Unitra M2405S divný chod motoru - VYØEŠENO.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

Unitra M2405S divný chod motoru - VYØEŠENO.

#1 Příspěvek od jihra »

Ahoj. Dostal se mi do rukou výše uvedený stroj v docela zachovalém stavu, hlavy jako nové, èistý, tož jsem se dal do nostalgické rekonstrukce (kdysi jsem ten magnetofon vlastnil).
Ale je problém - motor se nìjak divnì toèí. Skoro se nerozjede, toèí se pomalu a nepravidelnì, pøi tom drnèí a høeje se. Vymìnil jsem kondenzátor C69 47k (že by nìjaký rozbìhový?), ale výsledek je stejný. Napìtí 220V støídavých na motorku je. Pokud s rotorem motorku zatoèím rukou, tak chodí naprosto hladce a lehce.
Netušíte, v èem by mohl být problém?
Tady - https://ulozto.cz/tamhle/nwLT1EoFyvPQ/n ... AhMHcnAwt1 - je servisní návod a schéma k tomu magnetofonu.
Dík za rady.
Jirka

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Kondík je jen odrušovací, podle popisu bych tipnul na poškozené vinutí. Zkus (jestli máš) změřit indukčnosti obou vinutí motoru jestli jsou stejné, případně aspoň odpor vinutí. Odkaz na ulozto chce přihlášení takže je k ničemu. Jak motor vypadá - nedal by se nahradit motorem M101 ze šasi HC12? Pokud nemáš nic ne měření indukčnosti změř napětí označená na obrázku šipkami - červená - červená síťové napětí, červená - zelená polovina síťového napětí. Taky koukni sem https://www.ps-service.cz/archiv/Stares ... tereo.html .
Přílohy
motor.jpg

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

Pokud se v tom někdo hrabal, tak můžou být nesprávně řazená vinutí. Zkus přívody k jednomu z nich prohodit.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

A chodí opravdu volně ? Jinak zkusit cívky na osciloskopu . Obě nejspíše vadné nebudou .

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

mám ve sbírce stejný přístroj a stejný problém, byl vadný motor asi rozsypaná kotva. Nahrazoval jsem ho nějakou teslou, ale neby to mechanicky úplně ono.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

A musí to být zrovna kotvou? Nemáš přerušené ty závity kolem stíněných pólů statoru?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

Už je to třicet let dozadu, tehdy, jsem motor vyměnil za nějaký z tesla magnetofonu, ale už ani nevím z jakého typu. Fungoval , ale byl hlučnější. Detaily už si nepamatuji. Jen mám tu Unitru ve skladu a jako s mnoha věcmi doufám, že třeba někdy budu mít díly a opravím ji, aby se na ní dál mohlo prášit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Taky ho mám někde na půdě ...

Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od jihra »

Lidi dík za podnìtné informace.

To jardafiala: Nakonec jsem celý motor z magnetofonu vymontoval - i mimo magnetofon funguje stejnì blbì. Vinutí jsem zmìøil jen ohmmetrem - obì mají cca 53 ohmù. Napìtí na jednotlivých vinutích taky sedí (sí￾ové - polovina sí￾ového). Mechanicky je motor ok, v ložiscích nulové vùle, když s ním ruènì zatoèím, tak se toèí perfektnì.

Zkusím ještì sklepnout èela rotoru k sobì, jak nìkdo radí na jednom odkazu. Dám pak vìdìt, jak to dopadlo.

Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od jihra »

Tak motorek jede! :D
Rozebral jsem jej, èela rotoru jsem opatrnì sklepnul k sobì, motorek jsem smontoval. Nejvíc práce dalo vystøedìní rotoru ve statoru, pomohly proužky výkresu.
Má sílu, rukou otáèející se osu nejde zastavit.
Takže až zase bude chvilka, tak motor nacpu do magnetofonu. Je tam tedy honì blbý pøístup, všelijaké podložky, to zase bude nervák.
No jsem zvìdav, jak dlouho motorek vydrží. :)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

V podobné M2403 SD dvakrát se zadřel pohonný motor (pasuje bez úprav
do M 2405 S) závada ryze mechanická, ložiska. Jednou opravil doma na
koleně pak rezignoval a koupil ND v Eltosu v Porubě u VŠB, nejspíš dnes
zrušena (ta prodejna teda) vrak motorku někde leží v garáži, cívky dobré
kdyby něco.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#13 Příspěvek od jardafiala »

Až budeš hotov doplň do nadpisu svého prvního příspěvku VYŘEŠENO. Třeba to ještě někomu pomůže. Já jsem si taky početl, i další příspěvky na toto téma, a jsem zas o něco chytřejší. Mechanické sestavení to by mě ještě možná napadlo ale třeba rozpadlá klec rotoru už ne.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

jihra píše:Tak motorek jede! :D
Rozebral jsem jej, čela rotoru jsem opatrně sklepnul k sobě, motorek jsem smontoval. . . . .
No jsem zvědav, jak dlouho motorek vydrží.
stejně jsem před časem vyřešil problém s malým ventilátorkem . . .
. . . běží do teď.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

Jenom mě napadlo či gramo motor M101 utáhne cívkáč Unitra?
Event. výměna řemeničky s červíkem, to podle otáček bazmeku.
Jako teoreticky jakože máš vyřešeno. Ale, nápad to je. :wink:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“