TESLA ARS651, niekdo schema?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

TESLA ARS651, niekdo schema?

#1 Příspěvek od AdamVarga »

Zdravíčko..v nedalekej minulosti som sa zmocnil dvoch ARS651 reprákov. V prípade jednej mi predávajúci tvrdil že funguje, po skúšaní bola hluchá len pohla basákom niekam.. a druhú som ani nemal odvahu zapnúť.

Už nejakú dobu si moja pájkovačka brúsi hroty na srvis no teraz akurát hladám schému aby som do toho nešiel uplne na slepo. Bohužiaľ na internete sa nikde nenachádza táto schéma.

Ďalej som počul strašideľné storky ako ten zosilňovač rád zakmitáva s tými KUčkami.

So spolužiakom zo strednej máme rozbehnuté štúdio a radi by sme použili tieto repráky ako naše primárne monitory. Takže to proate budem musiet spraviť funkčné a dosť spolahlivé. U mňa servis nieje problém dokonca si myslím že by som to zvládol aj bez schémy len je to 1000x jednoduchšie a istejšie so schémou.

A ešte som teda počul nejaké veci o výmene KU607 za KD607 v tych repro a pozmeniť kompenzácie ltoré zatial bez schémi ani netuším ako.

Bol by som vďačný keby niekdo pomohol so schémou pre tieto reproduktory.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Měla by to být ARS944 ? + zesilovač, ale bez záruky..

http://repromania.net/tesla/tesla-repro ... rs-944.php
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#3 Příspěvek od AdamVarga »

Ano to viem že sa jedná o ARS944 so zosíkom. Kupoval som tú 651 so 4 kusmi 944.

Nebojujem s vyhybkou ale so zosíkom.

Típek mi tvrdil že tá jeho 651 funguje. Silno som pochyboval ale fajn. Reprák sme na miestne zapli, nič nič nič PAF basák vyletel dopredu. Tak v momente som to vipol.

Je vraj známe že ten zosilňovač v tej bedni nieje, no nič moc. Ale ja potrebujem schému práve od neho.

Dnes som rozobral tú 651 ktorú som kúpil včer, a vôbec sa nečudujem že ten zosilňovač zakmitáva. Ten návrh tej dosky je kolosálna katastrofa.

Samotný výber tranzsitorov je fajn, som si istý že kvazoš s KU605 mimo toho že prevádzkovať to v lineárnom režime je neideálne by nemal byť problémový. Pre tú bedňu by to aj bolo celkom fajn, rýchli relatívne malovýkonný zosilňovač a chladenia je tam habadej. Problém je ten katastrofálny návrh dosky. Vyzerá ako by to bolo nakreslené učnom bez praxe. Tak trocha vzdávam možnosť použiť originálny zosilňovač ale rád by som videl schému toho zosíka a pokúsil sa to navrhnúť rozumnejšie ako to je...

Pre info čo znamená rozumnejšie: navrhnúť to s originálnym polovodičom a pasívne súciastky použiť SMD a spraviť to najmenšie ako sa dá. Myslím že sa to určite zmestí do 25% pôvodnej velkosti dosky

Som si istý že pôvodný úmysel konštruktéra toho zosilňovača bol na dobrom mieste čo sa týka výberu kremíku a zapojenia, ale to vyhotovenie je...mizerné. zrejme toto boli prvé skúsenosti v tesle s výrobou plošákou pre kremík pretože to vyzerá identicky ako dosky na elektronkové veci kde na tom akosi moc nezáleží.
Přílohy
IMG_20221018_103012_604.jpg
IMG_20221018_103020_702.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Nie su vadne tie velke elyty TC937a? A tie dalsie tiez, napr. tie zelene plastove. K tomu hovnaky... Mozno bude lepsie celu dosku vyhodit a dat tam nejaky hotovy modul.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Pokud máš chuť, vyměň ty zelené elektrolyty (tzv. zelenina...) a hovňáky, zkontroluj a případně vyměň i ty ostatní elektrolyty a uvidíš. Jinak bych doporučil LM3886, je jednoduchý a slušně hrající.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#6 Příspěvek od AdamVarga »

Ja by som radšej ostal pri originálnom koncepte toho zosika..

Moc sa mi nechce casu investovať vymeniť tie zeleňáky lebo viem ze ten koncák bude zakmitávať aj tak.. proste potrebujem schému od zosilňovača a postavím si to ako nový modul s rozumnou doskou.

Integrované riešenie ako LM/TDA neprichádzajú do úvahy.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Jednostraná deska obřích rozměrů, do hodiny to schéma musíš mít nakreslené. A nemyslím si, že to bude, pokud zesilovač uděláš úplně stejně s lepším návrhem desky, fungovat dramaticky lépe. Není to žádné vf, aby topologie měla zásadní vliv. Je to poplatné době a tehdejší nedostupnosti a ceně polovodičů. Jestli budeš předělávat, postav si nějaký lepší zesilovač. LM3886 bude zcela zaručeně hrát podstatně lépe, než toto. A spousta dnes populárních tranzistorových řešení samozřejmě také.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#8 Příspěvek od AdamVarga »

Z mojich skúseností sice to nieje VF technika ale tie neskutočne dlhé vodiče na PCB toho urobia masakrálne veľa. Pri takto rýchlom kremiku lahko vzniknú problémy.

Je škoda že schéma zapojenia je tajomstvo inak by som už vedel či si mám postaviť vlastný tranzistorák alebo lepšie a znova vyrobiť tento. Bez schémy nikdo nevie povedat koncepčne nakolko dobre riešenie to mohlo byť. Putú po internete akurát slova typu "to je bezcenný reprák" a "je to zle".

No nikdo nikde nevysvetlil prečo.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Protože to lidé bezhlavě odsuzují. Jestli máš jakýkoli rozumný zesilovač, tak na něj bednu pusť a poslechni si ji a budeš mít jasno, jestli budeš mít zájem to přestavovat. Doma hraji na přestavěné teslácke bedny a přestavěný zesilovač Akai, co měl jako konec hybrid, který umřel, tak jsem do toho postavil 2x právě LM3886 a zcela mi to vyhovuje.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#10 Příspěvek od AdamVarga »

Integrované zosilňovače mi neskutocne znechutili na škole. Proste sa im vyhýbam. Mám 20 takze môj sluch funguje ešte nad 12kHz celkom obstojne a tie integrovane zosilňovače sú vhodné akurat tak do garáže. Väčšina má mizerný slewrate a GBW.

Stále nechápem prečo nikdo ale nemá schému od tých bední. Prečo je to taká tajnosť? Fakt som nútený to reverznúť...

Hodilo by sa aspoň zistiť vstupnú citlivosť toho koncaku samotného (priamo doska toho zosíka) a podla toho by som proste navrhol niečo nové.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#11 Příspěvek od ondraN »

Za ty dvě hodiny, co si tu stěžuješ že nikdo nemá schéma, už mohlo být nakreslené :wink:

Uživatelský avatar
AdamVarga
Příspěvky: 328
Registrován: 04 lis 2018, 01:00

#12 Příspěvek od AdamVarga »

ondraN píše:Za ty dvě hodiny, co si tu stěžuješ že nikdo nemá schéma, už mohlo být nakreslené :wink:
to silno pochybujem okrem toho mám čo robiť keďže zajtra mám zápočtové skúšky :D. Za tých pár minút čo som tu strávil čekovaním by to nebolo hotové.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Víš, kolik schémat jsem já takhle překreslil den před zkouškou? Ať žije prokrastinace :lol:
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
xy1
Příspěvky: 86
Registrován: 28 led 2018, 01:00
Bydliště: Jičín

#14 Příspěvek od xy1 »

Tady máš schema jen v rychlosti vyfocené - pokud je to stále aktuální a nějak to nechvátá, můžu oskenovat.
Přílohy
ars651_sch.JPG

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#15 Příspěvek od TheLastUnicorn »

LM3886 je vzhledem k těm bednám naprostý luxus.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“