Li-ion nedosáhne 4,2V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Li-ion nedosáhne 4,2V

#1 Příspěvek od PCmaniac99 »

Ahoj, zrecykloval jsem několik NTB baterii a ve všech byly červené články 18650 - některé jsou sanyo. Články s napětím pod 2,7V jsem rovnou zlikvidoval. Ostatní nabíjím modelářskou nabíječkou a údaje přenáším do PC.

Již u 2 článků se mi stala věc že je nelze nabít na 4,2V. NABÍJÍM CC/CV kdy CC 1A, CV 4,2V ukončí při 100mA. Baterie VYBÍJÍM CC/CV - CC 1A, CV 3,0V se ukončí při 100mA. Při nabíjení přejde nabíječka vcelku rychle na CV což je u opotřebených článku s vnitřím odporem kolem 400mOhm normální. V režimu CV postupně klesá dodávaný proud tak jak má, u cca 250mA dojde k lehkému poklesu napětí z 4,2 na 4,15V a nabíječka už nesnižuje dodávaný proud, článek se začne lehce zahřívat. Po odpojení nabíječky a pauze cca 5 minut klesne napětí článku na 4,06V. V nabíječce problém není, to jsem ověřil multimetrem, dělá to jen u některých článků. Mám tu i nové 18650 a modelářské li-pol a u těch je vše v pořádku.

Otázka zní mohu tyto články bez obavy využívat? Použil bych je např v kapesní svítilně nebo malé powerbance. Mám konečné nabíjecí napětí u takto postižených článků snížit na 4V? Nebo je mám rovnou zlikvidovat?

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

Niesu to este starsie Lion 3.6/4.1V ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Take kedysi boli, ale tak pred 20 rokmi.

Uz som videl (a vyhodil) clanky, co sa spravali ako zenerka. A tiez take, ktore som nabil a o tyzden boli vybite.

Ak bateria neodisla nahle, ale postupne opotrebovanim, tak byvaju nepouzitelne vsetky clanky (vely vnutorny odpor).

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Já bych to vyhodil, když už se rozhodnu něco zkonstruovat, dám si do toho nové, nebo alespoň 100% OK články.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#5 Příspěvek od teufel »

Li-ion články, které nejdou nabít na plné napětí jsou vadné. Radím vyhodit, bude se to zhoršovat.
Naopak i hodně vybité články je ve velkém % případů možné oživit. Je třeba je nabíjet nejdříve malým proudem, jednotky, pak maximálně desítky mA a teprve když dosáhnou napětí 2,7 V je nabíjet normálně. Velmi záleží asi na tom, jakým způsobem se články do hodně vybitého stavu dostaly. Po nějakém čase (tak asi týdnu) je třeba oživené články změřit. Pokud se vybijí pod 4,05 až 4,1 V, tak vyhodit.
Z mého pohledu je důležité u článků měřit vnitřní odpor, a to hlavně u baterek do nářadí, kde články dostávají značný "kouř". U starých článků se totiž nejen zmenšuje kapacita, ale hlavně zvětšuje vnitřní odpor. Články do nářadí by neměly mít víc než 15 miliohmů, do lampiček a dalších blbostí s malým odběrem mohou mít víc.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

18650 neřešit, při problémech vyhodit a v Lidlu koupit vrtačkový bloky 5S2P 2Ah/20A Parkside. Jedna 18650 vychází na 70 kaček. Trochu práce s kucháním z batérkový krabice.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

Co je tohle za zvláštní Li-Ion? To že má radiální vývody se tady na foru už øešilo, ale je mi divný ten údaj o napìtí 3,2V, proè tak málo?
(velikost to má AA a vykuchal jsem to z malého bateriového kompresorku - byly tam celkem 4 èlánky, všechny jsou vadné)
Přílohy
AA.JPG

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

To su asi tie "nesmrtelne" LiFePO4 clanky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Jo, to jsou Huahui LiFePO₄ 700mAh. Umax 3,6V. Neplýst s Huawei. Nápis na nich LiIon je na klamání nepřítele. Zkus je rozpumpovat. Mě se podařilo zachránit A123 2,5Ah, který měly delší dobu 0V. Taky LiFePO₄.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

Obèas se mì taky podaøilo nìjaké zachránit ale tyto už jsou po smrti. Zkoušel jsem je nabíjet proudem cca 150mA, ale zaèali dost høát a 3 z nich se mírnì nafoukly.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od dracekvo »

I když se povede zachránit, tak stejně pak už trpí samovybíjením, nedává takové proudy a celkově je k ničemu.
Hlavně to nemá cenu řešit u baterek v této cenové relaci.
Kdyby to bylo třeba +100Ah, tak by to mělo cenu zkusit, ale tady protě vyhodit a koupit nové.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“