Test ističa

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

Test ističa

#1 Příspěvek od kutilmil »

Ma niekto nejaky napad ako otestovať doma istič d25 na skratovu spust ale tak, aby som sa vuhol spojit nakratko kable?

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#2 Příspěvek od Ivan_01 »

neber to ako návod, ale len myšlienkový experiment. Čo sa stane ak strčíš drôty do kýbľa s vodou a hodíš tam za hrsť soli :blowing:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

To bude něco jako Neposkvrněné početí Panny Marie?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

Máš autobaterku, drát slušnějšího průřezu a možnost zapojit pár autožárovek paralelně?
Místo těch žárovek by stačil i drát vhodného průřezu a délky.

Kdysi jsem testoval staré bakelitové jističe při jakém napětí vypnou. Testoval jsem je tak, že jsem je napájel naprudko ze zdroje malého napětí. Testoval jsem tři kousky a všechny se chovaly stejně podivně. Kouřilo se z nich, ale nevyply. Je to dlouho, podrobnější parametry už nevím.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Jednou jsem testoval 16A jistič. No jak asi. Zapojil jsem na okruh dostatečné množství spotřebičů s velkým příkonem. Fény, vysavač, topidlo apod. Je to bezpečné a jednoduché.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Ono je potřeba rozlišovat schopnost přenést a vypnou zkratový proud a nebo vypnout při nadproudu. Jsou dané charakteristiky při kolikanásobku nadproudu za jaký čas musí vypnout.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

Kybel sol vhodne elektrody to by mohlo nieco urobiť.
Test so spotrebičmi: aby bezpecne zabrala skratova spust potrebujem prud 20x in. V mojom pripade 500A. Kde tolko spotrebicov zobrat?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

230/500 je něco kolem 0,5Ω. Na to ti stačí naměřit dostatečně dlouhý drát.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Přičemž srovnatelná nebo větší bude impedance smyčky v místě "zkoušení" plus nadřazený jistič, svoji roli přitom hrají milisekundy.
Taková věc se dá smysluplně otestovat leda v patřičné zkušebně.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#10 Příspěvek od mihal »

Uniká mi zmysel takého testu. Pokiaľ sa jedná o istič od bežného výrobcu s katalógovým listom s označením CE tak by som sa spoliehal na cerifikačné testy. Po rozopnutí 500A už kontakty nemusia dostatočne kontaktovať a vzhľadom k cene by som ho radšej vymenil.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

Ak vo vhodnom okamihu pripojíš vhodne veľký kondenzátor, tak len práve na niekoľko okamihov budeš mať "skratový" prúd. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

mihal píše:Uniká mi zmysel takého testu...Po rozopnutí 500A už kontakty nemusia dostatočne kontaktovať a vzhľadom k cene by som ho radšej vymenil.
Aj mne uniká.
A souhlasím. Jistič můžu jednou otestovat na vypínací čas při nadproudu například 2 In, jestli nevypne dřív, než za 12 s, a později, než za 100 s (platí pro B i C). Když ho takto nebudu trápit opakovaně, vlastnosti si zachová.
Zkratový proud bych nezkoušel. Sice ho autobaterka obvykle dá, ale bez znalosti jejího vnitřního odporu (nemusí být konstantní při každém vybíjecím proudu), aby se dal spočítat ten další sériový odpor, je to k ničemu. A to přesto, že budeš mít čím změřit průchozí odpor sepnutého jističe a vypínací čas.
Jinak řečeno - jestli máš pochybnosti o vlastnostech jističe, vyhoď ho a nahraď novým.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#13 Příspěvek od scorpions-cz »

Ta slaná voda, mi připoměla, jak měli komedianti na starých řetězácích udělanej pomalej rozběh. Motor zapojenej do hvězdy, ale místo přímého zkratování zbývajících svorek, tak byly vyvedeny 3 elektrody a ty se pomalu (jak komediant točil klikou) ponořovaly do železný nádoby se slanou vodou. :lol:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Mám pocit že komedianti neregulovali primární síť ale zkratovali v kýblu se solankou kartáče rotoru. To měl ještě můj děda, kdy olejovým reostatem vyzkratoval vývody z rotoru a tím ho plynule rozbíhal.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#15 Příspěvek od Lukar »

MI-RO ano zkratovali v izolované nádrži kartáče rotoru.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“