Přenos dat po elektrické síti

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

Přenos dat po elektrické síti

#1 Příspěvek od dzinzlahve »

Zdravím.

V domě jsou dva byty, příbuzní bydlí v horním, já s partnerkou v dolním.

WiFi anténa i router je u píbuzných, k nám dolu vede jeden kabel... ke kabelu je připojen jeden počítač, zbytek uživatelé v mém bytě chytá WiFinu ze zhora.

Kdybych koupil třeba tuto sadu

Kód: Vybrat vše

https://www.alza.cz/tplink---landing-page-art10864.htm
, zapojil ten jeden kabel dole, a pak rozváděl web po elektroinstalaci... jaké máte s tímto řešením zkušenosti?

Já donedávna netušil, že tohle vůbec existuje...

A zejména v mlžných dnech je s tou WiFi zezhora dost problém. :?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Měl jsem (možná mám, ale nevím kde) něco podobného, koupil jsem tehdy dvě sady a fungovalo to na rozvodu pod jedním jističem, snad jsem to tehdy zkoušel na vedení co šly přes dva jističe, ale s tím byl problém. Když jsem o tom diskutoval na poradně na Živě, tak tam proti tomu brblali radioamatéři, prý je to zdroj rušení.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#3 Příspěvek od dzinzlahve »

Hmmm...

A co k tomu "kabelu dole" připojit nějaký repeater?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#4 Příspěvek od Cust »

V bytovce používám jako spojení do kotelny. Funguje to, rychlost jsem nezkoumal/nepotřebuji tam nic extra. Spíš bych zkusil protáhnout stropem UTP a pověsil na něj druhou wifinu.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#5 Příspěvek od dzinzlahve »

Cust píše:V bytovce používám jako spojení do kotelny. Funguje to, rychlost jsem nezkoumal/nepotřebuji tam nic extra. Spíš bych zkusil protáhnout stropem UTP a pověsil na něj druhou wifinu.
Jeden kabel, co jde z tý "horní WiFiny" už dole máme.

Nešlo by na něj napojit tu "druhou WiFinu"?

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#6 Příspěvek od nixdorf »

Desať rokov dozadu som tak mal riešenú IPTV z routra do druhej cimry - ak sa na rozvod pripojilo niečo, kde bol problém s odrušením (neonky, šlahač), telka bola nesledovateľná a niekedy proste z čista jasna to nechcelo synchronizovať. (Hliníkové rozvody TN-C, barák.)
Priepustnosť som nemeral, vtedy som mal beztak iba DSL a technika určite pokročila, ale dnes už by som to vôbec neriešil - použil druhý WLAN AP na druhom poschodí, bude to stabilnejšie.

Áno, tie powerline adaptéry rušia na krátkych vlnách natoľko, že sú nepočúvateľné, to lupanie pripomína černobylskú Dugu-3. Otázka je, čo dnes neruší - pojem "rádioamatér" už celkom solídne vymiera tiež, a na tie historické pásma, kde už dnes skapal pes, beztak treba dlhé antény... ergo, vziať portejbl a ísť kdesi na kopec, ďaleko od civilizacie.

//edit: ano, šlo

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

dzinzlahve píše:Jeden kabel, co jde z tý "horní WiFiny" už dole máme.
Nešlo by na něj napojit tu "druhou WiFinu"?
Jasně, na kabel druhá wifi a nastavit na ní novou síť. Nejjednoduší a nejčistší řešení.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#8 Příspěvek od dzinzlahve »

Cust píše:
dzinzlahve píše:Jeden kabel, co jde z tý "horní WiFiny" už dole máme.
Nešlo by na něj napojit tu "druhou WiFinu"?
Jasně, na kabel druhá wifi a nastavit na ní novou síť. Nejjednoduší a nejčistší řešení.
Co sem slyšel, existují i nějaký "repeatery", co jsou výrazně pohodlnější, díky tomu, že "nemusís nastavit druhou síť", jen ti to přihnojí to už existující. :pecek:

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od dracekvo »

Já to dával kamarádu do docela velkého domu.
Ani jsem nezkoumal jestli je to za jedním jističem, nebo dvěma.

Prostě jsem to koupil s tím, že když to nebude fungovat, tak se to zas vrátí.
Hlavní účel byl youtube v tělocvičně.
Fungovalo to perfekně. Pak jsem dokonce do obýváku přidával další přijímač/wifi-vysílač a ten druhý taky funoval bez problému.

Ale asi to byl starší model https://www.czc.cz/tp-link-tl-wpa4220kit/141165/produkt

Já bych to určitě zkusil a když by to nefungovalo, tak bych to vrátil do 14dnů.

Ale pokud ti dolu vede kabel, tak bych na něj dal wifi router a udělal si vlastní wifi síť. Pokud to není byt 6+2 tak nevidím důvod, proč to tahat po elektrice. To bych řešil jen v případě, že by mi dolu žádný kabel nevedl.

Na baráku to taky tak mám. Na púdě adsl router s wifi a do přízemí vede kabel, kde je druhý accespoint a dělá druhou wifi.
Jediná nevýhoda je, že to člověk občas musí ručně přepnout, aby byl připojený k wifi s lepším signálem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Ked tam mas kabel, tak staci pripojit lacny switch. Alebo ked chces wifi, tak wifi router pouzijes ako switch + AP (vypnut DHCP, nastavit staticku IP adresu, kabel pichnut do jedneho LAN portu).

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#11 Příspěvek od dzinzlahve »

rnbw píše:Ked tam mas kabel, tak staci pripojit lacny switch. Alebo ked chces wifi, tak wifi router pouzijes ako switch + AP (vypnut DHCP, nastavit staticku IP adresu, kabel pichnut do jedneho LAN portu).
" ako switch + AP (vypnut DHCP, nastavit staticku IP adresu"

AP = amplifier?

Hmmm... já nastavoval tu "normální" WiFinu nahoře přes IP 192.168.0.1, což je asi standartní postup, že.

A na zbytek toho tvého postupu je potřeba nějaký návod, nebo to tam bude naprosto "do očí bijící", že návod nebude nutný?

EDIT: a pokud bych teda tu "WiFinu dole" udělal jako zesilovač, jak bych poznal, která je která? Resp. šlo by i tomu "zesilovači" přidělit unikátní označení?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

dzinzlahve píše:AP = amplifier?
AP = Access Point = přístupový bod . . . .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

dzinzlahve píše:nebo to tam bude naprosto "do očí bijící", že návod nebude nutný?
v tvém případě ten návod bude nutné si alespoň přečíst a řídit se jím . . .
viz. "quick instal" = rychlá instalace v návodu . . .

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od pocitujlasku »

dracekvo píše:Jediná nevýhoda je, že to člověk občas musí ručně přepnout, aby byl připojený k wifi s lepším signálem.
Ak mas rovnake ssid, tak si pozri v routri ci nema moznost nastavit aky min. signal moze byt. Ten si nastav podla toho, aky mas vtedy, ked chces aby sa ti preplo na lepsiu wifi. A bude sa to prepinat samo
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#15 Příspěvek od dzinzlahve »

ok1hga píše:
dzinzlahve píše:nebo to tam bude naprosto "do očí bijící", že návod nebude nutný?
v tvém případě ten návod bude nutné si alespoň přečíst a řídit se jím . . .
viz. "quick instal" = rychlá instalace v návodu . . .
Jde o jednu jedinou věc - téměř vždy vše řeším "Za chodu", jenže víš, jak je to s příbuznými.

Začneš něco dělat, a A] ti začnou radit B] začnou okolo běhat jak vyplašený kuřata...

Tak chci jít co nejvíc na jisto. :wink:

Ale pokud jsem kdysi bez problémů nastavil tu hlavní WiFi, tak tu "podjednotku" dám taky.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“