predelavka keramicke spiraly

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pavel66
Příspěvky: 14
Registrován: 25 zář 2022, 02:00

predelavka keramicke spiraly

#1 Příspěvek od Pavel66 »

Zdravim ve spolek.
Priznavam se dobrovolne ze nejsem eletrikar a dobrovolne vedom si ohrozeni na zivote do toho dlabu
Pokud se nekdo najde a poradi ,budu rad a predem dekuji

Mam moznost za smesne vsimne vlastnit keramickou topnou spiralu,novou nepouzitou 120 VCD x 2000W L 600
to je vsechno super ,ale je dlouha,dival jsem se ze by sla skratit na L400,
Tedkom otazka:Kdyz zkratim odporovy drat +- o 400 mm co to udela s parametry? Nezmeni se ?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Pochopitelně, že se změní. Odpor klesne úměrně délce, zvýší se příkon spirály a i teplota. Pravděpodobně to nevydrží a přepálí se. Musel bys to napájet úměrně menším napětím, anebo přes triakovku, nebo PWM tak, abys tam měl těch původních 2000 W průměrně.

Uživatelský avatar
Pavel66
Příspěvky: 14
Registrován: 25 zář 2022, 02:00

#3 Příspěvek od Pavel66 »

forbidden píše:Pochopitelně, že se změní. Odpor klesne úměrně délce, zvýší se příkon spirály a i teplota. Pravděpodobně to nevydrží a přepálí se. Musel bys to napájet úměrně menším napětím, anebo přes triakovku, nebo PWM tak, abys tam měl těch původních 2000 W průměrně.
Dik,i kdyz jsem laik mel jsem takove tuseni :-(

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Chtělo by to foto. Dlouhá tělesa mají někdy v dolní části drát jen natažený, nestočený do spirály. To by pryč jít mohlo, vliv na celkovou délku drátu je zanedbatelný. Dále dlouhá tělesa někdy nemají spirálu v každé drážce. Tak by mohlo jít celé topení poskládat do menší části keramických dílů využitím všech drážek. Zkracovat topnou spirálu samozřejmě nelze z důvodů uvedených výše.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#5 Příspěvek od dreamer »

120 VCD je označení nebo to má být 120V DC? Ale předpokládám že 2kW spirála nebude na DC.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Spirale je jedno, ci je prud AC alebo DC, problem maju akurat spinacie prvky.

Uživatelský avatar
Pavel66
Příspěvky: 14
Registrován: 25 zář 2022, 02:00

#7 Příspěvek od Pavel66 »

rnbw píše:Spirale je jedno, ci je prud AC alebo DC, problem maju akurat spinacie prvky.
To uz vim,stava do spiraly pujde pres regulator Bel

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Zkrátit a spolehlivě zakončit a připojit topný drát aby spolehlivě vedl přípojnou svorkou proud přes 16 A, dlouhodobě a teplotně zatížený, není prdel a každé amatérské řešení povede, tipuju, spíš ke zničení.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#9 Příspěvek od MiraSt »

Crifodo píše:Zkrátit a spolehlivě zakončit a připojit topný drát aby spolehlivě vedl přípojnou svorkou proud přes 16 A, dlouhodobě a teplotně zatížený, není prdel a každé amatérské řešení povede, tipuju, spíš ke zničení.
Zas to není takový problém. Už jsem to kdysi dávno dělal do remosky. Konec musíš natáhnout (nejlépe rozžhavením patřičným proudem), na cca dvojnásobek potřebné délky, smirkem nebo nožem oškrábeš, přeložíš napůl, studený konec upneš do akučky, teplý do kombinaček a zkroutíš to natěsno. Tím vytvoříš tzv studený vývod. Teplým (zkrouceným) koncem musí zasahovat až do teplého prostředí. No a je to.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#10 Příspěvek od HF_Tech »

Kolik a jakých panelů na ten bel chceš pověsit?
Pokud budou mít dohromady napětí bez zatížení 120 až 150V a spirála se zkrátí o 1/3, tak to asi pojede. Jinak to nemá moc cenu a je lepší sehnat spirálu s odporem odpovídajícím panelům.
Druhá věc je, že pokud ta spirála je použitá, tak je možné že se drát při pokusu o přemotání bude lámat. U nového kusu není problém.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

To máš spirálu do boileru ???? NA CO TO MÁ SLOUŽIT ??

Uživatelský avatar
Pavel66
Příspěvky: 14
Registrován: 25 zář 2022, 02:00

#12 Příspěvek od Pavel66 »

HF_Tech píše:Kolik a jakých panelů na ten bel chceš pověsit?
Pokud budou mít dohromady napětí bez zatížení 120 až 150V a spirála se zkrátí o 1/3, tak to asi pojede. Jinak to nemá moc cenu a je lepší sehnat spirálu s odporem odpovídajícím panelům.
Druhá věc je, že pokud ta spirála je použitá, tak je možné že se drát při pokusu o přemotání bude lámat. U nového kusu není problém.
uz me predelavka spiraly presla.Z panelu dle papiru pujde 166V /2200wp a po konzultaci s p.Budinskym(vyrobce Bel) jdu do zakazkove 160V /2000W

Uživatelský avatar
Pavel66
Příspěvky: 14
Registrován: 25 zář 2022, 02:00

#13 Příspěvek od Pavel66 »

BOBOBO píše:To máš spirálu do boileru ???? NA CO TO MÁ SLOUŽIT ??
ano bojler ,ohrev TUV

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Nedělej kraviny . Shlédni jednoho partizána . Najdi si na YT tzv. ampérák a . Prohlédni si jeho videa . Má tam i úpravy spirál . A taky se něco z jezeďácké praxe dozvíš . :lol: :lol: Někoho platit je to poslední . Ty už jsi ty panely měřil namontované ? Abys tam taky neměl za plného slunce 250V . Nespěchej , nejdříve panely a měřit ! Potom něco kupovat .
Já tedy mám poptávku na měnič 100-400V DC na cca 55V 3kWh s vlastní ochranou , koupím . To neumím udělat , neb jsem zatím neviděl návod . Mám doma vadný měnič asi 15kW , ale on jede JEN se sítí , no a to nechci . Chci mít FVE jen svoji pro sebe bez úřadu .

Uživatelský avatar
Pavel66
Příspěvky: 14
Registrován: 25 zář 2022, 02:00

#15 Příspěvek od Pavel66 »

[quote="BOBOBO"]Nedělej kraviny . Shlédni jednoho partizána . Najdi si na YT tzv. ampérák a . Prohlédni si jeho videa . Má tam i úpravy spirál . A taky se něco z jezeďácké praxe dozvíš . :lol: :lol: Někoho platit je to poslední . Ty už jsi ty panely měřil namontované ? Abys tam taky neměl za plného slunce 250V . Nespěchej , nejdříve panely a měřit ! Potom něco kupovat .
Já tedy mám poptávku na měnič 100-400V DC na cca 55V 3kWh s vlastní ochranou , koupím . To neumím udělat , neb jsem zatím neviděl návod . Mám doma vadný měnič asi 15kW , ale on jede JEN se sítí , no a to nechci . Chci mít FVE jen svoji pro sebe bez úřadu .[/quote
amperaka znam.V Jedne debete mi odepsal,mam omezeny prostor i umisteni.Kdyz jsem popsal co vleze,tak at nemam strach to pojede akorat treba doladit spiralu.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“