Jak vyřešit elektroinstalaci v kuchyňské lince

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Jak vyřešit elektroinstalaci v kuchyňské lince

#1 Příspěvek od Michal22 »

Ahoj,
klasický problém - v rodině blízké se něco posralo, málem došlo k požáru kuchyňské linky.
Prostě stolaři, kteří kdysi linku instalovali, připojili přímo do krabice na věneček konce ustřihlé prodlužky, druhou stranu nechali nad linkou.
15 let to nějak fungovalo, letos to zahořelo, málem chytla i linka.

Teď řeším, jak to nachystat tak, aby to bylo trochu košer.

Potřebuji zásuvku pro průtokový ohřívač, pro myčku, pro plynový sporák (elektrická jiskra).
Tohle všechno potřebuji schovat do linky.
A jako bonus je potřeba dostat nad pracovní desku alespoň jednu dvojzásuvku (rychlovarná konvice, kávovar).
Dopředu podotýkám to, že není možnost linku úplně zrušit, vytahat ven, zasekat rozvody do stěny.
Musím si poradit jinak :-(

Tak přemýšlím, že vyjdu z krabice ven CYKY 2,5, dám ji do chráničky (nebo spíš menší průměr), tu nacvakám do objímek, které přišroubuju zespoda na pracovní desku.
Na dřevo přes lignátový desky namontuju krabice, kam dám dvojzásuvky.

Ale furt nevím, jak se dostat z linky (ze spodní části) nad pracovní desku - proškrábnout to ve zdi, nacpat tam CYKY a snažit se to zasádrovat?
Do desky vrtat nechci, ale nějak se nad její úroveň musím dostat :-(
Napadá někoho něco?
Nebo nějaké doplnění?

Díky
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Doteraz nebola nad linkou ziadna zasuvka? 8O
Ta spodna cast ma zadnu stenu alebo nie?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Ta zásuvka nad pracovní deskou byla právě realizovaná čtyřzásuvkou (prostě čtyřpes), kterou stolaři obrali o vidlici a tento oholený konec zapojili do krabice.
A tam to právě docela slušně zahořelo.

Kabel k této čtyřzásuvce byl odspodu nad desku protažený za ní, a byl skřípnutý za těsnící lištou...

Škoda že jsem to nenafotil, už je to vyrubané pryč.

Spodní část má zadní stěnu ze sololitu, ale už je tam několik "technologických výřezů" (prostě díra na zásuvku, která je v jiné skřínce, než kde je umístěný ohřívač a myčka, a další díry na vodu a odpady).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#4 Příspěvek od Otkundes »

No což o to, podle popisu to je jen mechanické řešení, dané současným stavem přívodu elektřiny a té kuchyňské linky. Horší je, že k tomu elektrickému obvodu budou připojeny výkonové tepelné spotřebiče. Tam bude třeba prověřit, zda k němu není připojeno ještě i něco jiného a v jakém stavu je jištění toho okruhu. Zásuvkové okruhy by měly mít jištění nejvýše 16A.
A protože tu instalaci budou možná používat laici, pokud je již elektroinstalace třívodičová, zvážil bych instalaci tzv. jističochrániče, jako prevenci před příští obdobnou nepříjemností.
Kdysi jsem řešil podobný problém s koupelnou. Nakonec jsem provrtal zeď, z druhé strany vysekl drážku a provrtal zpět, kde jsem osadil instalační krabici se zásuvkou. Pakárna...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

Potřebuji zásuvku pro průtokový ohřívač, pro myčku
A tyhle dva zrouty chces tahat z jednoho okruhu...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

K tomu este konvicu a kavovar. No ale aspon to nebude na jednej 10A predlzovacke a nevyhori to znovu. Maximalne bude padat istic.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

A ještě konvici a kávovar. Ještě bych to asi s přimhouřením oka pochopil mít na jednom přívodu myčku, konvici a kávovar, tam to obsluha může uhlídat selektivitou používání, ale ne ten průtokáč. Protože průtokáč bude mít příkon opravdu velký a pouští se každou chvíli. Jestli se podaří tu CYKYnu protáhnout drážkou proškrábnutou v omítce za deskou, tak to bude nejlepší řešení prostupu. Nad deskou není obklad?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#8 Příspěvek od mihal »

Po prieskume výdatnosti prívodu do tej jedinej krabice, z ktorej sa to má celé napájať si ľahko spočítaš kombinácie spotrebičov, ktoré môžu byť v činnosti v jednom čase.
Že to nemá korektné riešenie asi vidíš, tak Ti ostane len presvedčiť investora aby sa minimálne dotiahol ďalší adekvátny prívod.
Ten zas obvykle neni kam pripojiť, ak je inštalácia pôvodná TNC, tak nové DBO, uzemniť bod rozdelenia..

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od dracekvo »

Řešil sem něco podobného.

Nakonec jsem silovou zásuvku udělal z volné fáze pro varnou desku (mám desku na 2f). To tam na to vše mají jen jeden přívod?

taky mám na boku linky vysokou skříň, takže vypínač (v tvém případě zásuvku) jsem mohl dát na bok té skříně.

A těžko radit, když neznáme jak to tam vypadá. Nejlepší je to prostě zasekat do zdi, pokud tam nejsou dlaždičky.
Pokud dlaždičky tak bych tam asi dal nějakou rohovou zásuvkovou lištu, nebo se smířil s vrtáním a na nějakém vhodném místě instaloval takovou tu kuchyňskou sloupovou zásuvku.

A taky jsem tam dodělával LED lištu nad linku. A přechody mezi škříňkama, kde jsem nemohl projít vrtáním jsem dělal právě proškrábnutím drážky v omítce.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Tá krabica, čo horela je koncová, či priechodzia? Že či to nehorelo skôr kvôli všetkým tým ostatným spotrebičom, než kvôli predlžovačke.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Můj odhad je, že tam naprasili pod šroubky licnu bez dutinky a uhořelo to tam.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Krabice je pravděpodobně průchozí, protože v dalším rohu je další zásuvka.
Až do toho hrábnu, tak uvidím realitu.

Mezi pracovní deskou a horníma skříňkama je deska z lamina o tloušťce asi 10 mm.
Tak bych do ní vyříznul drážku a nakonec na ni přimontoval dvojzásuvku pro konvici/kávovar.
Jen se potřebuji kolem desky dostat nahoru.

Jinak co se týče celkové instalace, tak je to barák, který byl původně zapojen na TT síť.
Před pár lety jsem předrátoval rozvaděč na TN-C/S.
Instalace je v mědi (doufám, že celá, hliník jsem tam zatím nepotkal).
Zásuvkové okruhy jsou jištěny starými bakeliťáky B10A, takže paní domu je zvyklá na to, že nesmí pouštět víc zařízení najednou.

Je tam ještě na boku krabice pro starou sporákovku (vlastní sporákovka je již vyjmutá, protože mají plynový vařič, trouba je v jiné části).
V krabici je cosi připojeno (zamotané spoje v izolačce), kam to vede, to nevím :-(
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“