Hoblovka z r.1990 - náhrada kondenzátoru

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
reeprich
Příspěvky: 9
Registrován: 23 čer 2019, 02:00

Hoblovka z r.1990 - náhrada kondenzátoru

#1 Příspěvek od reeprich »

obrý den,
chtěl bych poprosit o radu / pomoc s následujícím:
Mám zde malou hoblovku - výrobce Dauer z Litvy cca r.1990. Jednofázová - 230V. Servis pochopitelně není dostupný.
Po zapnutí se motor sotva roztočí , ale cca 60 ot/min. Předpokládám tedy vadný kondenzátor.
Jak je vidět níže na fotkách, je zde docela šílená sestava paralelně zapojených kondenzátorů, kterou nevím, jak v domácích podmínkách otestovat (k dispozici max. multimetr).
Potřeboval bych poradit, zda je možné celou sestavu nějak rozumně nahradit.
Nafotil jsem i označení jednotlivých kondenzátorů, a kupodivu jsem našel i návod se schématem zapojení. Sice v ruštině, ale azbuku ještě zvládám.. :(
Menší kondenzátor by měl být 10uF/250V (5 kusů) a větší 20uF/500V (2 kusy).
Popravdě jsem sháněl v okolí někoho s lepšími znalostmi než mám já, ale bohužel lidi, které jsem znal a kteří byli ochotni takové věci řešit už jsou v důchodu a nechce se jim do toho, nebo už tu nejsou...
Přikládám "pár" fotek a schéma - budu velmi vděčný za každou radu.
Přílohy
ie-6009a_page-0008.jpg
zapojeniprava.jpg
zapojeníleva.jpg
kondenzátor2.jpg
kondenzátor1.jpg

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

V tom schematu aby se prase vyznalo. Především bych ho překreslil do nějaké srozumitelnější podoby.
Napadá mne, jestli se spínají a vypínají všechny kontakty toho relé nebo stykače nebo co to tam je.
:(
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Místo toho "orloje kondenzátoru" bych tam dal rozběhový kondenzátor 50u a 40u.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Bude to klasika, ovládací fáze na tlačítko STOP, z něj na tlačítko PUSK který má na stykači samopřídržný kontakty a pak na cívku stykače a z ní na N. Ale mate mě proč má PUSK dva páry kontaktů. A ty 2 x kondíky taky. Nemá to tlačítko PUSK náhodou při domáčknutí na doraz funkci měkkýho rozběhu a když se uvolní, tak to jede na plnej záběr? Už jsem to jednou viděl na ruským minisoustruhu. Koukni, jestli ty kontakty na PUSK spínají oba páry najednou a nebo nejdřív jeden a pak druhej podle toho, jak hluboko tlačítko smáčkneš.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
reeprich
Příspěvky: 9
Registrován: 23 čer 2019, 02:00

#5 Příspěvek od reeprich »

V reálu je tam pouze jedno tlačítko a obyčejný vypínač.
Pokusil jsem se o schéma podle reálného zapojení - prosím o shovívavost.
EDIT: žádný stykač ani relé tam není
EDIT2: Při připojeném motoru se motor rozběhne na pomalé otáčky ihned po zapnutí vypínače - po stisku tlačítka se na kontaktu tlačítka docela slušně "zajiskří" a vyletí pár čmoudíků :) - ale jistič zatím nevyhodilo....
Přílohy
schema2 (1).jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Dej si majzla , tam nemohou přijít rozběhové kondy blbý rady . Vyzkoušej každý kus zvlášť . Přímo na 230 přes žárovku např. 150W . Kdyžtak můžeš nahradit kondíky ze zářivkových světel na pouhý součet . Ale vypadá to spíše na motor . PS schema je normální , všechny vodiče označeny .

Uživatelský avatar
reeprich
Příspěvky: 9
Registrován: 23 čer 2019, 02:00

#7 Příspěvek od reeprich »

OK - díky za radu - tomu jsem se chtěl tak nějak vyhnout - všechno rozpájet a vykouzlit nějakou testovací sestavu se žárovkou v sérii... Jestli to dobře chápu, měla by po zapnutí svítit "slaběji" než se kondík nabije....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

NE ta bude trvale svítit slaběji a stejné kapacity budou "svítit" stejně . Tou kontrolou se vyzkouší hned dvě vlastnosti , kapacita a napěťová odolnost . Stejně se zkouší tlumivky , tedy ty síťové .

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#9 Příspěvek od jenicek »

Předpokládám, že když to zkoušíš tak ty konedenzátory jsou upevněný uvnitř a né rozházený jako na fotkách. Tu kondenzátorovou baterii bych rozebral a otestoval jednotlivý kondenzátory třeba s tou žárovkou v sérii a změřil na nich napětí. Jinak bych tam pak místo tohodle hnízda použil tohle https://www.kondik.cz/kondenzator-rozbe ... FOEALw_wcB

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

No a ten ti po chvíli vyhoří .

Uživatelský avatar
reeprich
Příspěvky: 9
Registrován: 23 čer 2019, 02:00

#11 Příspěvek od reeprich »

Velká OMLUVA
V tom schématu jsem udělal chybu.... nejsou kompletně zapojené paralelně, ale jseou to dvě sady....
Našel jsem nějaký příspěvek na elektroda.pl, kde to popisuje jako sestavy kondenzátorů - běhové (5x10uF) a rozběhové (2x20uF)
Schéma jsem pouze "opravil"

Ještě mě napadlo, jestli se v tom nemohl někdo už "vrtat" - jde totiž o dědictví a původního majitele co to používal se bohužel není jak zeptat....
Nemohl by být motor pouze špatně připojen? Přehozené dráty?
Na tom polském foru má fotku zapojení opravdu "natvrdo" a píše , že mu to běží, ale rád by to dal do původního stavu, proto se ptal na ty kondíky. A je tam vidět, že má z motoru vyvedené červenou a bílou na jakýsi rozběhový kondenzátor, zatímco já to měl jako červená a modrá...
viz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... #gallery-6
Přílohy
schema_OPRAVA (1).jpg

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#12 Příspěvek od jenicek »


Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

To schéma bude blbě - pokud je to zapojené takhle, tak stiskem tlačítka jen připojíš dva kondenzátory a jeden rezistor oběma konci k červenému vodiči.
Nemá to tlačítko a ty dva kondenzátory sloužit k rozběhu?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#14 Příspěvek od HF_Tech »

To překreslené schéma není dobře.
Ve schématu je napsáno Cp 5kusů (штуки) 10uF 250V a Cn 2kusy 20uF 500V.
Podle toho, co to dělá, tak jeden kondík je buď ve skratu nebo několika uhnil přívod a kombinace má moc malou kapacitu.
Podle projevu to spíš hádám na ten zkrat. Kdyby nebyla kapacita, tak se motor naprázdno rozjede a se zatížením se zastaví.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

To ani ty brute neumíš číst schema . Vždyť je to tam č/b origoschema . Co tady pohádkujete . :roll: :roll: :roll: :roll:
A zrovnatak může být zkrat vinutí . Jenom bájení . Zapoj po vyzkoušení kondíků dle origo schema . takováhle kravina a děláte z toho Temelín .

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“