Tesla NC430

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
stage

Tesla NC430

#1 Příspěvek od stage »

Dobry den, ziskal jsem tento gramofon s novou prenoskou OMB 5E, jako predzesilovac pouzivam toto http://lukaso.iglu.cz/?page=predzesilovac-pro-gramofon
Pri prehravani mi pravy kanal hraje nepatrne slabeji nez levy a nektere vyssi kmitocty jsou zkresleny chraptenim a selestem. Po prohozeni vstupu do predzesilovace se zkresleni take prehodilo na vyystupu, tim bych rekl, ze predzesilovacem to neni.Nesetkal se stim uz nekdo? dekuji

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Špinavý hrot, špatně seřízené ramínko.

stage

#3 Příspěvek od stage »

hrot jsem cistil jemnym steteckem, pritlak mam nastaven na cca1.5g, antiskating tak aby chvejka neuhybala kdyz doseda na desku...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Tak, tak. Buď zatuhlé ložisko raménka nebo špatně nastavený antiskating (nebo obojí současně, při zatuhlém ložisku samozřejmě nastavíš antiskating blbě) a ještě k tomu třeba i špatně nastavená (malá) svislá síla na hrot - tahle přenoska je o něco lehčí, než většina ostatních.
Zkontrolovat a napravit.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

Pokud se přehozením vstupů (L<->R) do předzesíku rovněž přesune zkreslený signál do opačného kanálu tak asi fakt to tím předzesilovačem není. Navrhuji vylučovací metodu - zkusmo instalovat jinou přenosku
např. série VM .... a když tato hraje správně tak je chyba v té OMB5 (spíš hrot, na samotné přenosce není zas tolik co pokazit).
V opačném případě je to geometrii, nastavením a mechanikou ramínka.
Taky vyzkoušejte více různých LP desek, i zde může být příčina neúspěchu. Vinylový nosič se každým přehráním mírně ale nevratně opotřebí.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

stage píše:hrot jsem cistil jemnym steteckem, pritlak mam nastaven na cca1.5g, antiskating tak aby chvejka neuhybala kdyz doseda na desku...
Svislá síla na hrot 15mN bude asi správná a adekvátní použité přenosce. Jak šetrně vyčistit hrot ? Co takhle ultrazvuk používaný optiky k čištění brýlových čoček - skel ? Nikdy jsem nezkoušel, ale stát se nic nemůže. A efekt možná předčí očekávání...oznamte výsledek a ihned píší patentovou přihlášku !

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#7 Příspěvek od PCman »

Chci se zeptat na to zatuhnuté ložisko raménka mám NC 470 a i když je antiskating na minimum je vidět na chvějce (OMB5E) že je taháno do středu a musí za sebou tahat celé rameno a pokud je trošičku menší poškození na LP tak vždycki skočí na drážku zpět a je vidět jak těsně před poškozením je chvějka hodně natažená ke středu a potom odskočí zbět ke kraji.Mám strach to ložisko rozebrat a ani nevím jak abych to nepoškodil.Má někdo zkušenost jak to opravit nebo vyčistit?Asi bude hloupost to mazat protože ten olej by asi vytvářel ještě větší odpor.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#8 Příspěvek od PCman »

Tak jsem to nakonec rozebral a zjistil jsem že ten antiskating mi je vlastně nepotřebný ale je to vlastně spojeno s automatickým vypnutím gramofonu.Je to celkem dost nešťastně vyřešeno je to na pružině a čím více je rameno blíž ke středu tím je síla na vrácení(antiskating)větší.Povolil(natáhnul) jsem pružinu co je jak na antiskating i pro auto vypnutí a chvějka se drží pěkně uprostřed.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

To, že se antiskating musí v průběhu hraní v určitých mezích měnit, je v pořádku - musí kompenzovat dostřednou sílu vznikající třením hrotu v drážce. Vzhledem k přesahu raménka přes střed desky se tato síla směrem ke konci desky zvětšuje.
U vhodně vyřešeného antiskatingu se závažíčkem se to děje také - s natáčením raménka se mění úhel, pod jakým za něj táhne vlasec a tím se zvětšuje i délka páky, na kterou síla působí. Moment síly se tedy také zvětšuje.

stage

#10 Příspěvek od stage »

Dneska jsem jsem vymenil prenosku za klasiku VM.. sice starsi, ale vysledek byl stejny jako s ortofonem. Lozisko jsem odmastil a kapnul silikonovy olej, toci se uplne bez problemu. Zvuj je vsak porad stejny, pravy kanal je u vysek zkreslen selestem....Pritlak prenosky mam nastaven na cca 1,5-2g pomoci takove vahy(paky) od tesly. Antiskating jsem seridil tak, ze po dosednuti chvejky do drazky drzi uprostred vybrani na prenosce, zkousel jsem to jemne doladit i pri hrani,ale vysledek je porad stejny..... :(

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

Jestli uz se ti to hraje, tak bych doporucil do toho zesilovace dat jine operaky. Napr. OP27 nebo OPA134 (OPA2134), maji maly sum a vetsi sirku pasma (nezkresluje vysoke knitocty - okolo 20kHz) dokonce si muzes pak dovolit zapojit misto rezistoru 270Ohm (viz tve schema) rezistor o hodnote 150 nebo 120 Ohm. Dosahnes vetsiho zesileni - bude odpovidat zhruba hlasitosti pri prehravani CD. To ale pak doporucuju prepocist hodnoty kondenzatoru, tak aby prenosova charakteristika odpovidala RIAA.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“