Kreslicí program pro tisk panelů

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

Kreslicí program pro tisk panelů

#1 Příspěvek od jardafiala »

Zdravím, mám v úmyslu vytvořit panel a nechat ho vytisknout na průhlednou fólii. Budu potřebovat velikost A3 a jde mi o to, abych měl rastr takže když nakreslím (nebo okopíruju) panel tak ho chci vytisknout ve zvolené velikosti. Pro jednoduchost příklad - potřebuju pro tisk čtvereček o velikosti 10x10 cm, jaký program použít pro kreslení tak abych dostal na výtisku 10x10cm? A lze do takového programu vložit fotku ve formátu .JPG nebo .TIFF či jiný a roztáhnout ho na požadovanou velikost? Díval jsem se na klony AutoCad, ty mají rastr jak bych si představoval ale jsou pro návrh schemat. Snad jsem se vyjádřil tak aby bylo zřejmé co chci?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

Každý vektorový editor má možnost přesně nastavovat rozměry. Mívá rastry (mřížku) a vodítka s nastavitelným chováním.

Doporučuju zcela intuitivní LibreOffice Draw nebo náročnější Inkscape. Oba pochopitelně umějí i základní práci s bitmapami (např. fotky).

Pokud potřebuješ vytvořit kvalitní tiskovou verzi nějakého existujícího panelu (jak to chápu dle zmínky o fotkách), tak bych použil jednoznačně LO Draw a práci ve vrstvách. Do jedné z vrstev se dá ta fotka, "potahá" se na potřebné rozměry, případně se upraví jas/kontrast, aby fotka vizuálně nedominovala a vrstva se zamkne.

V další vrstvě (vrstvách) pak kreslíš nový panel, přičemž fotka slouží jako předloha a díky zamčení vrstvy jí není možno omylem porušit. Edit: ta fotka se pochopitelně nijak nepromítne do hotového panelu (vrstva, ve které se nachází, se kromě zamčení nastaví jako netisknutelná). Prostě výstupem jsou čistě vektory (a doporučuju i písma převést na křivky).

Pro tisk je pak nejlepší export do *.pdf nebo *.ps/*.eps (záleží na tiskárně).

https://cs.libreoffice.org/get-help/documentation/
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 20 říj 2022, 22:12, celkem upraveno 6 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Případně si nainstaluj FrontDesigner, v něm jde podložit bitmapu, nastavovat přímo přesné rozměry i použít rastr, ale tisk umožňuje jen v placené verzi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

A máš už vybranou tiskárnu, kde to vytisknou na pořádnou folii a kvalitně?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

Mrkni i na www.photopea.com.
A možná je to blbost, ale není možné stejného výsledku jako ve speciálních programech dosáhnout i pomocí "blbého" Wordu? Mřížku má, přichycování k mřížce má, vektorový je.

PF

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Pokud kreslim panely, tak nejrychlejsi cesta je nakreslit obrysy, diry, stupnice apod. v parametrickem CADu typu Inventor nebo Solid (ne Autocad) a nasledne fotky a texty a jine graficke orgie doplnit v Corelu. Kazdy soft je proste lepsi v necem jinem. Bitmapam a jejich roztahovani se snaz za kazdou cenu vyhnout, kresli ve vektoru. Na monitoru vse vypada krasne, ale po vytisknuti je to hnus, pokud je nemas nekomprimovane v tiskovem rozliseni (bitmapa 10x10cm 600DPI ma cca 60MB)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

To je sice pravda, ale při exportu do *.PNG se ten objem dat dost drasticky smrskne taky, i když zdaleka ne tak, jako u vektoru.
Ve Wordu jsem dělal pár stupnic v době, kdy se ještě častěji přelaďovaly VKV přijímače na CCIR pásmo. To bylo třeba u každého kusu změřit polohy ručky pro známou frekvenci, nakreslit si křivku průběhu stupnice a pak ji v příslušném rastru ve Wordu spáchat. Jenže to je případ, kdy se s dostatečnou přesností dal výtisk použít ve dvou třech případech během dvou let, jinak se skutečně musela kalibrovat stupnice co kus jinak.
Dnes po letech v nové verzi Wordu (nebo ve vyšších verzích Windows) to ani vytisknout nejde, protože se měnil i WordArt a z počítače vypadávají nesmysly. A do některých Wordů nešel ani doinstalovat PDF plugin, který vyžene wordovský dokument ve formátu PDF, aniž by změnil jeho rozměry. Na to se při tisku přes PDF_Creator spolehnout nedá, aneb, kdo to trefil napoprvé, měl buď neuvěřitelnou kliku, nebo je skutečný borec tisku.
Na druhou stranu - obvykle se na jednu A4 vejde stejný panel víckrát, tak nic nebrání tomu, vytisknout si stejnou samolepku víckrát a doufat, že ty ostatní budou ještě lepit, až budou potřeba znovu.
Přílohy
MGF.pdf
Ukázka nekompatibility starého Wordartu se současným. Prostě jsem si to tehdy jako PDF ještě nemohl uložit...
(137.19 KiB) Staženo 84 x
stupnice_FMMatneg.pdf
Stupnice přímo exportovaná z Wordu jako PDF (stejně i panel) zachovává rozměr. Lineární potenciometr ladicího napětí, tuner variace na KIT74 s tetrodovými FETY, použito 3x.
(28.2 KiB) Staženo 104 x

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Yarda1 »

Pokud jde o jednorázovou akci, možná by nebylo od věci zkusit se obrátit na někoho pro koho je to denním chlebem. Dokud jsem pracoval, v AutoCADu jsem kreslil a to co od toho chceš jsem uměl. Pak to poslat jako podklad někomu kdo bude umět tisk na průhlednou fólii

https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=959&t=1208415
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Hill píše:To je sice pravda, ale při exportu do *.PNG se ten objem dat dost drasticky smrskne taky, i když zdaleka ne tak, jako u vektoru.
Ve Wordu jsem dělal pár stupnic v době, kdy se ještě častěji přelaďovaly VKV přijímače na CCIR pásmo. To bylo třeba u každého kusu změřit polohy ručky pro známou frekvenci, nakreslit si křivku průběhu stupnice a pak ji v příslušném rastru ve Wordu spáchat. Jenže to je případ, kdy se s dostatečnou přesností dal výtisk použít ve dvou třech případech během dvou let, jinak se skutečně musela kalibrovat stupnice co kus jinak...
Prave pro podobne ucely jsou vhodne zminene CADy s parametrickym kreslenim. Nakrerslis nacrt jen jednou a vzdalenosti mezi carkama zadavas jen do excelove tabulky. Vysledek se pak vytvori podle aktualni potreby. Bezne to tak pouzivam u modelu kde se meni rozmery vyrobku dle pozadavku zakaznika, nemusi se nic znovu kreslit.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#10 Příspěvek od bdn »

Inkscape. Není to primárně určené na výkresy jako AutoCAD, ale ty možnosti jsou velké. Navíc je free.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

V Inkscape som kreslil "stupnicu" na hodiny. Prvky sa daju kopirovat a otacat o presny uhol, takze sa to da urobit rychlo a presne.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#12 Příspěvek od jardafiala »

Upřesním svůj dotaz. Konečně jsem vyoral zesilovač získaný v létě za hubičku. Panel je v žalostném stavu, uvnitř je v nečekaně dobrém stavu, dokonce ani nebyl uvnitř zaprášený ani žádní pavouci brouci a podobně. Nenapaden kutilem, dokonce to vypadá, že tam nikdo nic nepájel, vše funguje, jen trochu chrastily potenciometry, to jsem odstranil. Teď k věci, myslel jsem, že vyfotím panel, zedituju a vytisknu, tedy nechám vytisknout na průhlednou folii, co je bílé nechat průhledné a nalepit na bíle nastříkaný panel. Je to vůbec nějak schůdné a má smysl se tím zabývat? Totéž bych potřeboval na AZS 222 a snad ještě i k něčemu jinému. Měl jsme tím začít vlákno ale tak nějak mě v záchvatu pilnosti napadlo napsat dřív než začnu. Panel přiložen, samozřejmě že fotka k uvažované editaci by vypadala mravněji.
Přílohy
P1010002.JPG

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Biela na ciernom je problem. Snad nastriekat panel na cierno a popis dat vytlacit bielou farbou na priehladnu samolepiacu foliu.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#14 Příspěvek od jardafiala »

O tom jsem taky uvažoval...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

jardafiala píše:P1010002.JPG
Transiwatt 140 studio
Na tvém místě bych jenom odrezil a začernil ta oloupaná místa.

Je tu naděje, že by ti někdo mohl nafotit ten panel v méně poškozeném stavu, než je ten tvůj. Tím bys ušetřil editaci.
(Nic neslibuju.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Software“