Detektor kovu na male zelezne predmety

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Detektor kovu na male zelezne predmety

#1 Příspěvek od termit256 »

Jaky je nejvhodnejsi princip detektoru kovu pouze na zelezne veci. Barevne kovy mne vubec nezajimaji. S tim co mam ted chytnu 60tku hrebik na cca 25cm. Je vubec realne postavit v amaterskych podminkach stroj ktery by mel znatelne vyssi dosah, pro predmet takove velikosti?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

A myslíš rezavej hřebík v zemi, nebo novej hřebík v trámu?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Ja to zkousel na novem hrebiku aby se to dalo jednoduse porovnat. Chce to kamos ktery se zivi nejakymi prorezavkami stromu ci co a obcas dela i ruzne exoticke dreviny ktere muze nasledne prodat, jenze mu to nechtej vykupovat kvuli tomu zelezu, ktere se ve stromech rostenych v parcich a zahradach obcas vyskytuje.

Jak moc je hrebik ve stromu zrezly netusim, ale asi trochu bude. Ale zas tak moc nejspis ne, protoze jinak by jim to na pile nevadilo.

Detektor co mam vysila nejake vysokoenergeticke pulzy (kdyz se mi utrh drat od civky tak to jiskrilo) a nasledne by mel prijimat odraz ci co. Uz si nepamatuju jak to presne funguje, bastlil jsem to hodne davno.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak to máš nejspíš pulsní, ale to by teda mělo být citlivější. Detekuje vířivý proudy.

Každopádně záleží na poloze hřebíku/střepiny a ideál je tu kládu protáhnout cívkou, ne s tím jezdit po povrchu.

A další věc je rušení. Jak přítomností větších kusů kovů v okolí, tak průmyslový rušení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Jo, to bude asi ono. Rusi to mobil a pokud je nejaka velka kovova vec kolem tak taky. Velke veci to chytne na vzdalenost metr a vic. Ja to kdysi stavil na hledani panelu ktere chytraci zahrnuli hlinou, na tohle to fungovalo pekne. Vyhrabali jsme jich v arealu tehdy asi 60 :⁠-⁠)

Detekcni ram by byl asi nejlepsi, ale stare stromy v parcich mivaji tvar ktery se na protahovani cimkoliv moc nehodi, nehlede k tomu ze typek ma jako vyrobni prostredky dodavku a motorou pilu a chce zjistit na miste kde strom pokacel co odvezt do stepky a co na dalsi zpracovani, coz je problem.

Ja se timto moc nezabyvam, takze nemam poneti co mu doporucit. Pry by mu ho nekdo z rodiny snad zbatil. Profi stroje jsou drahe, to se mu nikdy nevrati.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kdysi poláci dělali stavebnici detektoru Jabel, ale to už je dávno. Citlivej byl až až a díky tomu naprosto k ničemu. Ale na toto se to hodí.

Já bych mu svoji elektroniku mohl dodat, ale s tou cenou by mě zastřelil.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

termit256 píše:... jenze mu to nechtej vykupovat kvuli tomu zelezu, ktere se ve stromech rostenych v parcich a zahradach obcas vyskytuje...
A oni to začnou chtít vykupovat, když jim řekne, že to prověřil nějakým svým detektorem? Který nemusí být stoprocentní...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

To nevim, ale ono asi bude rozdil jestli najdou hrebik v kazdem treti kuse nebo v jednom ze sta :-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

ZdenekHQ píše:Kdysi poláci dělali stavebnici detektoru Jabel, ale to už je dávno. Citlivej byl až až a díky tomu naprosto k ničemu. Ale na toto se to hodí.

Já bych mu svoji elektroniku mohl dodat, ale s tou cenou by mě zastřelil.
Existuje nejake schema toho polskeho detektoru? Kolik bys chtel za elektroniku kterou mas ty? A hlavne na jakou vzdalenost temi stroji onen obligatni hrebik chytne? At si borec udela predstavu a rozhodne sam.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

To by chcelo Röntgen.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Tak na nějaký dekorativní účely se bere hlavně kmen a občas silnější větve, tzn. by neměl bejt problém učunit nějakou "protahovací" cívku v podobě obruče/rámečku, kterou by šel prostrčit až ten odvětvenej kmen - motorový pile nějakej ten hřebík neva...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

No nevim, jak bys treba tohle rucne cpal do nejakeho ramu
Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Myslíš, že rámek v průměru metr až metr a půl je neřešitelnej? Uvědom si, že elektronika může bejt stejná pro vícero výměnnejch cívek a jejich rozdíly se vykompenzujou softwarovým vyhodnocováním, takže i takovejhle kmen, když ho bude nakládat nějakou "hydraulickou rukou" a bude ho mít ve vzduchu, může v poměrným pohodlí "protáhnout" nějakou snímací cívkou. Znám pár detektorářů, neboj - a ZdeněkHQ se detektorama zabejvá na hooodně vysoký úrovni, takže ti může všecko popsat do detailu, já jen nadhazuju možný řešení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#14 Příspěvek od samec »

Alebo použiť indukčný ohrev a klinec potom hľadať termo kamerou. :coolglema:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Neželezné předměty pile nevadí? Teď už moc 80+letých stromů nebude, ale takový mosazný plášť střely s olověným jádrem?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“