Kenwood KR-4140 výměna tranzistorů

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petison
Příspěvky: 13
Registrován: 17 čer 2017, 02:00

Kenwood KR-4140 výměna tranzistorů

#1 Příspěvek od Petison »

Zdravím. Koupil jsem si Kenwood KR-4140 z roku 1970. Dočetl jsem se, že má 8 kusů problémových tranzistorů 2sc458, které by se měli vyměnit. Náhrada je
KSC1845FTA. Nemám v tom zkušenosti. Výměnu bych zvládnul, ale to asi jen přepájet nestačí, že? Jde o to, že se to projevuje šumem a rád bych je vyměnil, protože jinak hraje moc pěkně a je v pěkném stavu. Není tady někdo z Liberce a okolí do 50 km kdo by byl ochotný je vyměnit? Cenu za práci respektuji.
Díky.
Přílohy
IMG_0720 (2).jpg

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

U 43 let starého zařízení počítej s něčím jako je kompletní kontrola a příp. repase (elyty, přepínače, potenciometry a moře dalšího dle konkrétní situace).

Pokud budeš chtít "jen přepájet 8 transistorů", tak to nebude chtít vůbec nikdo udělat, leda by byl blázen.

Proč? No, těžko může ručit za výsledek takové práce (to především).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Petison
Příspěvky: 13
Registrován: 17 čer 2017, 02:00

#3 Příspěvek od Petison »

Přepínače i potenciometry fungují perfektně. Kondenzátory jsem si vždy měnil sám. Tranzistory ale nestačí jen přepájet. Je potřeba nastavit proudy atd. To bych proto chtěl někoho zkušeného kdo si chce přivydělat a má vybavení ( osciloskop apod)

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#4 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Kto vam povedal, ze treba menit tranzistory, ked to nie je pokazene, je idiot. Sumiet budu aj nove tranzistory.
Pozor na takych blaznov. Elektrolyty su tiez otazka, mam presne tento prijimac doma a po vyse 30 rokoch su v nom kondenzatory v lepsom stave, nez tie, co dnes kupite v mnohych obchodoch.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Na pozicích , kde jsou 2SC458LG, se žádné proudy nenastavují (ani jinde, dokonce se nedá nastavit ani klidový proud konc. stupně).

Edit: pardon, klidový proud koncového stupně se nastavit (dva 500R trimry).

Jinak samozřejmě šum může mít mnoho různých příčin a míst vzniku.
Přílohy
Kenwood_KR-4140_schematics.png
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Když jsi zvládnul kondy , zvládneš i toto . Dělej to kanál po kanálu , když jsi přesvědčen , že ti to pomůže . Alespoň je můžeš ihned mezi sebou porovnat .

Uživatelský avatar
Petison
Příspěvky: 13
Registrován: 17 čer 2017, 02:00

#7 Příspěvek od Petison »

Ivan_Ryger píše:Kto vam povedal, ze treba menit tranzistory, ked to nie je pokazene, je idiot. Sumiet budu aj nove tranzistory.
Pozor na takych blaznov. Elektrolyty su tiez otazka, mam presne tento prijimac doma a po vyse 30 rokoch su v nom kondenzatory v lepsom stave, nez tie, co dnes kupite v mnohych obchodoch.
Kondenzátory jsem měřil a jsou v pořádku. Ten šum je celkem hodně slyšet dokonce i když hraje hudba tišeji. O těch tranzistorech píší tady druhý odtavec:

https://audiokarma-org.translate.goog/f ... pto=sc[url][/url]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Jenom kontrolní otázka , nesleduješ šum v režimu radia , že ?

Uživatelský avatar
Petison
Příspěvky: 13
Registrován: 17 čer 2017, 02:00

#9 Příspěvek od Petison »

Jasně že ne. Jinak u rádia je šum menší. Když přidávám volume bez signálu u vstupu aux nebo tape tak v určité fázi pootočení volume ten šum dokonce ,, pulzuje". Mám několik starých zesilovačů a tam je šum minimální. Tady u toho Kenwoodu je hodně slyšet. Nějaký slaboučký šum bych jinak neřešil.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Tak ještě najít stupeň . Přes kond "ukostři" postupně body v signálové cestě od konce .

Uživatelský avatar
Petison
Příspěvky: 13
Registrován: 17 čer 2017, 02:00

#11 Příspěvek od Petison »

Těmhle věcem nerozumím. Proto jsem to chtěl někomu zadat.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#12 Příspěvek od VASEK_W »

Já jsem zase musel kamarádovi v jeho cívkovém AKAI GX-635D měnit tyhle tranzistory (2SC458) z důvodu totálního poklesu bety tak, že se rozhodily pracovní body podle osciloskopu tou měrou, že přes ně pak vůbec neprošel signál. Ještě je dodneška mám schované. A také se u nich projevoval velký nepravidelný šum viditelný i na osciloskopu, když se zahřívaly.

Takže opravdu nejlepší je jejich výměna, i preventivní, pokud je někde uvidíte.

Vašek

Edit: Tak jsem je našel a vyfotil. Ty se zkroucenými nohami budou s parametry totálně mimo meze a ty další byly vyměněny preventivně, když už to bylo rozebrané, páč je to mašinka za cca 50 litrů...
Přílohy
P2150100.JPG

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

VASEK_W píše:Já jsem zase musel kamarádovi v jeho cívkovém AKAI GX-635D měnit tyhle tranzistory (2SC458) z důvodu totálního poklesu bety
A to byly časy, kdy jsme si mysleli, že už nic lepšího než cívkáč Akai z Tuzexu neexistuje....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Petison
Příspěvky: 13
Registrován: 17 čer 2017, 02:00

#14 Příspěvek od Petison »

BOBOBO píše:Když jsi zvládnul kondy , zvládneš i toto . Dělej to kanál po kanálu , když jsi přesvědčen , že ti to pomůže . Alespoň je můžeš ihned mezi sebou porovnat .
Tak vyměněno a už nešumí. :D
Zvuk parádní. Uvažuji ještě o kondenzátorech. Přeci jen 52 let to už je lepší vyměnit. Nebo nechat?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Ak tecu, tak vymenit.
Ak nie, tak zmeraj ESR tych, co su pri vykonovych suciastkach. Ak je vysoke, tak vymenit.
Inak by som ich tam nechal.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“