Pioneer SX-838 -"update" nesepne relé

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Pioneer SX-838 -"update" nesepne relé

#1 Příspěvek od wishmasterX »

Zdravím všechny ...

Potřebuji nastavit klidové proudu a v servisním manuálu je uvedeno, že se připojí jako zátěž na výstup "8 Ohm dummy resistor" ...
Něco jsem k tomu hledal, ale pro jistotu bych byl rád, kdyby mi někdo potvrdil, jestli mohu použít tohle:

https://www.mall.cz/svetla-automobily/c ... 0103331168

TME ve 100W nemá nic skladem a nechci čekat na dodávky z Alíku ...

Díky moc !
Naposledy upravil(a) wishmasterX dne 24 led 2023, 13:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Klidový proud nastavuješ bez signálu takže by to mělo s uvedeným rezistorem jít. A třeba potom s generátorem změřit i šířku pásma při menším zatížení, nevím jestli vydrží trvale udávaných 100W.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#3 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ten odpor neřeš. Klidně tam může být i odpor daleko nižší zatížitelnosti. Pokud není konec vadný nemá co shořet.
Hlavně aby byl potenciometr hlasitosti na min.

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#4 Příspěvek od wishmasterX »

Díky chlapi,

s tím potenciometrem hlasitosti jsem si to myslel správně ...

Já si kolikrát říkám, jestli ty servisáky psal někdo s hodně divným smyslem pro humor, kde je kolikrát vysvětleno, k čemu slouží jednotlivé ovládací prvky, jak kdyby to byl uživatelský manuál, ale to nastavení klidových proudů je více než stručné, navíc takový postup, jak demontovat DPS koncového stupně, abych se dostal ze strany pájení, by taky nebyl na škodu, to byl opravdu zážitek ...

PS: TME má skladem pouze rezistory 50W / 8R, ten receiver by měl mít 2x50W sinus ...

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#5 Příspěvek od jenicek »

Kdyby byla nutnost, mám tu rezistory 2R2/100W a 3R3/100W s montáží na chladič. Šlo by z toho složit 7,7R/300W.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

U tohoto modelu se klidový proud nastavuje s připojenou zátěží? To tam je vysloveně uvedeno?

Firma Pioneer mívala obsáhlou servisní dokumentaci včetně training manuálů, databázi častých závada třeba pro audio i dost generálně platných dokumentů.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#7 Příspěvek od wishmasterX »

Přikládám scan ze serv. manuálu, kde je to uvedeno, já si to nevymyslel ... :-)
Přílohy
servisak.jpg

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#8 Příspěvek od mluno »

GME mívalo odpory 4R a 8R pro montáž na chladič. Když ještě nestály tolik jako dnes (něco jako toto https://www.gme.cz/v/1485916/hitano-tr3 ... y-rezistor ale 210 korun to opravdu nestálo, mám v paměti něco jako 39 za kus) tak jsem je koupil pro potrápení zesilovače s TDA2050, vše jsem tehdy připevnil na vodní blok, který byl plánovaný pro chlazení počítače, kde dodnes slouží, takže jsem z toho zesilovače vymáčknul opravdu dost (čímž jsem se přesvědčil o intenzitě toho vodního chlazení), aniž bych zboural barák (dávat takový výkon do reprobeden....). Přesná čísla takhle z hlavy nedám, ale nějaké záznamy mám. To byl tehdy zkušební vzorek, k plánované konstrukci od té doby nedošlo. Ale to je osud většiny mých konstrukcí, vyzkoušením, že to jde to končí, málokterou dovedu do finálního stádia.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#9 Příspěvek od VASEK_W »

Ale pánové, nepřehánějte to prosím ... ;-)
Proč stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko ...

Na to nastavení stačí, pokud ho tam tedy na výstupu mernomocí chcete mít, i miniaturní odpor 8,2ohmu. Vždyť se to nastavuje bez buzení, tak tam prakticky žádný výkon neteče, pokud není z nějakého důvodu abnormálně ujeté ss napětí na výstupu, ale to snad jde změřit ještě před připojením toho rezistoru, či ne?
Jedním trimrem se po zahřátí zesilovače (cca čtvrthodinka by mohla stačit) nastaví co nejmenší DC ofset (napětí) na výstupu, a druhým trimrem se velmi opatrně nastaví klidový proud. No a protože se klidový proud měří nepřímo jako napětí na rezistoru, tak je lepší pro toto nastavení vložit místo pojistky pro koncové zesilovače raději nějaký omezovací rezistor, např. já používám 47ohmů/5W, protože trimry pro nastavování bývají po těch letech zaoxidované, a při otáčení s nimi hrozí, že proteče velký příčný proud, a odpráskne koncové tranzistory.

Tak hodně štěstí při nastavování.

Vašek

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#10 Příspěvek od jenicek »

Jsi mi zkazil kšeft na prodej výkonovejch odporů :lol:
Bylo to v duchu starýho přísloví: "Více je někdy více" :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#11 Příspěvek od fredis »

Jeníčku máš už asi týden soukromou zprávu..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#12 Příspěvek od jenicek »

Ahoj, díky za upozornění. Nějak si furt zvykám na vzhled tohohle fóra :lol:
Na všechny SZ odpovězeno.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Je to dost nezvyklý postup, budu se muset na schéma toho konce podívat. Se zátěží se nastavuje klidový proud obvykle u konstrukcí typu circlotron a podobně, ev. u některých šíleností, kde bez DC zátěže se konec zcela zblázní.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

A za další, slušné a normální konce mají trimry pro nastavení klidů zapojené tak, že když vynechá jezdec, proud padá na nulu a nikoli na max.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#15 Příspěvek od VASEK_W »

Z mé zkušenosti jich je 80% zapojených blbě, proto ta opatrnost, aby se neodpráskly koncáky.
Stačí se podívat tak na 100 servisních manuálů od spotřební elektroniky, a pak Míro pochopíš.

Sám se schválně podívám na předmětný zes, jak je to tam opravdu zapojené ;-)

Vašek

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“