Instalace w95 na i486

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tommano84
Příspěvky: 1
Registrován: 25 led 2023, 01:00

Instalace w95 na i486

#1 Příspěvek od Tommano84 »

Dobrý den, prosím o pomoc vyřešení problému. Mám "nově" 😇 složenou i486 dx4 100MHz, 32MB RAM, 850MB HDD, S3 VirdgeDX 4MB, zvukovka Sb Vibra16, CD-ROM, fdd 3,5 i 5,25, zip iomega.

Chci tam mít více systémů DOS, w3.1,w95.

Jiz tam na rozdělené disku na C a D mám na C funkční DOS 6.22 a funkční w3.1 vše včetně zvuku a nast autoexec i config. Po zapnutí a proběhnutí poštu začne bootovat DOS a krásně najede až do NortonCommanderu kde se příkazem win dostanu do plné funkčních w3.1 - do teď je vše v pořádku.

Nyni chci nainstalovat w95 (chtěl bych jej na druhý oddíl disku D, který je prázdný a zformatovany do fat16. Vložím CD do mechaniky a žádám příkaz setup, po chvilce se objeví úvodní pokyny jestli instalovat ano či ne opravdu, poté se načte úvodní již známá obrazovka instalátoru w95 kdedam pokračovat, projede se chdisk vporadku, začnou se kopírovat soubory instalátoru a nyní je ten problém, po nakopírování souborů bez další možnosti volby adresáře, disku, možnosti se instalátor ukončí hláškou že systém nelze instalovat když na disku už jeden systém je a následně po potvrzení hlášky mě to katapultuje zpět do DOSu. Nevím jestli mu vadí DOS nrmebo w3.1, ale i kdyby chtěl bych jej na disk D kde nic není, proč to tedy nelze nainstalovat, díky za rady, už nevím jak dál... Tom

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#2 Příspěvek od judeware »

Zkusil bych dočasně přejmenovat složku WIN (implicitní/konvenční název pro WIN3xx?) a v ní obsažený WIN.COM (WIN.CO_).

Co by dokázaly přepínače za příkazem SETUP.EXE, už jsem za ta léta zapomněl.

Ale i po proběhlé instalaci čeká na ínstalatéra :D spousta práce! Zajistit možnost spouštění vybraného O.S. znamená definovat menu v CONFIG.SYS apod. Možností je víc (např. úprava parametrů "BootXXX=" v MSDOS.SYS - myšleno pětadevadesátkovém, textovém, DOS má svůj).

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jjilek »

Snad by pomohlo v Biosu nastavit jako bootovací (spouštěcí disk) D: a poté zkusit spustit instalačku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Disk ma len jeden.

Myslim, ze Windows 9x sa musi instalovat na primarnu particiu. Nedelil by som disk a nainstaloval Windows 95 normalne na C:, akurat do ineho adresara (napr. C:\WIN95).

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#5 Příspěvek od DukeNuke »

Jde o starý systém. Takže ho z principu nepůjde nainstalovat na část disku za určitým sektorem. Kterým už si nepamatuji.
A v dávných dobách jsem dual a vícero boot řešil přes XOSL boot manager. Dokonce je ještě ke stažení: https://www.slunecnice.cz/sw/xosl/
Pokud si to dobře pamatuji, instalace několika systémů na stejný disk jde, jen je třeba oddíl již nainstalovaného systému zneviditelnit pomocí XOSL.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pocitujlasku »

win95 standardne nedokaze fungovat s viac nainstalovanymi OS.
Tusim, ze prvy system, ktory to vie je az win 2K, alebo XP.
Volakedy sa to riesilo bud dalsim fyzickym hdd, a proste ich bud hw, alebo v biose prepinat, ktory ma byt primarny (pri instalacii sa ten druhy musi odpojit).
Alebo doinstalovat boot manager, v davnych casoch to bol lilo, grub - linuxove.
Teoreticky, win95 ma v sebe DOS, da sa donho dostat cez F8, alebo ESC pred startom systemu, takze nepotrebujes samostatne instalovat. Dokonca si vies upravit tu boot ponuku, kde si vytvoris rozne profily DOS-u (ja som tam mal napr. cisty dos, dos+zvukovka, cdrom...)
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Pri upgrade premenuje setup povodne subory IO.SYS, MSDOS.SYS, COMMAND.COM, CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT (pouzije priponu DOS). Potom je mozne cez boot menu (F8) nabootovat do tejto starej verzie ("Previous version of MS-DOS").

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

To áno, Win95 sa vie na C nainštalovať a zachová starší DOS a jeho Win311. Lenže čo keď je na C málo miesta a on to navyše chce dať na D.
Treba mať správne rozdelený disk. Ja používam Ranish Partition Manager, lebo je fakt malý a beží z DOSu, takže na bootovacej diskete nezaberá veľa miesta. Potom treba na disku vytvoriť dva primárne oddiely. Zrada je v tom, že FDISK vytvorí jeden primárny, a ďalšie už vytvára rozšírené, teda Extended, a na nich logické oddiely. Treba vytvoriť druhý primárny oddiel, nastaviť ho ako aktívny (tým sa bude tváriť ako C, lebo prvý sa berie vždy aktívny oddiel), a inštalácia windows 95 pôjde normálne. Stávajúci oddiel s Win311 bude D. Navyše Ranish Partition Manager (v3.8 alebo 4.0) vie spraviť aj jednoduché boot menu. Alebo potom ručne aktivovať oddiel ktorý bude C a teda z neho pobeží čo je tam nainštalované (ten druhý neaktívny oddiel bude D).
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od pocitujlasku »

rnbw: aha, tak to som nevedel. ja som mal vzdy varianty win+linux a ked som win9x instaloval ako druhy, tak mi vzdy prepisal MBR a dal si tam svoj boot.
Neskor som to riesil cez externy disk na ide - ak bol pripojeny, tak mi z neho startoval Linux, ak nebol, tak boot z interneho disku, kde je windows.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#10 Příspěvek od judeware »

rnbw píše:Pri upgrade premenuje setup povodne subory IO.SYS, MSDOS.SYS, COMMAND.COM, CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT (pouzije priponu DOS). Potom je mozne cez boot menu (F8) nabootovat do tejto starej verzie ("Previous version of MS-DOS").
To jsem zmiňoval, do MSDOS.SYS (textový&pětadevadesátkový) se vkládají volby "BootXXX=". V "efosmičkovém menu" (neplést s menu definovaným v config.sys) přibude řádek navíc ("Minulá verze systému DOS") a př spouštění se děje rošáda s přejmenováním oné pětice souborů. To jsem používal pár let, než jsem začal používat 98SE. Chci-li real DOS mode, zvolím v CONFIG.SYS sekci "DOS" a po proběhnutí pár klasických příkazů v obou kfg. souborech spouštění O.S. skončí v NC5 (v devadesátkovém MSDOS.SYS nutno zadat BootGUI=0), jde o DOS7 z WIN9x. Chci-li hry pro DOS (sekce CONFIG.sys "GAMES"), proběhnou krom toho příkazy pro incializaci ISA zvukovky a nutné ovladače pro myš, "EMSbased hry" atd. v takovém pořadí a v takových paměťových regionech, aby měl DOS k dispozici asi 620KiB konvenční paměti (je to dost laborování). Chci-li WIN98/98, proběhne pár základních příkazů v sekci "WIN", poslední řádek obsahuje (jak jinak) WIN.COM (ve složce WIN95 - doporučuju pojmenovat ve fázi instalace WIN95 právě takto, pokud předchozí verze 3.xx sídlí ve "WINDOWS", aby nedošlo ke kolizi).

Oba způsoby ("F8 menu" versus "configsysové menu") můžu demonstrovat vložením ukázky do příspěvku (na přání!). Nevymýšlím si.

Pokud si tazatel nechce hrát s WIN3.xx, považuju svatou trojici DOS-WIN3.xx-WIN95/98 na jednom HDD za věc zbytečnou (stačí real DOS mode 7, pokud potřebujete plný přístup k PC (hlavně k hardware), k tomu voltelně GUI režim 9x.
...9x sa musi instalovat na primarnu particiu. Nedelil by som disk a nainstaloval Windows 95 normalne na C:, akurat do ineho adresara...
Toto lze, jak jsem uvedl, ale bez problémů to funguje i na logickém oddílu (např. "D:") v extended partition, mám to tak experimentálně asi 20 let. :)
Jde o starý systém. Takže ho z principu nepůjde nainstalovat na část disku za určitým sektorem. Kterým už si nepamatuji.
ROM BIOS novějších desek 486PCI umí CHS nejvýše 16384/16/63, 7,9GiB (LBA režim disku téže velkosti pochopitelně taky). Tazatelův HDD není problém. WIN95 OSR2.1 umí obsloužit oddíly 32GiB, pokud ROM BIOS vidí jen 7,9GiB, zbytek se dá dobastlit na úrovni GUI.
pocitujlasku píše:win95 standardne nedokaze fungovat s viac nainstalovanymi OS.
Tusim, ze prvy system, ktory to vie je az win 2K, alebo XP.
Volakedy sa to riesilo bud dalsim fyzickym hdd, a proste ich bud hw, alebo v biose prepinat, ktory ma byt primarny (pri instalacii sa ten druhy musi odpojit).
Alebo doinstalovat boot manager, v davnych casoch to bol lilo, grub - linuxove.
Teoreticky, win95 ma v sebe DOS, da sa donho dostat cez F8, alebo ESC pred startom systemu, takze nepotrebujes samostatne instalovat. Dokonca si vies upravit tu boot ponuku, kde si vytvoris rozne profily DOS-u (ja som tam mal napr. cisty dos, dos+zvukovka, cdrom...)
V globálu máš pravdu, až na to - "win95 standardne nedokaze fungovat s viac nainstalovanymi OS". Je to práce, ale trojsystém JE možný. Ale nikoliv nezbytný (viděno praktickým pohledem). Dokonce mám PC, kde jsem používal i Ubuntu 7.10 (GRUB se nacpal do MBR, ale nic nezlikvidoval, takže po zadání volby "DOS & WIN9x" (či tak nějak) naskočilo configsysové menu pro DOS7/WIN98 (s výběrem druhého řádu), jinak implicitně startoval Linux po vypršení 10s.
Snad by pomohlo v Biosu nastavit jako bootovací (spouštěcí disk) D:...
Staré ROM BIOSy v setupu neumí upřednostnit druhý fyzický disk, to se lámalo až někde u Pentií II. A logické D: na extended partition téžžž nezná. Ale jak píšu, řeší to instalace na logický oddíl do separé složky (Program Files s W3.xx nekoliduje, anžto tam ještě složka neexistovala, stejně jako "longnames") a definice menu "F8", nebo menu v CONFIG.SYS

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#11 Příspěvek od Otkundes »

Kdysi jsem toto řešil tak, že jsem měl k prvnímu kabelu IDE (tuším to byla IDE 0), HDD C:\, nainstalován v „šuplíku“. Těch šuplíčků mohlo být více, a na každém byl jiný OS a uživatelský software. Když bylo třeba pracovat pod WfW3.11, nebo pod DOS6.2, před zapnutím PC, jsem do lyžin vrazil šuplík s potřebným OS a spustil počítač. Další disk, třeba pro uložení pořízených dokumentů, byl v PC trvale instalován na druhém kabelu IDE, v BIOS-u nastaven jako slave (jako D:\ ).
Docela to fungovalo. Akorát jsem si musel před zapnutím PC ujasnit, který OS a SW vlastně chci nabootovat a použít. Podle toho jsem si ten HDD (šuplíček) do počítače vložil.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#12 Příspěvek od judeware »

Dva disky se dají použít i "bezšuplíkově". Stačí nastavit cestu v CONFIG.SYS na prvním fyzickém (např. D:\WIN95\WIN.COM, je-li pětadevadesátkový systém na druhém fyzickém HDD). Všechno jde. Akorát je třeba dát pozor, pokud je na obou discích extended oblast s dalšími jednotkami. Písmena disků se pak (pro někoho nelogicky) přemapovávají.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Na zmenu písmeniek diskov som používal dlmanip. Tiež som mal takú srandu, že som na IDE kábel (40 žilový) pridal štvrtú koncovku a mal som na ňom zároveň dva disky a CD-ROMku. Disky mali napájanie cez dvojitý prepínač, takže vždy bežal iba jeden. Prepínalo sa pri vypnutom počítači. Fungovalo to, ale tuším bol problém s HDD LEDkou, svietila v kuse.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od pocitujlasku »

judeware píše: Oba způsoby ("F8 menu" versus "configsysové menu") můžu demonstrovat vložením ukázky do příspěvku (na přání!). Nevymýšlím si.
my ti verime, vlastne boot menu som si v davnych dobach vytvaral aj ja.
Ako tak premyslam, ja som to riesil cez disketu. Ak nebola vlozena, standardne nabootoval windows. ak bola, tak boot isiel z nej a tam som mal to upravene menu.
judeware píše: V globálu máš pravdu, až na to - "win95 standardne nedokaze fungovat s viac nainstalovanymi OS". Je to práce, ale trojsystém JE možný. Ale nikoliv nezbytný (viděno praktickým pohledem). Dokonce mám PC, kde jsem používal i Ubuntu 7.10 (GRUB se nacpal do MBR, ale nic nezlikvidoval, takže po zadání volby "DOS & WIN9x" (či tak nějak) naskočilo configsysové menu pro DOS7/WIN98 (s výběrem druhého řádu), jinak implicitně startoval Linux po vypršení 10s.
a presne o tom pisem. Na dualboot si potreboval nieco naviac. lilo, grub, alebo este jeden na ktoreho nazov si uz nespomeniem.
Linux nikdy s tym nemal problem, on automaticky pridal windows do svojho boot managera a vedel si sa prepinat medzi systemami. ale cisty win si nadrzovku prepisal MBR, bez ohladu na to, co tam bolo.
Volakedy bola v biose moznost nastavit MBR readonly a vtedy instalacia win zhavarovala, aj ked tam uz system bol a chcel si ho len preinstalovat.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Kedysi bol este LOADLIN, ten vedel spustit Linux z DOSu. Kernel a initramfs museli byt na filesysteme citatelnom z DOSu.

Odpovědět

Zpět na „Software“