SMD led

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

SMD led

#1 Příspěvek od IDKFA2022 »

Ahoj.
Doteď jsem vždy pájel THD diody.

Proč má tato tři anody? Chápal bych to u RGB diody...

Jinými slovy: je jedno, jakou anodu využiji? Selským rozumem ano, ale i tak...

https://cz.mouser.com/ProductDetail/ams ... PaMg%3D%3D

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#2 Příspěvek od Mahoney »

Musíš je zapojit všechny, je to kvůli chlazení čipu diody.

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#3 Příspěvek od IDKFA2022 »

https://postimg.cc/GHXdsC0H

https://cz.mouser.com/ProductDetail/Nex ... PlaQ%3D%3D

Zdravím, nakonec jsem to teda pospojoval v tom výkresu takto - viz první odkaz.


Ale vypadá to hrozně... nedá se to udělat i nějak elegantněji? Podobný problém se schematickou značkou mám i u tranzistoru - viz. odkaz na mouser - ale tam aspoň v datasheetu je ta ploška č.3 (kolektor) vyjádřena jednou ploškou.

Prostě, s tímto jsem se ještě nesetkal. Vždy byly ty SMD součástky v programu vyjádřeny stylem "Co jedna ploška, to jeden vývod."

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od FHonza »

Mahoney píše:Musíš je zapojit všechny, je to kvůli chlazení čipu diody.
Nebyl bych si tím jistý, v datasheetu je napsán pravý opak. U plošek 2 a 3 je napsáno „For TOPLED® assembly do not use
this area for electrical contact“.

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#5 Příspěvek od IDKFA2022 »

"TOPLED® assembly"?

Podle toho ® bych soudil, že je to technologie osazování... 🤔

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od FHonza »

Taky mě to napadlo :) Ale na druhou stranu TOPLED je ochranná známka pro celou rodinu LEDek od OSRAMu.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#7 Příspěvek od Mahoney »

Zaprvé už pospojované jsou, k čehož prokázání bude stačit ohmetr, tedy pokud ten datasheet nekecá (takže je to jedno). Zadruhé když je řeč o chlazení, tak bylo myšleno hlavně termální pospojování, tedy je jedno jestli dvě ze tří elektricky připojí nebo ne, hlavně když budou připájené k chladící ploše.

Lidi, obyčejnej selskej rozum je dost často ta nejsprávnější logika… když si objednám horký kafe, nepotřebuju mít na kelímku napsaný že je horký, to už vím (a navíc by za hodinu ten nápis stejně kecal).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

IDKFA2022 píše:Ahoj.
Doteď jsem vždy pájel THD diody.
Proč má tato tři anody? Chápal bych to u RGB diody...
Jinými slovy: je jedno, jakou anodu využiji? Selským rozumem ano, ale i tak...
Proste to zapoj tak jak je to napsane v datasheetu (anodu jen na 1 plosku), dodrz minimalni velikost chladicich plosek tak jak je to namalovane v datasheetu a budes mit jistotu ze to bude spravne fungovat aniz bys musel resit proc to vyrobce prave takto udelal. Nejspis z nejakych logistickych duvodu (maji hodne tech RGB pouzder, volnou linku zrovna na tohle nebo kdovi proc) a ty zbyvajici 2 vyvody nejsou nakonektene na chip dratem nebo zpusobem s dostatecnym prurezem apod.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od FHonza »

Napíšeš "zapojit", dle datasheetu mají být NEzapojené. Vše ostatní je okecávání zjevně chybné odpovědi.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

FHonza píše:Napíšeš "zapojit", dle datasheetu mají být NEzapojené. Vše ostatní je okecávání zjevně chybné odpovědi.
Netusim na jakou "chybnou odpoved" reagujes, ale kdyz napisu zapojit soucastku dle datasheetu a v datasheetu je napsane ze se na ty zbyvajici 2 plosky nema nic pripojovat, je to snad jasne.

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#11 Příspěvek od IDKFA2022 »

FHonza píše:Napíšeš "zapojit", dle datasheetu mají být NEzapojené. Vše ostatní je okecávání zjevně chybné odpovědi.
Prostě, jinými slovy:
A. Udělat na PCB všechny plošky
B. Na JEDNU plošku pŕivést signál
C. Na plošky 2 a 3 NEPŘIVÉST signál*
D. Zapájet NA VŠECHNY plošky

* ty dvě plošky, kdyby na nich byl signál, tak se "spálí", nebo co?

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pocitujlasku »

podla mna tam nezarucuju el. kontakt - cize nemusi svietit.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#13 Příspěvek od Mahoney »

Nestane se vůbec nic, jen to, že část proudu poteče ještě jinudy. Při celkovém proudu 50 mA tomu požár fakt nehrozí :D

Jinými slovy, stalo by se to, že bys měl neTopLEd assembly bez R v kroužku, to je celé. Že na tom má někdo potřebu slovíčkařit z ega mě překvapuje.

pocitujlasku: To si právě nemyslím, protože když je tam dost materiálu na zajištění chlazení, tak je tam zároveň dost materiálu, aby vydržel ten proud. Jediný důvod co mě napadá je vznik smyček a následná možnost pochytání nějakého rušení, ale ani tak bych se toho nebál (otevřené na tom nejsou o moc líp).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Ty plosky u kterych je napsano nepripojovat mohou byt z nejakych technologickych duvodu zapojeny treba na substrat ci co a jejich pripojenim na napajeni muze jit proud na chipu i nekama jinudy nez by mel, muze se zkratit zivotnost atp.

Proste kdyz vyrobce pise nikam nezapojovat, tak k tomu nejspis nejaky duvod ma a ty to nikam nezapojuj a nemusis resit co by kdyby. U integrovanych obvody byvaji taky ruzne testovaci vyvody u kterych je psano ze se namaj nikam pripojovat a opravdu nikdo neresi, co by se stalo pokud by je pripojil tam nebo onam.

Uživatelský avatar
IDKFA2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 93
Registrován: 26 pro 2022, 01:00

#15 Příspěvek od IDKFA2022 »

"Při celkovém proudu 50 mA tomu požár fakt nehrozí."

Nemluvil jsem o požáru, ale třeba o zničení P-N přechodu. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“