Náhrada otočného potenciometru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Danda
Příspěvky: 2
Registrován: 05 úno 2023, 01:00

Náhrada otočného potenciometru

#1 Příspěvek od Danda »

Zdravím, řeším problém s ovládáním PWM regulace otáček. Pořídil jsem tento PWM regulátor: https://www.neven.cz/kategorie/elektron ... or-otacek/ u kterého se otáčky regulují pomocí otočného potenciometru s odporem 10K Ohm a výkonem 2W. Chtěl bych tento potenciometr nahradit posuvným potenciometrem, ovšem ty se zjevně vyrábí s maximálním ztrátovým výkonem 0,6 W. (posuvný potenciometr s vyšším výkonem jsem nenašel - použití školního potenciometru za x tisíc nepřipadá v úvahu) Regulátor je umístěn do zařízení, u kterého se klade požadavek na ovládací prvky aby co nejméně vyčnívaly. Ovšem zároveň by měly jít otáčky snadno měnit např. v rukavicích. Neznáte posuvný potenciometr s výkonem okolo 2W? Jestli vás napadne jiná alternativa než použití posuvného potenciometru, budu vděčný. :D
Přílohy
IMG_20230201_114330.jpg

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#2 Příspěvek od JoDiK »

Danda píše:u kterého se otáčky regulují pomocí otočného potenciometru s odporem 10K Ohm a výkonem 2W.
Je možné, že tam použili potenciometr,který zrovna měli skladem a ten výkon je zbytečně naddimenzovaný. Změř si jaký proudy přes něj tečou, třeba zjistíš, že má skutečný ztráty v miliwatech...

Uživatelský avatar
Danda
Příspěvky: 2
Registrován: 05 úno 2023, 01:00

#3 Příspěvek od Danda »

JoDiK píše:
Danda píše:u kterého se otáčky regulují pomocí otočného potenciometru s odporem 10K Ohm a výkonem 2W.
Je možné, že tam použili potenciometr,který zrovna měli skladem a ten výkon je zbytečně naddimenzovaný. Změř si jaký proudy přes něj tečou, třeba zjistíš, že má skutečný ztráty v miliwatech...
Dobře, zkusím proměřit proud který půjde přes potenciometr. :)

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#4 Příspěvek od jenicek »

Přesně tak, takovejhle výkon tam nebude ani omylem, proč taky...
Taky bych si dovolil tvrdit, že v podání číňana nemusí 2W znamenat maximální výkonovou ztrátu 2 Watty, ale třeba průběh dráhy, číslo série nebo jen náhodnou kombinaci čísla a písmena :lol:

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#5 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, ale po shlédnutí parametrů zdroje nepůjde také o spolehlivost?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

Tahové (posuvné) se mi neosvědčily, otočný se lépe a precizněji
ovládá zůstal bych u toho no jak uznáš za vhodné. 2W se mi zdá
zbytečné jak již uvedeno výše.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

To nemusíš měřit, kdyby tam byla výkonová ztráta 2W, tak mi Ohmův zákon napovídá, že na potenciometru musí být 140 V a toho by jsi si při regulaci na prstech nejspíš všim!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“