Měřič, zkoušečka LED, zenerek, závěrnýho apod

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

Měřič, zkoušečka LED, zenerek, závěrnýho apod

#1 Příspěvek od samponek »

Zajímá mě, jestli to někdo má a jestli je to bezpečný https://1url.cz/xrZky
Mám něco podobnýho, co jsem si kdysi dělal na 600V, ale to bezpečný moc není.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#2 Příspěvek od gepard »

Ahoj,
něco podobného má, prodává jako stavebnici nebo hotovku p. Zajíc ... zde. Tohle mi přijde defacto jako profi řešení a hlavně bezpečné.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaZ »

Pokud je to totéž co tohle, tak tam uvádějí max. proud 35 mA, což není úplně málo. Tady je to ještě víc (ale zároveň na různých místech té stránky různě, protože PRCák se přece nebude obtěžovat s něčím jako je pravdivý údaj, on už je tzv. "dál").

Nicméně co to je "bezpečné"? Dnešní globalizačně-korporátní buzzword (aby nikdy za nic nenesli odpovědnost a nemuseli případně někomu platit)?

Prostě když něčemu nerozumím nebo fyzicky či mentálně na to nemám, neseru se do toho (nebo jen s extrémní opatrností).

Pokud to nedodržím, můj pech.

Můj DIY měřič závěrného napětí, izolační schopnosti apod., který už jsem tu dříve zmiňoval, má výstup téméř 2 kV, ale proud omezený na max. cca 2 mA (v nejhorším případě). No ale když tím nabiju dostatečně velký kondík, tak při dotyku nic moc - prostě zase viz výše.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Pokud je to seriózní výrobce, má tam označení, např. CAT III, a to už napovídá pro jaký rozsah napětí je to vhodné používat z hlediska bezpečnosti.
Např.:
https://www.conrad.cz/p/testo-750-1-dvo ... cd-1436961

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Měřák popisovaného typu vůbec nesouvisí s nějakým CATem ani s ničím podobným.

Je sám zdrojem a fakt se nepřipojuje nikam do silnoproudého rozvodu. Takže jediné, co je zajímavé, je zda je jeho výstupní proud omezen pod bezpečnou hodnotu (zde pro ss průběh, což momentálně je 10 mA).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#6 Příspěvek od mihal »

Elektrickú bezpečnosť výrobku rieši množstvo noriem, nariadení vlád a niekoľko smerníc ES, ich súlad potvrdí výrobca výrobku prehlásením o zhode a vydaním CE. Pri kúpe výrobku tak preberá zodpovednosť za elektrickú bezpečnosť na seba, samozrejme pri dodržaní zásad v návode a pri splnení množstva ďalších bla bla...
Takýto stav je možné vymôcť od výrobkov predávaných v EU, je na to postavená legislatíva a pár kontrolných mechanizmov. Že je to v praxi často inak je iná vec. Podstatné je to že nákupom z číny sa zákazník vzdá tejto "pridanej hodnoty". Naopak od tunajšieho predajcu treba požadovať kompletný servis, návod v miestom jazyku, prehlásenie o zhode,,, Seriózny výrobok má dohľadateľný datašít, na požiadanie aj protokol zo skúšobne.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#7 Příspěvek od passion »

Mám presne ten zo samponekovho odkazu. Je to galvanicky spojené so sieťou, takže bacha. Ale je to funkčné. Akurát sa mi po pár pokusoch merania prerazil koncový MOSFET. Je tam MJE15003 v SMD. Po jeho výmene to už neurobilo.
A samponek, nedávaj prosím ťa do skrytého odkazu z ali to "fr." na začiatku. Dííík.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#8 Příspěvek od samponek »

Děkuji, to jsem potřeboval vědět, takže je to nebezpečné stejně jako ten můj bastl :twisted:

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#9 Příspěvek od miromatus »

Mám pár rokov tento https://www.aliexpress.com/item/4001170 ... 1802xjlfQ3.
Tiež nie je výstup galvanicky oddelený, zistil som to tak, že mi pôsobil prúd. chrániè, keï sa jeden z výst. vodièov oprel o šasi PC pod stolom.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#10 Příspěvek od JirkaZ »

passion píše:Mám presne ten zo samponekovho odkazu. Je to galvanicky spojené so sieťou, takže bacha.
Jo ono to není na baterky a nemá to trafo? No tak to je ještě horší, než jsem si původně myslel...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
geograf
Příspěvky: 169
Registrován: 15 čer 2004, 02:00
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od geograf »

Obrázek

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#12 Příspěvek od JirkaZ »

Jo, sice to nemá stabilizaci výstupního napětí, ale v zásadě takto nějak to lze řešit.

Já to mám složitější a napájení je z LiIon 18650.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od petula »

gepard píše:Ahoj,
něco podobného má, prodává jako stavebnici nebo hotovku p. Zajíc ... zde. Tohle mi přijde defacto jako profi řešení a hlavně bezpečné.
schema toho zajícometru je zde
http://www.zajic.cz/ledtest/ledtest.pdf
a ten 5-místný měřák od prodejce hezký den pochází z Číííny. Bezpečné to moc není. Dejte si elektrody do ruky a zapněte zdroj a uvidíte co se bude dít, jak to je bezpečný.... :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Tieto testery LED su na hovno - nepomaha to, ale skodi. Potom tu vznikaju nezmyselne debaty o hladani neexistujucich problemov v LED driveroch. Ved LEDky predsa s testerom svietia. Ano, pri 5mA svietia, ale pri 200mA prestanu. LED sa daju poriadne otestovat jedine plnym prudom!

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#15 Příspěvek od passion »

Musím opraviť moje tvrdenie. Hlavou mi prebehla spomienka, že ten spomínaný mosfet 15003 som dával kamarátovi do Liion nabíjačky - a tá bola galvanicky spojená so sieťou, na čo som ho upozornil. Tak som prehrabal staré fotky z elektroniky, pretože ten krám neviem nájsť a zistil som z nich, že tento tester s prvého príspevku je oddelený od 230V. Kopať to kope, a nepríjemne. Má to naprázdno 200V=. Ale nie je to galvanicky spojené s vidlicou na vstupe. Tranzistor čo som menil bol 1N60.
Přílohy
Tester.jpg

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“