Pracka FAGOR 3F-111 - nefunkční odstředování

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xpoll304
Příspěvky: 6
Registrován: 03 úno 2023, 01:00

Pracka FAGOR 3F-111 - nefunkční odstředování

#1 Příspěvek od xpoll304 »

Dobrý den. Jdu si k Vám pro radu .
Při zapnutí funkce odstředování na pračce dojde k sepnutí motoru ten se roztočí, ale násladně se ihned vypne.
Motor jsem vyndal zkontroloval uhlíky, očistil rotor. Proměřil jsem tachodynamo v klidu mělo 184 ohmu. Vrátil vše zpět a bohužel stále stejný problém.
Nevíte někdo kde jinde by mohl být problém?
Děkuji za odpoved

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#2 Příspěvek od KUBO »

Môže byť zanesený vzdušník k hladinovému spínaču. Skontroluj priechodnosť položiek v servisnom manuály 149, 150 a či funguje hladinový spínač 162.
Přílohy
fagor_3f-211.pdf
(228.41 KiB) Staženo 55 x
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
xpoll304
Příspěvky: 6
Registrován: 03 úno 2023, 01:00

#3 Příspěvek od xpoll304 »

Vše pročištěno . Jen nevím jak mám zkontrolovat ten hladinový spínač ? Hadička je na vzduch průchozí Jinak i tak problém setrvává. Motor se roztočí a hned vypne

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

To dělá i prázdný buben ? Může to dělat i dveřní spínač , nebo jen konektor k němu .

Uživatelský avatar
xpoll304
Příspěvky: 6
Registrován: 03 úno 2023, 01:00

#5 Příspěvek od xpoll304 »

Ano i prázdný buben. Může se ještě podívat zdali to je dveřní kontakt. Spíš je divné že se to roztočí celkem i na vysoké otáčky a cca do 1 s vypne jako kdyby sepla nějaká bezpečnostní pojistka

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Takže cvičně můžeš postupně zkratovat dveřní spínač a termospínač na motoru .

Uživatelský avatar
xpoll304
Příspěvky: 6
Registrován: 03 úno 2023, 01:00

#7 Příspěvek od xpoll304 »

tak odzkoušeno a vše funkční .. Motor se ale stále vypíná.. Ještě dotaz má mít pozvolný rozběh nebo naplno? Protože mi přijde že se hned snaží roztočit na plné otáčky . Pak už jen chybu hledat na plošném spoji ale tam už budu bezradný

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Při zoufalých situacích jsem přimontol k cívce relé LEDdiodu s odporem-20-30k a sledoval jsem jejich sepnutí . Pro chod motoru tam bývá velký triak a dvě relata . No už můžeš zjistit jen , že je to vypínáno SW . Nakonec dej vičně i diodu na napájení elektroniky . Nakonec by to mohlo dělat i její napájení . POZOR v pračce se vrtej jen při odpojeném přívodu . I proto radši používám diody , než měření měřáky , kde ti může ujet ruka .

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#9 Příspěvek od jirkati »

Zkus ještě měřit - pokud je to na tvé pračce možné - jak se chová napětí z tachodynama. Na naší pračce odešlo tachodynamo a chovala se prapodivně. Například se snažila z nuly naběhnout na plné otáčky bez rozjezdu, rány při náhlých snahách o změny otáček atd. Servisák nejdřív propájel všechno kolem relé a odjel. První praní a stejné problémy. Objednal tedy novou desku elektroniky, namontoval a vítězoslavně odjel, že je opraveno. Nebylo, při druhém praní stejný projev. Pochlubil jsem se tady a jeden z kolegů se zmínil o možnosti chyby v tachu. Servisák to prohlásil za nesmysl a na zkoušku, aby mně přesvědčil, namontoval nový motor. Od té doby pračka funguje bez nejmenších problémů. Ani nechtěl motor zaplatit, ale ani vrátit do pračky původní desku elektroniky, když už jsem tu novou draze s montáží a cestou zaplatil.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

On Jiří psal , že měřil ....

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#11 Příspěvek od jirkati »

Ano Bořku, psal, jenže to nic neříká o průběhu napětí z tachodynama při těch poruchových stavech.
Hrál jsem si s tím demontovaným motorem z mé pračky a při stálých otáčkách náhle napětí z tacho spadlo a hned zase vyskočilo na původní hodnotu. Co to pak provádí v řízení otáček motoru programem je jasné. Motorem jsem točil vrtačkou přes "spojku" - krátkou gumovou hadici na řemeničce a stopkovým brouskem v hadici natlačeným.
Digitální měřák byl při měření k ničemu, tak jsem vyhrabal starý ručkový a tam byly ty výkyvy, spíš skoky, docela zřetelné.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

Taky může být prasklý magnet v tachu.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
xpoll304
Příspěvky: 6
Registrován: 03 úno 2023, 01:00

#13 Příspěvek od xpoll304 »

Ahoj . Tak možný posun v problému. Vyndal jsem řídící modul a zřejmě odešel Triak + potom dioda. Triak označení " btb16 800bw gk04q-vu chn-021"
Mužete mi poradi jaký správný typ pořídit chápu že se jedná o max závěrné napětí 800 V ale jakou ampéraž ? Děkuji za radu

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Ale ty jsi nepsal , že i při praní se buben roztočí naplno . Jesliže ne , tak nebude pryč triak ...
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... -800B.html

Uživatelský avatar
xpoll304
Příspěvky: 6
Registrován: 03 úno 2023, 01:00

#15 Příspěvek od xpoll304 »

No testoval jsem to pouze na programu odstředování, z důvodu toho že na tomto programu to přestalo pracovat. O Triak je určitě poškozený je tam viditelné poškození + mírné očouzení. Zakoupím a vyměním součástky a dám vědět.
Zatím moc děkuji za rady

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“