Notebook CR-630 - závada

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenek-ch
Příspěvky: 170
Registrován: 13 lis 2010, 01:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Notebook CR-630 - závada

#1 Příspěvek od zdenek-ch »

Zdravím, mám NB MSI CR-630. Začal se chovat velmi podivně - když jej zapnu, někdy zůstane zaplý větrák, ale obrazovka se vůbec nerozsvítí a systém nenabíhá...

Jindy po zapnutí jen na chvíli roztočí větrák a pak se vše vypne...

A jindy NB normálně nabootuje a spustí se systém...

Vůbec netuším, kde je chyba.

Poradí mi s tímhle problémem někdo prosím?

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Je to rozbitý..Ale vážně - příčinou bývá vadná integrovaná grafika, vzhledem k tomu, že se to dělá čím menší a placatější tak se to mizerně chladí a ohřívání a chladnutí způsobí odtržení spojů od MB k čipu. Pokoušet se o opravu nemá smysl, dělají to odborné servisy a nedávají záruku protože vědí, že to dlouho nevydrží. A pro jistotu bych zkusil vyndat všechno zbytečné - HDD, CD mechaniku, a pokud jsou dva moduly paměti tak to zkusit s jedním a potom s druhým. Někdy taky pomůže vyndat baterku, odpojit zdroj a cca 10-20s podržet tlačítko zapnutí. No a potom už zbývá jen SD.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#3 Příspěvek od teufel »

Ještě bych změřil "CMOS" baterku, když je vybitá, také se dějí divné věci.

Uživatelský avatar
zdenek-ch
Příspěvky: 170
Registrován: 13 lis 2010, 01:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#4 Příspěvek od zdenek-ch »

Díky za radu, baterku ještě změřím. NB by měl mít grafiku ATI Mobility Radeon HD 4270. Je tam dvoj chladič, jedna ploška jde na CPU a druhá na grafiku.

Jde o to, že se to při každém zapnutí chová trochu jinak, jak jsem již popsal - jde o tři stavy -

1. buď to zůstane viset na roztočeném větráčku a nic víc se neděje

2. nebo se větrák na chvíli roztočí a NB se hned vypne

3. Nebo to najede jakoby nic...

Pomohlo by třeba zkusit nahřát grafiku horkovzduchem? Vím že to moc nevyřeší, ale četl jsem kdysi něco o "pečení" grafik pro klasické PC, tak mě to napadlo...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Reflow by mohol pomoct. Ale treba mat nacviceny postup, teplotu a cas.

Uživatelský avatar
zdenek-ch
Příspěvky: 170
Registrován: 13 lis 2010, 01:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#6 Příspěvek od zdenek-ch »

Zkoušel jsem to kdysi dávno s klasickou grafikou. Pomohlo to asi na měsíc, pak se problém vrátil. U NB jsem to ale ještě nezkoušel.

pokud je vůbec problém v tomhle....

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

Popis závady naznačuje, že závada JE v některém přerušeném spoji čipu. Některé NTB mají pájené i procesory, může to dělat i chipset, nejčastěji to bývá grafika. Na NC 6000 a jemu podobných to dělal MAXim1978 což byl brouček vyrábějící potřebná napětí, ten se dal opravit pájením, to už dnes na MB u notebooků nejde. Zkoušel jsem pečení v troubě, jeden MB jsem tak opravil, u dalších dvou jsem neuspěl tak jsem toho nechal. Mám tu pěkné dva notebooky, které se chovají stejně, nebudu se o nic pokoušet, půjdou z domu.
Ještě je zajímavé, že když se takový NTB rozběhne tak téměř nikdy nezdechne během chodu, po vypnutí se ale nedá zapnout.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Behemot »

rnbw píše:Reflow by mohol pomoct. Ale treba mat nacviceny postup, teplotu a cas.
a hlavně celou tu BGA pájecí stanici, nebudeme tady doporučovat hovadí prasečiny s troubama a podobně, že ne? není to tady už úplná žumpa snad?

Uživatelský avatar
zdenek-ch
Příspěvky: 170
Registrován: 13 lis 2010, 01:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#9 Příspěvek od zdenek-ch »

jardafiala píše: Ještě je zajímavé, že když se takový NTB rozběhne tak téměř nikdy nezdechne během chodu, po vypnutí se ale nedá zapnout.

Aho, tak přesně se NB chová - jakmile jednou naběhne, můžu ho nechat jet celý den a jede bez závady. Funguje i po restartu, jen se nesmí vypnout. Jakmile jej vypnu, tak je závada zpět a po několika pokusech jej zapnout to zase někdy naskočí....někdy ne.:-(

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

BGA stanicu nema skoro nikto. Da sa to urobit aj teplovzdusnou pistolou s regulaciou teploty a vysledok nie je horsi.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#11 Příspěvek od ondraN »

zdenek-ch píše:
jardafiala píše: Ještě je zajímavé, že když se takový NTB rozběhne tak téměř nikdy nezdechne během chodu, po vypnutí se ale nedá zapnout.

Aho, tak přesně se NB chová - jakmile jednou naběhne, můžu ho nechat jet celý den a jede bez závady. Funguje i po restartu, jen se nesmí vypnout. Jakmile jej vypnu, tak je závada zpět a po několika pokusech jej zapnout to zase někdy naskočí....někdy ne.:-(
Tohle spíš vypadá na problém s rozbíháním spínaných zdrojů. V těchto případech mi docela fungovalo hledání pomocí lokálního nahřívání a ochlazování, az jsem dospěl k nějaké citlivé součástce, většinou elytu nebo IO.

Uživatelský avatar
zdenek-ch
Příspěvky: 170
Registrován: 13 lis 2010, 01:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#12 Příspěvek od zdenek-ch »

To jakože zkoušet nahřívat, npř. horkovzdušnou pistolí postupně zmiňované součástky a poté to zkusit spustit metodou pokus omyl...?

No nemáme co ztratit, proč ne:-)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

No, co tady čtu, tak ti radí ohřát ten šváb na určitou teplotu po určitou dobu. Radil bych to dělat jen tou teplovzdušnou pistolí, ale dát na to staniol (Alobal) a to nahřívané místo vystřihnout tak, abys nahříval jen tu součástku jinak ti utečou i ty smd součástky v okolí. Do trouby to dávej až to budeš chtít vyhodit. :lol:

Uživatelský avatar
zdenek-ch
Příspěvky: 170
Registrován: 13 lis 2010, 01:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#14 Příspěvek od zdenek-ch »

Ano. Reagoval jsem na příspěvek od OndraN. Zkoušet nahřívat jednotlivě mosfety či IO...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Nahrievanie MOSFETov, to som este nepocul...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“