Tecsun PL 660

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ADUS46
Příspěvky: 135
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Praha

Tecsun PL 660

#1 Příspěvek od ADUS46 »

Dobrý den,dostal jsem Tecsun PL 660.Při zkoušení jsem zjistil závadu-při ladění stanic kde se zobrazuje kmitočet,točím knoflíkem ladění kmitočet má na př.stoupat ale frekvence někdy stoupna pak třeba klesne.To samé se děje i při klesající frekvenci.Nejde spolehlivé ladění.Děje se na AM i FM.předvolby když se pracně nastaví drží.Předem děkuji za rady.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Jestli je v tom otočném knoflíku jako snímač inkrementální enkodér (jde točit pořád bez dorazu a obvykle "cvaká po krocích"), tak má zoxidované/vychozené kontakty.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Mám Tecsun PL680 a jako ladící prvek je použit kontaktní enkodér bez "cvrčka" - stejný se používá skoro všude, kde je nějaký "kolečko" na ovládání hlasitosti, posouvání v nabídce a pod. Uvnitř je hvězdice z vodivýho materiálu a kontaktní pera, který hvězdice postupně propojuje. Časem je kontakt nedokonalý a elektronika pak dostává falešný impulsy a "chaotuje". Naštěstí jde enkdér opravit, pokud není snýtovaný.
Enkodér odletuj, rozeber odehnutím čtyř západek a rozlož. Hvězdici vyčisti třeba lihem, opatrně i kontaktní pera. Pak hvězdici namaž lehce vazelinou a kontakní pera lehce napruž a enkodér slož do kupy a namontuj zpět. A hotovo.
Vazelina je celkem nepodstatná - možná je nejlepší nějaká kontaktní, ale funguje i "hydrovazelina". Očišťuj pouze čelo hvězdice, která je ve styku z kontakty, ostatní vazelinu, co tam je - ta lepkavá - tam nechej, dělá to brzdící efekt, aby se to samovolně nepootáčelo.

Uživatelský avatar
ADUS46
Příspěvky: 135
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od ADUS46 »

Díky za radu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“