Revox B77

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Revox B77

#1 Příspěvek od martin-f »

Tak som sa stal šťastným majiteľom kotúčového magneťáku Revox B77.

Dávam si ho pomaly dohromady a mám pár otázok.

1. Treba nutne meniť elektrolytické kondenzátory? Videl som pár magneťákov a tam ich ľudia z princípu pomenili. Ja sa však obávam, aby dnešné nové neboli po 10 rokoch zrelé na výmenu. Ja som všetky elektrolyty premeral "zajícometrom" a všetky majú ESR podľa tej jeho tabuľky v hornej tolerancii. Proste ok, k mojej spokojnosti by ESR mohlo byť "o jednu ledku" menšie, ale tak furt to neni úplne mimo. Bojím sa že s výmenou zabijem kopu času a za pár rokov budem s ESR na dnešných hodnotách. Akurát som našiel na internete že sa doporučuje vymeniť fóliové kondenzátory (môžu byť popraskané) prípadne keramické (môžu byť pri poklepe "mikrofonické").

2. Mažú sa niečím čapy v brzdách? Pri výmene ložísk v unášačoch došlo na demontáž brzd a tie čapy sú totálne suché. Nikde nevidno ani len vyschnuté mazivo. Má to fakt chodiť úplne nasucho železo na železo? Čo som tak zbežne kukol servisný manuál, tam som o brzdách nenašiel nič. Iba že klzné ložisko capstanovej hriadele sa maže olejom Isoflex PDP nejaké číslo. Ten olej mám. Ale o mazaní čapov nikde nič. Prikladám foto, čo mám na mysli.


Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

1. Ak vykazuju dobre ESR a nevytekaju, tak by som ich tam nechal. Keby boli skutocne tie foliove popraskane, tak vymenit, ale inak by som ich zbytocne nemenil.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Ja by som zbytocne kondenzatory nemenil, v REVOXoch byvali pouzite kvalitnejsie, nez dnes kupite.

Urcite by som ale preventivne vymenil odrusovacie kondenzatory v privode sietoveho napajania. Tie su zaliate v priehladnej (epoxidovej?) zivici, po rokoch zvyknu prasknut a vedie to k teatralnemu plamenu vyslahnutemu z nich, vsetko navokol je potom od nich zababrane a smrdi.
Tie urcite nahradit novymi X2 kategorie.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#4 Příspěvek od nixdorf »

U revoxa akurát pozor na elyty fy Frako, ja som ich mal vo svojom konkrétnom kuse 2x natvrdo skratované - prizvukujem hlinikové elyty, nie tantaly a to neskoršie B77 už boli tantalmi osadzované bohate. Našťastie tie vadné fraká som mal v signálovej časti, takže iba nefungoval jeden z kanálov, ale boli osadené i ako filtrácia za mostíkový usmerňovač, takže som napokon vymenil všetky. Plus sieťový filtrák RIFA. Ak strelí, mašina zasmradí a bude sa krútiť ďalej, lenže ako už Ivan spomenul, ťažko sa to odtiaľ čistí.

No a po tých dekádach už môžu byť zoxidované i trimre naspodu, takže opatrne - inak ich budeš potrebovať nahradiť, čo sa bez kalibračného pásku, škopíka a generátora funkcií nezaobíde. Ergo, "odtiaľ potiaľ", bezbrehé štelovanie a rýpanie nie, "don't fix what ain't broke" aplikované s mierou. Jo a možno ešte počítadlo nepôjde, plastový ozubený náhon bude nacimprcampr :)

BTW tie čapy som tiež ničím nemazal a nechal jak to je, akurát som osadil nové pružiny brzd a vzorovo vypucoval styčné plochy perchloretylenom.
Jediné, kde som doplnil viskoznu kvapalinu, je ľavý "tape guide" (vodítko pásky - audiofili, zlatokáblari a iní labužníci dajú ten správny slovenský preklad), pretože neplnilo tlmiacu funkciu a pri rýchloposuve viditeľne škubalo aj s páskou
Přílohy
revoks.jpg

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“