uvidíš :wink:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#3 Příspěvek od gepard »

Ano, bude hlídán stejný úbytek napětí na tom bočníku s tím, že ten bočník již bude mít větší odpor.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
mario111
Příspěvky: 166
Registrován: 20 zář 2005, 02:00
Bydliště: slovakia RS

#4 Příspěvek od mario111 »

staci odobrat uplne jeden a nepoznas zmenu v podsvitu
kazdy driver to ma inak ..niekde pridat niekde ubrat,...riesilo sa to dost na ruskych strankach
:)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Pokud odebere v tomto zapojení pouze jeden odpor, opravdu nepozná rozdíl. Bohužel ani v životnosti LED. Mám vyzkoušeno tak 30%. A i tak nepatrný rozdíl podsvitu (svit LED není lineární s proudem!) koriguji jasem a ostatními režimy v uživatelském nastavení. Ale každý má jiný recept.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#6 Příspěvek od zvaty »

Nastavenim jasu v menu se meni proud pres Led?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Ne. Ale dá se obraz nastavit o něco světlejší a pak není úbytek podsvitu tak markantní. A vzhledem k tomu, že nastavení jasu je uživatelská funkce a pro každého subjektivní, může si ji majitel vrátit z5 a nastvit podle libosti.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#8 Příspěvek od houmr »

Ano se změnou jasu se proud nemění, až na nějaká vnucená vylepšení typu "ztmavení tmavého obrazu" jako je na mé LG. Ale jas bohužel není totéž co podsvětlení, takže představa, že když stáhnu podsvit, tak stačí adekvátně přidat jas je bohužel mylná. Zrovna před týdnem jsem se zabýval svou LED LG 32LN575, která stojí v ložnici vedle CRT Panasonic (používám ji hlavně na Youtube na pohádky pro děti). Bohužel při porovnání s tou CRT vychází ta LG dost tragicky. STB je připojen k oběma, LG přes HDMI, CRT přes SCART.

Měl jsem zapnuté obě a na STB jsem zastavil obraz. Zatímco na CRT jsem viděl mraky na modré obloze, na LG jsem viděl oblohu jen jednolitou bílou. Stahoval jsem jas až se objevila modá i na té LG, to jsem už ale vůbec neviděl jednotlivé stromy na okraji tmavšího lesa. (Na CRT bylo pochopitelně obojí krásné). Snad dalších 20 minut jsem si hrál i s kontrastem, podsvitem, nastavením Gamma a dalšími funkcemi, ale dostat tam jak oblohu, tak stromy se mi tam nepodařilo. Nastavil jsem nějaký kompromis, ale když jsem na ni večer pustil film, stejně se mi to dost nelíbilo - ta televize má navíc jednu nesmyslnou, nevypínatelnou funkci - když je tmavý obraz, tak se navíc ještě sníží intenzita podsvitu, takže ty zbytky detailů v tmavém obraze ještě více ztmavnou. Když nechám puštěnou vedle tu CRT, je ten rozdíl extrémní. Jenže na té CRT zase scházejí po stranách části obrazu, protože je 4:3, a při LetterBoxu už je ten obraz zase nekoukatelný pro jeho malé rozměry...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Porovnáváš neporovnatelné. Pokud to chceš opravdu porovnávat, tak připoj tu LG taky přes Scart. Samozřejmě, že na CRT býval lepší obraz než na LCD, ale ta spotřeba, váha a co to zabere místa. Takže není zase takový rozdíl mezi dvěma TV, ale ve zpracování signálu přes STB. Tam, kde klasická LCD TV má obraz jak víno, tak přes STB je to prostě hnůj a šteluješ to dvě hodiny k nějakému jakžtakž výsledku.
takže představa, že když stáhnu podsvit, tak stačí adekvátně přidat jas je bohužel mylná.
Ne, není. Jas, kontrast, barvy, gamakorekce atd. jsou věcí sw práce na LCD panelu. Podsvit je jen ta "žárovka" za ním. Takže opravdu jde normálně jas dát naplno a podsvit ubírat tak, aby to nebylo přehnané a jasem dodatečně s kontrastem naladit obraz v černobílém režimu a až potom přidávat tu barvu. Funguje to tak na všech TV, co mají podsvit.
Aby bylo jasno, po určité době je u některých LCD TV vhodné rozdělat panel a vyčistit jednotlivé zaprášené fólie. To je pak taky zajímavý rozdíl. :wink:

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#10 Příspěvek od houmr »

p32 píše:Takže opravdu jde normálně jas dát naplno a podsvit ubírat tak, aby to nebylo přehnané a jasem dodatečně s kontrastem naladit obraz v černobílém režimu a až potom přidávat tu barvu. Funguje to tak na všech TV, co mají podsvit.
A to je právě ten problém - jak začneš přidávat jas, světlé plochy se začnou slévat a mizí detaily (kterých je tam beztak už méně). Ubráním kontrastu tomu obvykle moc nepomůžeš. Samozřejmě asi alfou/omegou bude kontrastní poměr konkrétní televize a její možnosti ovládání. Určitě by pomohla nějaká funkce "komprese dynamiky", která by zabraňovala podle konkrétního obrazu saturaci světlých ploch a zároveň tmavé scény zesvětlovala tak, aby detaily se neslévaly do jedné plochy. To nevypínatelné snižování podsvitu u té mé LG jde přesně opačným směrem.

Jinak nevím kam mířiš tím SCARTem - kdybych ji připojl přes SCART místo HDMI, její obraz by se určitě nezlepšil.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Už jsem to psal, tak si to přečti znovu. Jde o to, že pokud to bude barevně stejné, tak je problém v tom STB, které je vhodné spíše pro CRT TV. Tím nechci psát, že je to STB špatné, ale každý výrobce STB to má prostě jinak.
U některých starých LCD TV s tím zase tak moc nenaděláš, u Samsungů to šlo.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#12 Příspěvek od houmr »

Tak já to o víkendu schválně zkusím. Jestli to dobře chápu, tak přes SCART by se na té LG ta saturace měla dít v méně?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Prostě to zkus. Výsledek může a nemusí být stejný jak u té CRT. Já mám zkušenosti s tím, že nastavení barev, jasu i kontrastu prčí nejvíce STB podle toho, od jakého je výrobce.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“