Něco "od nuly".

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

Něco "od nuly".

#1 Příspěvek od dzinzlahve »

Čau.

V dnešní době plno věcí, co se kdysi musely stavět "ze součástek na PCB", je dnes "v instatní formě" jako integráč.


Je vlastně něco zajmavýho, co se dá dnes "z těch integráčů" ještě postavit?

Přijde mi, že mezi "rádiema z ABC" nebo blikátkem a mobilem - kterej prostě nejde udělat ručně doma na stole - vlastně už nic není... :?

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#2 Příspěvek od ondraN »

No, tak pokud hledáš něco univerzálně použitelného, tak ti musím dát za pravdu. Vpodstatě všechny tyhle zařízení si můžeš koupit za zlomek ceny, za kterou si je ubastlíš. Takže zbývají speciální aplikace, ale ty mají význam jen pro velmi omezený počet uživatelů. Pak je tu ještě kategorie retro, kde se dá taky vyřádit, ale na to musí být člověk ujetý tím správným směrem.
V těch speciálních aplikacích jde o to, co tě zajímá a taky o dost dobrou znalost dané problematiky. Může to být třeba nějaký měřící přípravek do dílny, automatický kurník s počítáním slepic nebo nějaký speciální měřící zařízení pro sportovce. Ale pokud o něco z toho nezajímáš, dost těžko nalezneš, co by bylo to pravé. Leda zkusit vyzpovídat kamarády, kteří mají takové zájmy.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#3 Příspěvek od dzinzlahve »

A co "typu retro" by bylo zajmavýho?

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#4 Příspěvek od ondraN »

dzinzlahve píše:A co "typu retro" by bylo zajmavýho?
Nejvděčnější je asi audio s lampama. Pak různé variace hodin a minutek s digitronama, někdy s moderním vnitřkem, jindy s IO ze základních logických řad a někdy i s dekatrony. Někteří si bastlí vlastní procesory z relé nebo tranzistorů (tady asi elektronky nee). To fakt záleží na tom, co tě baví.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#5 Příspěvek od HF_Tech »

Můžes si zkusit třeba postavit retro procesor z diskrétních součástek. V době SMD je to hračka za pár stokorun.
https://monster6502.com/

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od Kremik »

Postav si nějaký regulovatelný zdroj, to je pro začátek asi nejvhodnější věc, protože požadavky na napájení různých věcí jsou rozmanité a hodně se tím naučíš. Takový zdroj zároveň můžeš použít i jako nabíječku a leccos s ním otestovat. Vdechne život každému kousku tišťáku co kde vyhrabošíš. Pak už budeš vědět co dál :-)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Postavit jde v dnešní době skoro všechno - otázkou je, zda se to vyplatí.
Jde spíš o ten pocit, že se to podařilo svýma rukama.
Kdysi jsme s jedním známým měli akce typu posezení nad pájkou - donesly se stavebnice z Aliexpresu, nebo z podobných šopů a v podstatě v hospodě se to osadilo, zapájelo a oživilo. (byly k dispozici 2 mikropáječky s příslušenstvím, jeden multimetr a regulovatelný zdroj a pak malá sada nářadí) Každej si vybral a zaplatil stavebnici a mohl si hrát u piva :-) Schémata ani nebyly potřeba, hodnoty součástek byly natištěný na deskách. Dokonce i ti, kteří s elektronikou nepřisli do styku, si odnesli funkční výrobky. A co si vybrali: Většinou blikátka a nějaký sirénky. Já tak spáchal digitální hodiny, detektor kovů, nebo FM rádio na sluchátka a stereo. Ty modulky najdeš na různých e-shopech tipu TIPA, GM, nebo podobný. Můžeš zašátrat do historie a postavit si superreakční přijímač na poslech leteckýho provozu v nejbližším okolí. Je víc možností, než kdysi, až je člověk paralyzován svojí nerozhodností. Pokud chceš programovat, tak máš třeba na Arduino tolik možností, až z toho hlava přechází.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#8 Příspěvek od dzinzlahve »

Můžeš zašátrat do historie a postavit si superreakční přijímač na poslech leteckýho provozu v nejbližším okolí. Je víc možností, než kdysi, až je člověk paralyzován svojí nerozhodností. Pokud chceš programovat, tak máš třeba na Arduino tolik možností, až z toho hlava přechází.
K tomu "leteckýmu provozu" bys měl schema, to působí zajmavě?

Jinak opět, Arduino - velice "hloupé CPU".

Kdysi sem slyšel, že podobný hračky se sem kdysi dávno - za dob RVHP - dovážely z Maďarska, jako hračky pro tehdejší "zlatou mládež".

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

S tím superreakčním přijímačem pro poslech leteckého provozu bych byl opatrný, musel by se udělat poněkud složitější, aby nevyzařoval zpět do antény šum - když si někde v poli sedne plachťák, a ty budeš zrovna poslouchat jednoduchým superreakčním přijímačem, snížíš jeho šanci dovolat se odvozu (i když dnes se může dovolat i mobilem). Vyzkoušeno před více, než 45 lety, chvíli trvalo, než mi došlo, že je ruším já. Od té doby se superreakčním přijímačům rád vyhnu.
Ale jinak je těch konstrukcí a stavebnic přece spousta, a něčím se začít musí.
Ano, krystalkou jsme začínali, od ní se dalo naučit hodně. A postupovat ke složitějším věcem. Jenže už ani na středních vlnách se toho moc neuloví...
Mohli jsme samozřejmě základy vynechat a pustit se rovnou do něčeho složitějšího podle vyzkoušeného návodu, však jich v AR a RK bylo tehdy dost, ale ono to někdy nefungovalo, protože jsme stejně někde udělali chybu. A nebylo v naší moci ji najít, žádný tutoriál na youtubu nebyl, protože nebyl ani internet. Na to bylo potřeba mít ty základy a jisté předchozí zkušenosti, ale ty jsme přece velkoryse přeskočili jako zbytečné. A nejhůře na tom byl ten, kdo neměl poblíž nikoho zkušeného...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Jo supereakce to byly pro mne začátky RC létání . Sice byl v modeláři návod , než jsem ale poskládal správné typy součástek , aby to superreagovalo . Na radost stačí a snad když přidá neladěný 1tranzpředzes , tak to nekmitá ven , se alespoň tehdá tradovalo . Kdo jěště dnes zná špag-O-MATIC . :D

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od bum »

BOBOBO máš pravdu se špag-O-MAGIKEM jsem začínal v sedmdesátých letech a letám s ním do dnes, jak s rádiem RX-MINI s vysílačem MARS tak i s vyrobeným rádiem BRAD-HOBBY nebo přijímačem GAMA a vysílačem W43 vyrobeným Podle AR. Jo to je to právé polétání nejen na svahu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Stavěl jsem tohleto. Při každým přeladění se musí měnit nastavení pracovního bodu. Schémat podobnýho typu je na netu spousta - v jednom modrým amáru je i ze zesilovačem na sluchátka. Nějaký rušení to možná vyzařuje, ale pokud nejsi na letišti, tak by to být problém neměl.
Tranzistor jsem vykuchal z kanálovýho voliče TESLA TV (sice má 4 vývody, ale jeden z nich je stínění pouzdra. Dá se prozvonit a ucvaknout)
Dá se použít i VF křemíkový tranzistor (9018, nebo BF199), když se trochu polaboruje se zapojením.
dobrá inspirace pro bastlíře je
https://www.b-kainka.de/bastel0.htm doporučuji prohlížeč Chrome, nebo Edge a automatický překlad do češtiny
Přílohy
superreakcni_prijimac.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Artaban001 píše:...Nějaký rušení to možná vyzařuje, ale pokud nejsi na letišti, tak by to být problém neměl...
Nebo pokud nejsi poblíž čáry mezi sedícím kluzákem a letištěm.
Jestli to taky nebylo tím, že jsem tam tehdy měl lampu RL2,4T1 s anodovým napětím 45 V a ten vyzařovaný výkon byl taky asi někde jinde, než s tranzistorem.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#14 Příspěvek od rudolf02 »

No, co bylo, bylo.
Co může mládež zajímat nyní.
Především si něco postavit. Zde si myslím, že prim jsou stavebnice. Potřebují poradit s vkládáním součástek do DPS a oživením. Ještě nerozlišují mezi stavbou 3W nebo 150W zesíku.
Později něco opravit, jak postupovat, seřizovat.
A nakonec si postavit něco extra, třeba blikadla, hodiny s atinou a digitrony, testery, lampáče, reprobedny.
Také zjišťují, že mezi osazenou DPS a hotovou skříňkou do zásuvky je ještě daleko.
No a rádia, magnetofony a gramofony u mládeže jsou nahrazeny mobilama. Jó taková bezdrátová pecka do ouška je velká konkurence. I při bastlení, pokud nemají za sebou solidní bedny.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#15 Příspěvek od dzinzlahve »

No... je mi 30, nevím, zda mě nazvat "mládeží".

Ale osobně mě baví modding her... a upřímně, princip je stejný, jako "stavění si z ABC".

Nečekáš od toho něco světoborného, ale potěší tě výsledek.

Ikdyž pravda, asi bys těžko posílal svoje bastlrádio všude možně po světě, aby sis ho nechal ohodnotit.

Což dnes jde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fallout_1.5:_Resurrection

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“