Stavba kamen na uhlí postaru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

Stavba kamen na uhlí postaru

#1 Příspěvek od BOBOBO »

Zdravím přispívající . Máme zde široké spektrum odborníků , nebo i jen lidí , kteří byli u toho . Sháním kamnářskou literaturu (k přečtení) , nejlépe z nějakého učiliště . Mám tady dvoje stará uhelná kamna a rád bych jim prodloužil život . Rád bych pronikl do starých technologií . Poradil by někdo , kde vlastně bylo kdysi kamnářské učiliště ? Děkuji předem . Získané pochopitelně chtějícím předám . Zajímá mne zpracování šamotu a jeho opravy již zamontovaného v topidlech .

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#2 Příspěvek od samponek »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Já NECHCI PLATIT NĚKOHO JINÉHO , JÁ SE TO CHCI NA STARÁ KOLENA NAUČIT . Tohle asi neznáš .


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

A co chceš na starejch kamnech řešit? Opravy jsou celkem v pohodě když jsou ještě ve stavu kdy vidíš, jak to bylo vevnitř vyzděný. Postavit ale nový bez literatury a zkušeností, to už je věda.
Namíchat šamot po staru s vodním sklem, nebo po novu kterej ho už má v sobě podle návodu a vymazat a vylepit zvládneš. Pokud cihla nebo deska chybí, tak se koupí podobná jiná a fričkou upraví.
Průser je pokud jsou spálený litinový rošty, ty se zpravidla nedají sehnat. Dělal jsem dřevenej model roštových dvířek u starejch Kovosmalt Klubek a dal to do slévárny zaformovat a odlejt. Jenže to je asi 20 let a dnes tě s tím nejspíš všude vyhoděj.
Koukni na hradeckou technickou knihovnu u Hučáku, co tam maj z kamnařiny a zkus si to nechat přes vaši městskou knihovnu nechat na 14 dní půjčit. Před pár lety to stávalo 60 kaček za 1-3 knihy. Registrace přímo v Hradci byla dost drahá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Právě o to jde . Co píšeš obecně o opravě , platí stejně o čemkoliv . Určitě umíš opravit i atomovej reaktor . Ale udělat to správně , aby to vydrželo . Právě sháním školní kamna . No a tam , protože lidi tam nasypou cokoliv , se zničí přední rošt a ten rám , co ho drží . Už jsem také přemýšlel o slévárně v Třebechovicích . Většinou je stará vyzdívka popraskaná . Rád bych se dozvěděl , jak správně , trvale opravit . Mám objednanou šamotovou směs i kamnářský tmel . Problémem je ale šamot . V těch školních kamnech je takový s varhánkovým povrchem , je tlustý skoro 5cm , ale běžně se koupí tak do 3cm tloušťky . Mometálně dodělávám 10kW Mory , taková zmenšená školní kamna . Rošt již neexistuje , alespoň zůstal ten výstupek pro ovládání táhlem . Tak jsem objednal bez výstupku a ten tam přivařím . Ale také chci opravit ještě slušnou vyzdívku . Třeba právě nevím , zda se má vyspárovat v rozích , nebo vzhledem k roztažnosti mají zůstat rohy volné . Bydlím ve starým baráku , kde byli dva průlezné komíny , ty jsem naštěstí včas vyvložkoval nerezem . Nyní jen osadit kamna , která vezmou jak dřevo , tak uhlí . ZATÍM je ještě různého dřeva ve SD dost .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Jirka a crifodo děkuji za konstruktivní přístup .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Nechci dopadnout , jako příklad zde v článku :
Dobrý den. Mám nové kamna, ale šamot je vydrolený. Rozmíchal jsem šamotový prášek, přidal vodní sklo, podle návodu. Vyspároval jsem a nechal vytvrdnout. Druhý den mě čekalo překvapení. Šamot byl popraskaný a opět se drolil. Co jsem udělal špatně. Poraďte. Díky

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

PS to cel : v knihovně HK nic použitelného není , proto honím učiliště .
Jinak si běžně vypůjčuji z této knihovny přes místní knihovnu zdarma . Tedy za roční poplatek místní knihovny .
Vypsal jsem si co dnes nabízí , alespoň přibližného . Dokonce něco od p.Purkyně
Naposledy upravil(a) BOBOBO dne 20 zář 2022, 08:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Problém je jednoznačnej - to co koupíš jako "Šamotová výmazová hmota" není žádnej šamot, ale jen spojovací malta na šamotový cihly, který se musejí před vyzdívkou ve fabrice vypálit, aby byly dostatečně odolný. Pak ta výmazová hmota, nanesená v tenký spáře, má nějakou šanci přežít. Ale nanesená jako žáruvzdornej povrch nebo dokonce jenom z ní udělaná "vyzdívka" nevydrží nic, i žár z obyčejnýho dřeva ji po pár hodinách přímý expozice pošle do pšá ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

No ale v tom mi ty neporadíš nic znalého jen obecnou řeč , píši slušně-tvoje klapání k ničemu není . Proto také sháním , znovu to zdůrazňuji pro nečtence , znalosti u kamnářů , ne u elektrikářů .

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#13 Příspěvek od miroja »

Ak ti to pomoze, mam k dispozicii knihu Kozuby a kachlove pece od autorov Havas/Institoris.
Tu je obsah knihy:
Přílohy
krbykachle.jpg

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#14 Příspěvek od dobrman »

před lety mi radil kamnář co staví kachlovky a pod.
šamot je třeba rozmíchat s vodou pár hodin nechat stát, přidat vod. sklo a použít. Pak nechat kamna pár dní pořádně vyschnout a teprve pak zatopit a vypálit.
Když šamot není pořádně vyschlý a zatopíš, tak tutově popraská.....
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Vo tom to je , díky za nabídku . ALE , já potřebuji opravovat kamna NA UHLÍ . Tam jsou úplně jiné teploty , než v kachláčích a krbech a různých krbových kamnech . Tam všade se topí dřívím . JEN dřívím . Když jem viděl kamna nové konstrukce , tak jsem se málem skácel . Jo , byly sice vyloženy šamotem , ALE TEN BYL UCHYCOVÁN KE KONSTRUKCI BĚŽNÝMI OCELOVÝMI PŘÍCHYTKAMI . Jak se uvádí jinde , dávám jim tak rok . Ve starých konstrukcích přechází litinový rošt různé konstrukce přímo v šamot a ten nahoře zase přecházel v litinový klobouk . Prostě oheň se nesmí dostat k ocelovému plášti kamen .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“