Postup obkladu stien.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

Postup obkladu stien.

#1 Příspěvek od kutilmil »

Ahojte.
Aký je správny postup obkladu všetkých štyroch stien v miestnosti? Má sa správne začať v nejakom rohu a stále pokračovať dookola celej miestnosti alebo sa majú najskôr obložiť dve náprotivné steny a potom ďalšie dve náprotivné steny doložiť do tých dvoch už obložených?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Hlavně si to musíš dobře rozměřit, aby ti na konci nezbyl centimetr.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

To jo to se neboj. Jen si nejsem celkem jistý tím postupem. Neco mi říká, že by se měli nejdřív obložit dvě náprotiní steny a pak zbylé dvě. Mám ale obavu, či se pak sejdu se spárami.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Co já jsem byl podržtaška obkladačovi, tak se začínalo zaměřením roviny všech stran "šlaukváhou" (dneska se dá zvládnout rotačním laserem) no a pak jsi začal a postupoval tam, kde ti nevadilo, že končíš řezama. Pokud ses držel linky, tak ses napojil po celým obvodu.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Já robím tak, že si podle laseru namontuju kolem dokola místnosti latě a na ne začínám pokládat. Nikdy jsem ale neobkládal celou místnost jako teď. Většinou to byl roh nebo byl obklad do tvaru U
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Jed postupne dokola podle laseru, pripadne zkontroluj laserem steny a pokud neni nektery kout kolmy k podlaze, naplanuj prekryvani kachli v nem tak, abys je nemusel sikmo zarezavat.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

Steny letia tak +- milimeter. Obklad nalepím zvislo, bez ohľadu na krivosť stien. Mna by len zaujímal správny "učebnicový" postup. Pokiaľ je teda vôbec určený.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Dnes s laserem nula problém . Řemeslník si nejprve srovná stěny , potom se pracuje nesrovnatelně rychleji , když nemusíš korigovat tloušťku lepidla . Stejně nebudeš dělat všechny stěny najednou , stačí háčkama chycená vodováha . Jo obkládat vystouplé sloupky to je kšeft ...

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#9 Příspěvek od kutilmil »

Ješte odpovědet na puvodni dotaz....
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Záleží jestli chceš obkládat od podlahy až ke stropu, nebo jen "štráf" jako se třeba dělá za kuchyňskou linku (mezi deskou a horníma skříňkama). Pokud chceš obložit celou místnost nebo i jen část, ale bude to od podlahy, má se začínat dole, kde se podle vodováhy položí první řada kolem celý cimry. Naopak u štráfu jen do kuchyně se prej má začínat prostřední řadou, která se "hodí do lágrysu" = udělá podle vodováhy - a zbytek od ní dolů i nahoru se dělá podle tý první. Jeden obkladač mi vyprávěl, že od prostředka obkládá i celou místnost, ale tam bys to buď musel gardově spočítat, aby ti nahoře i dole (nebo aspoň na jedný straně) přesně vyšly "šáry", nebo se musíš smířit s řezáním.
Řezání - záleží jak bude klást kachle, jestli vodorovný řady budou i svisle "sloupkovat", nebo jestli budou "na přesah" - podle toho se zařídíš v rohách. Je výhodnější, když uříznutý kachlíky použiješ hned na sousední stěně, takže "majstři" jedou od jednoho rohu nejdřív (například) doprava a končí poslední celou kachličkou před rohem, pokračujou od toho započatýho rohu doleva zas až do poslední celý kachličky, pak přejdou do úhlopříčnýho rohu proti tomu kde začali poprvé a to samý udělají se zbejvajícíma dvěma stěnama. Zbydou jim tak jen 2 nedodělaný rohy úhlopříčně proti sobě - a ty pak udělají s řezačkou. Ty jako uživatel si předtím můžeš vybrat, který rohy "budou vidět" = tam dají celý kachlíky k celým, v opačný situaci, kde to bude aspoň částečně schovaný udělají "řezanej roh".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#11 Příspěvek od ransom »

Bylo by dobré při podobném dotazu začít tím nejdůležitějším, a to je formát obkladů a jeho dekor. Jinak není na co odpovídat.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Koukám, že všichni umí poradit, jak to obložení správně dávat do roviny. Na to stačí každému blbá vodováha a obkladačovi 7. třída ZDŠ, z které vylezl.
Takže jednoduchá rada, kde začít. Všude, kde chceš. Např. zleva doprava nebo zprava doleva, odspodu nahoru nebo seshora dolu. Vše je správně a po vyměření na začátku to pasuje na milimetr pokud nemáš křivé ruky a nepiješ u toho tvrdej alkohol.
Jen bys u toho neměl zapomenout na jednoduchou selskou radu. Tzn. aby tam, co je nejvíc vidět, tak byly celé obklady a ty dořezky v těch vedlejších rozích a aby linie spojů obkladů souhlasily se spoji obkladů na zemi ve všech směrech. Vše ostatní je hračka.
Občas zajdu někam na WC u nějaké té větší firmy. Krásné a perfektní obklady většinou "odborníci" zkur.vili jednoduchými řezy zrovna tam, kde je to hned nejvíc vidět. To je potom krása! :lol:
ransom píše:Bylo by dobré při podobném dotazu začít tím nejdůležitějším, a to je formát obkladů a jeho dekor. Jinak není na co odpovídat.
Ano, o tom to je právě až na prvním místě a potom teprve o zábavě.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#13 Příspěvek od jenicek »

Přesně jak píše p32, je úplně jedno kde začneš, ale jestli obkládáš třeba hajzl, tak ač je to nelogický, začni u dveří a jeď k hajzlu, ať jsou dořezy za mísou. Protože když trůníš na míse, tak čumíš před sebe a 95% hajzlů obkládali lemplové, který z důvodu jednoduchosti začali vzadu a vyjeli dveřma. Rotační laser netřeba, bohatě stačí pořádnej křížovej (jen si ho zkontroluj otáčením kolem dokola, soused si koupil nějakej v marketu a při otočení se na 3m nesešel o 1cm). Pokud tam máš nějaký venkvní roh, tak je dobrý začít od něj a skončit ve vnitřním rohu, to samý pokud máš jasně danou výšku kde končí obklad, tak to rozměřit tak, aby nahoře vyšla celá dlaždice. Prostě stačí na to selskej rozum a nespěchat. Ono víš jak to dřív bylo: "Seš blbej, půjdeš na zedníka!" :lol:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Co se udržení rovinnosti týká, můžu doporučit toto: https://www.naturzon.cz/prakticke-vyrov ... gLL3fD_BwE Opravdu to hodně pomáhá. Vyrábí to spousta výrobců, odkaz je je pro inspiraci.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#15 Příspěvek od kutilmil »

Ach jaj.....
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“