LED žárovka, která nebliká

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

LED žárovka, která nebliká

#1 Příspěvek od makak »

Sháním LED žárovku většího výkonu (ekvivalent 60-100 W), která nebliká 50 Hz. V ideálním případě s Ra (CRI) 90 nebo lepší. Poradí někdo ?
3000 nebo 4000 K nevadí, naopak bylo by to lepší.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#2 Příspěvek od JoDiK »

makak píše:Sháním LED žárovku většího výkonu (ekvivalent 60-100 W), která nebliká 50 Hz.
Já měl za to, že blikaly jen ty nejlevnější LED žárovky, všechny normální mají měnič s kondenzátorama. Leda, že bys to chtěl na natáčení videa, pak i těmto může obzvlášť s unaveným kondezátorem kolísat jas zvlněnými usměrněnými 100Hz.
Pak asi hledej něco jako "flicker free led bulb"
např: https://www.waveformlighting.com/flicke ... d-lighting

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaZ »

Zkusil bych něco od Philipsu, samozřejmě i to je dnes PRC, ale snad ještě trochu hlídané. Dlouhodobě je používám a jsem spokojený.

Ideálně koupit tam, kde je mají vystavené rozsvícené a nějakou videokamerou či foťákem se podívat na interference se snímkovým rozkladem (tak lze nejsnáze zjistit rovnoměrnost jasu v čase).

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hape »

Já jsem naprosto spokojený s LED žárovkami LEDVANCE (Osram). Ekvivalent 100W žárovky má v jejich případě příkon 13W, teplotu barvy světla si můžeš vybrat v rozmezí 2700K - 6500K. Máme jich doma několik, žádná zatím neodešla a blikání sem si okem taky nevšiml. Ale nesplňují tvojí podmínku v podání barev, co sem se narychlo díval tak mají Rₐ: ≥80, což je ale na domácí použití myslím vyhovující.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Spektrálně kvalitní ledky budou problém, hlavně časově. Jednotlivé luminofory nestárnou stejně rychle. A výrobci se nijak nepřetrhnou s informacemi v tomto směru.
Pokud nějaká taková bude, výrobce si ji nechá zaplatit tak, že levnější bude halogenka nebo MH výbojka +energie.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#6 Příspěvek od makak »

No, nepotěšili jste mě. Vypadá to, že budu muset sehnat kvalitní LED čipy a napájet to DC zdrojem :(

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaZ »

https://www.vaelektronik.cz/led_uvod.html a další části vlevo v menu. Pokud vím, ve svých svítidlech má LED Osram s CRI 96.

Svého času je i prodával, pak se mu to už nevyplatilo.

Kvalitu si pochopitelně nechal zaplatit, což český člověk zejména pod čínským zhoubným vlivem těžce nese.

Jo a mimochodem: když zadám do vyhledávače CRI 96, tak mi vyleze docela slušná dávka LED žárovek jak E14, tak E27 atd. Jen jsou často no-name (takže je otázka důvěryhodnosti toho údaje), no a zvlnění jasu jaksi neuvádějí ;-)

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#8 Příspěvek od makak »

Tak jenom jak to dopadlo. Použil jsem LED pásek s (údajně) lepším CRI. Z metru nastříhal 10 proužků, nalepil vedle sebe na chladič. Dostal jsem tak plochu cca 10 x 10 cm a na ní 120 čipů. Napájení z lab. DC zdroje, dá se to regulovat od 15V, kdy to začíná svítit až po nominálních 24V, kdy to svítí jako kráva. Bere si to 0,8 A. Účelu bylo dosaženo, spokojenost.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“