Sušička LG (v záruce) vyhazuje jistič

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Sušička LG (v záruce) vyhazuje jistič

#1 Příspěvek od PCmaniac99 »

Ahoj mám doma asi 1,5 roku sušičku LG RC91V9AV4Q s invertorovým motorem. Zakoupil jsem jí společně s pračkou LG. Od koupi těchto 2 výrobků jsem občas zjistil že je spadlý jistič koupelny - zcela náhodně klidně s více než měsíčním odstupem - chránič vypadlý není. Většinou jistič vypadl když žádný výrobek nebyl v provozu. Nebo si například manželka nastavila na pračce odložený start a ráno byl vypadlý jistič. Při provozu pračky, sušičky nebo obou spotřebičů zároveň nikdy jistič nevypadl!!

Dnes po roce a půl se mi konečně povedlo nasimulovat výpadek jističe. Když je vše vyplé a já zatočím bubnem sušičky tak se sušička probudí - rozsvítí osvětlení bubnu a vyhodí jistič. Mám v plánu ji poslat na reklamaci protože toto chování považuji za závadu ale dokud jsem toto chování nedokázal napodobit tak jsem měl obavu že to ani servis nenajde - blbě se hledá závada když se zrovna neprojevuje. Co vy na to? Setkali jste se s podobným chováním? Čím to může být způsobeno?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Hodnota jističe? Charakteristika?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jova1 »

Moje úvaha: Na bubnu je BLDC motor, jak jím zatočíš, vygeneruje napětí, proto se ti rozsvítí. Krom toho se tam sepne nějaký prvek (nebo je díky závadě sepnutý a spínat se nemá), který buď přímo to napětí, nebo něco jiného pošle (připojí) do sítě a vyhodí to jistič. Docela by mě zajímalo, co naměříš na vidlici sušičky když tím bubnem zatočíš? :roll: Zkusil bych změřit jak napětí, tak odpor.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#4 Příspěvek od Ivan_01 »

to je kravina, bubon nesvieti stále, osvetlenie nieje paralelne k motoru. A keby bol poškodený "spínací prvok", tak by sa bubon točil stále hneď po zapnutí do elektriky

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Jistič nebo chránič?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

PCmaniac99 píše:... že je spadlý jistič koupelny - zcela náhodně ... chránič vypadlý není....

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

Už jsem viděl v rozvaděči chránič a hned vedle jističochránič.
Ten chránič byl na běžné zásuvky a jističochránič na pračku.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#8 Příspěvek od PCmaniac99 »

Jistič koupelny je na koupelnu + topení, je to B16 od schracku. Na chrániči je zapojený celý byt, zkoušel jsem vadaskou testovat chránič a funguje v pořádku. Dům kde bydlím je 15let starý, tak že elektrika je ok.
S odpojenou vidlicí pokud zatočím bubnem tak se rozsvítí osvětlení bubnu a uvnitř je slyšet cvaknutí asi relé. Tak že se přikláním k verzi že BLDC motor vygeneruje napětí který pak dělá psí kusy v elektronice.

Měření na vidlici, levý kolik proti pravému bez napětí - pouze odpor - v normálním stavu 800k, při zatočení bubnem (rozsvítí se osvětlení) 200k, po zhasnutí bubnu opět 800k

Levý kolík proti zemnící zdířce - Při zatočení bubnu 0,8V v rozsahu AC i DC, frekvence až 280hz

Pravý kolík proti zemnící zdířce - obdobné hodnoty.

I přes vyzkratovanou vidlici (oba kolíky a zdířka) se buben při protočení rozsvítí.
Naposledy upravil(a) PCmaniac99 dne 19 úno 2023, 11:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli nemáš známého servisáka , tak si ho udělej . Takhle budeš platit cestování sušičky . Tohle ti budou stále vracet jako funkční . Jestli to půjde rozdělat bez porušení plomb , tak bych se podíval na zdroj elektroniky . Blbá závada . Když by to byl známý servisák , tak by ti mohl sdělit , že tímto tento typ trpí . Inu elektronika zblbne , když do ní přijde "cizí" napětí a to jen někdy .

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#10 Příspěvek od PCmaniac99 »

BOBOBO píše:Tohle ti budou stále vracet jako funkční . Blbá závada . Inu elektronika zblbne , když do ní přijde "cizí" napětí a to jen někdy .
Asi jsi to špatně pochopil, ze začátku jsem nevěděl proč ten jistič občas spadne ale teď už ho umím shodit kdykoliv právě tím protočením bubnu. Tím by se servis zabejvat měl, každopádně nejdřív to s nimi budu řešit telefonicky abych pokud možno předešel tomu cestování sušičky.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Tím že shodím 16A jistič musím způsobit zkratovým proudem někde docela šok. Pokud je to relátko, hrozí zapečení kontaktů, pokud je to IGBT nebo FET v BLDC motoru, ani nedomýšlím. Pokud se tak opravdu chová, asi je něco špatně. A taková pecka by měla nechat na DPS nějakou stopu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#12 Příspěvek od tatramacek »

Je to bohužel vlastnost sušiček LG. Mně to dělá též.
Není to až tak závada. Zkrátka jistič nezvládne proudový naráz po připojení spotřebiče do sítě. Modul má silné kondenzátory a při připojení v důsledku jejich nabití dojde k tomuto jevu.

Je to jen úvaha. Kdyby něco, opravte mne. Díky
Audaces fortuna iuvat

Uživatelský avatar
Lubanec
Příspěvky: 460
Registrován: 08 led 2012, 01:00
Bydliště: Moravská Třebová

#13 Příspěvek od Lubanec »

Dal bych jistič 16C..Vydrží dýl
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Jenže on vyhodí jistič kdykoli protočí buben.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

Dej tam Cu flahajz 50x3mm jestli ten prohoří situace je beznadějná
a výrobek zralý na reklamaci
(za případná rizika a škody nenesu žádnou odpovědnost)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“