spínání relé pomocí IR přijímače

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

spínání relé pomocí IR přijímače

#1 Příspěvek od nicky »

Prosím Vás, řeším pro Vás lehký úkol, ale pro mne ne úplně 100% jasný.

Jedná se mi o to ,abych jakýmkoliv dálkovým IR ovladačem mohl sepnout relé.
Při stisku tlačítka na dálkovém ovladači ,aby relé sepnulo a pak ihned rozeplo. Nepotřebuji tedy žádné časové zpoždění atd.

Napájecí napětí je 5V DC

Při výskytu IR signálu u mého IR přijímače mám na jeho výstupu LOW.

Můj nápad je napojit na výstup mého IR přijímače přes rezistor do báze PNP tranzistor, ten by otevíral vhodný NPN tranzistor a ten spínal samotné relé .

Nebo jestli je lepší jít cestou OZ?

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Můžeš přece spínat rovnou přes PNP tranzistor relé.
Hledej Google PNP relay

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Netusim jakej mas prijimac, ale z tech obycejnych modulu lezou kratke impulzy, takze sepnuti rele nemusi byt spolehlive. Budes to spinat pomoci PWM podle konkretniho kodovani. Dopln to RC clenem a pripadne diodou.

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#4 Příspěvek od nicky »

Předpokládám RC člen zapojit mezí výstup IR přijímače a bází tranzistoru, dioda u cívky relé je samozřejmá :)

Uživatelský avatar
jurajmojzis
Příspěvky: 27
Registrován: 15 zář 2019, 02:00

#5 Příspěvek od jurajmojzis »

Impulzy z vystupu prijimaca budu kratke a to spinanie nespolahlive.Za prijimacom IR napr. typu TSOP 17xx pouzi monostabilny KO (555) na predlzenie impulzov a potom budes moct pohodlne a hlavne spolahlivo ovladat rele.

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#6 Příspěvek od nicky »

Například tímto zapojením? Ani já nevím, co mám přesně za IR přijímač. Je vybrakovaný ze STB a naměřil jsem na něm to, co jsem napsal. Na sobě nemá žádné označení :/
Přílohy
Clipboard01.jpg

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#7 Příspěvek od HF_Tech »

Ano, tohle zapojení s 555 je úplně perfektní.
Jediná zrada může být, že ty integrované přímače jsou naladěné na různé nosné frekvence (třeba 38, 40kHz) a nemusí reagovat na úplně každé dálkové ovládání. Ale není problém koupit pro každou frekvenci samostatný přímač a sloučit je do 555-ky přes diody.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

HF_Tech: ak nepotrebuje konkretny kod, tak mu v pohode staci 38 - on s istou citlivostou dokaze zdetekovat aj 36 aj 40.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#9 Příspěvek od nicky »

Tak funguje to dobře, akorát se děje nechtěný jev, že relé samovolné spíná občas aniž bych namířil na infra prijimac DO:( Dělá to, i když je v místnosti zhasnuto.

DO série s výstupem infra přijímače jsem dal rezistor 10K a kondenzátor 1uF proti plusu.

Z výstupu NE555 je přes rezistor 1K napojena báze tranzistoru NPN. mezi B a E tranzistoru je rezistor 1K. Emitor na GND a z kolektoru je napojena cívka relé .
Dioda na cívce relé samozřejmě zapojena je :)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Ty prijimace integrovane v jedne soucastce maji proste na vystupu sum i kdyz se nic nevysila. Zesilovac ktery tam je zvedne zesileni na maximum a pak je na vystupu vetsinou porad neco. Kolik tam toho je zavisi na typu prijimace, okolnich podminkach apod. U ovladani s tim neni problem protoze se tam dekoduje signal, ale u tveho reseni s tim muzes mit problem, pokud nejsi schopen nastavit napevno zesileni. Muzes zkusit ignorovat kratke pulzy, ale nakolik to bude ucinne tezko rict. Nejspis budes muset zbastlit novy prijimac, nebo misto 555 tam dat nejaky maly MCU za petikacku a dekovat s nim aspon cast signalu ovladace.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

a) Odpor 3,3 k Ohm zapoj mezi +5V a pin 2 na NE555ce.
b) Kondenzátor 1 nF zapoj mezi zem a pin 2 na NE555ce.

Uživatelský avatar
jurajmojzis
Příspěvky: 27
Registrován: 15 zář 2019, 02:00

#12 Příspěvek od jurajmojzis »

Presne tak.Ten prijimac ma vystup s otvorenym kolektorom a potrebuje "pull up" rezistor.Hodnota nieje kriticka, 4K7 bude urcite vyhovovat.Zapojit medzi Ucc a vystupny pin.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“