Silniční daň 2022

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Silniční daň 2022

#1 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem jako každej rok chtěl jako OSVČ podat silniční daň na "N-kovej" osobák na ičo .
První mě upoutalo, že starej formulář nešel natáhnout z minula (rok 2021).
Tak jsem nadatloval vše znova do novýho formuláře platnýho od roku 2022.
No a když jsem dal kontrolu stránky, tak mi to napsalo, že moje vozidlo není v databázi. 8O Věděl jsem, že pro rok 2022 byly zrušený zálohy na silniční daň. Ale podle všeho je silniční daň pro auta N a O pod 3,5 tuny sice nezrušená ale sazba je 0 CZK.
Je to tak a nebo jen blbne daňovej portál?

Nějak se mi nezdá, že by si Stanjura, nebo spíš ještě před ním tlustá Ála nechala utýct daně za těch asi 3 mega osobáku a malejch náklaďáků, co v ČR jezděj a jsou na ičo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Stačí použít Google...
Citace:
Novinka pro rok 2023 – silniční daň je z velké části zrušena
Nově od 1. ledna 2023 není potřeba platit silniční daň za užívání osobních automobilů, autobusů a nákladních aut (do 12 tun) za účelem podnikání. Jedná se o velkou změnu, která se poprvé promítne do daňového přiznání silniční daně podávaného k 31. lednu 2023.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Jo ale nikde tam nepíšou jestli podávat nulovou a nebo žádnou.
A zajisté ses ještě nikdy nesetkal s tím, že na netu jsou zavádějící nesmysly a nebo ve státní správě vše nefunguje jak má.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

https://www.financnisprava.cz/cs/dane/d ... ona-o-dani
Tady to mas primo od zdroje.
Zkracene: pokud je dan za auto pred osvobozenim vyssi jak nula, v priznani se uvadi.
Pokud jsi uz za osobak a spol. zaplatil zalohy, musis pozadat o jejich vraceni, jinak ti za par let propadnou.

Pokus chces mit 100% jistotu ze text z internetu neni zavadejici nesmysl, podivej se do zakona o silnicni dani. O podavani priznani hovori §15.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »

Taky z tìch oficiálních informací ohlednì silnièní danì nejsem moc moudrý. V roce 2022 jsem pøestal platit zálohy z dùvodu zrušení danì pro osobní auta. Znamená to tedy že žádné pøiznání k silnièní dani teï v lednu podávat nemusím? anebo by se podat mìlo ale s nulovou výslednou daní?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Co ti neni jasne na:
V daňovém přiznání se uvádí pouze zdanitelné vozidlo
za které je dílčí daň (tj. daň za vozidlo) vyšší než 0 Kč,
za které se uplatňuje sleva na dani nebo
které je osvobozeno, pokud by jinak dílčí daň za něj byla vyšší než 0 Kč

Pokud mas jen osobak, danove priznani nepodavas.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“