Gramorádio Orchestr / TESLA TC124 - " životnost "

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Gramorádio Orchestr / TESLA TC124 - " životnost "

#1 Příspěvek od wishmasterX »

Zdravím všechny,

Mám tady dvě staré gramorádia TESLA Orchestr.

Začal jsem prvním kusem, druhý se zdá být relativně funkční ...

Všechny černé svitkové kondenzátory a černý elektrolyt 25uF byly po smrti ...
Šroubové kondenzátory 32uF ve zdroji mají svoji kapacitu, ale v reproduktorech je slyšet silný brum 50Hz ...
Ke druhému stupni, respektive k druhému elytu 32uF jsem paralelně připojil nový kondenzátor 47uF, ale žádná změna...

Elektronka 6L31 už neměla žýdný getter, koupil jsem novou a vymněnil ...

Kromě těch černých svitků je tady spousta TC-124, nikde jsem k nim nenašel nějaké info, jestli má smysl se na ně zaměřit, jako je tomu třeba v případě
"hovňáků" nebo elektrolytů zvaných "zeleniny" a podobně...

Díky Všem, Martin.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

hlavně se zaměř na změření svodů exponovaných kondíků.
ten brum v reproduktoru může způsobovat i velký svodový proud kondíků, teda některého z těch co jsi jmenoval . . .
to, že jsi tam přidával elyt a nic se nezměnilo, to jen potvrzuje.
Přílohy
tesla Orchestr 1003A schema.jpg

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#3 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, ale podíval bych se na napětí. Ty nahrazené kondíky byly skutečně vadné? Není někde na kostře studeňák?
Přes kondík s krátkými vývody zkratovat G1 koncové lampy. Změní se brum?

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#4 Příspěvek od wishmasterX »

Tak koncová lampa je tam jenom jedna a ty ty černé svitky se doslova roztékaly po šasi a rezistorech a OPRAVDU byly všechny vadné, dokonce i ten krabicák pro výškové repro, který měl svod a ukazoval 82uF :D

Anodové napětí je v pořádku, zkusil jsem i druhou, novou EZ81 ...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

nejdůležitější je C32,
ten když má svod dokáže zničit i úplně novou koncovku !

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#6 Příspěvek od wishmasterX »

C32 se zdá být v pohodě, kapacita sedí ...

Napadlo mě vzít 6BC32 z druhého Orchestru, byla tam Čínská 6G2, r.v.1961, vzhledem k tomu, že ten druhý kus je od mých prarodičů, kteří již dlouho nežijí, ta elektronka tam bude už nějaké desetiletí ...

S tou 6G2 brum skoro zmizí úplně, ale pro změnu ta lampa šumí jak vodní elektrárna, přesně ten zvuk, co znám, když jsem dal obyčejné 6N2P do RIAA předzesilovače na místo 6N2P-EV ...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Kapacitu tolik neřeš. Je potřeba měřit svod. Na g1 musíš mít 0V. Zároveň zkontroluj, jestli máš na katodě 10V podle schématu, tím zjistíš, že ti neujel proud elektronkou.

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#8 Příspěvek od wishmasterX »

Na g1 je 0V, na katodě 6L31 je 11V, C34 25uF jsem měnil jako první, rezistor 250R je v pořádku, už tedy zbývá jen C32, ty kondy 32uF ve zdroji můžou mít svod, ale proč to s tou čínskou lampou 6BC32 nebrumí téměř vůbec ? Navíc mám pocit, že v tom Orchestru od prarodičů to je jediná měněná lampa ...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

Zapni to bez 6BC32, musí to být zticha. Pak ji tam vrať a zkratuj její mřížku na zem, opět to musí být zticha. Brum nebo šum je u těchto lamp dost rozšířený, nejsou moc spolehlivé.

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#10 Příspěvek od wishmasterX »

Lukas-Peca píše:Zapni to bez 6BC32, musí to být zticha. Pak ji tam vrať a zkratuj její mřížku na zem, opět to musí být zticha. Brum nebo šum je u těchto lamp dost rozšířený, nejsou moc spolehlivé.
Zapnul jsem bez 6BC32, brum je stále přítomen, vložil jsem lampu zpátky, zkratoval mřížku / PIN 1 / a pořád brumí ... Takže ty původní elektrolyty ve zdroji mají svod, chápu to dobře ? Jen mě mate to odlišné chování s tou Čínskou 6G2 ...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

wishmasterX píše:Šroubové kondenzátory 32uF ve zdroji mají svoji kapacitu, ale v reproduktorech je slyšet silný brum 50Hz ...
Ke druhému stupni, respektive k druhému elytu 32uF jsem paralelně připojil nový kondenzátor 47uF, ale žádná změna...
a zkusil jsi ten elyt připojit k tomu "prvnímu" ?
wishmasterX píše: a pořád brumí ... Takže ty původní elektrolyty ve zdroji mají svod, chápu to dobře ?
spíše mají velký vnitřní odpor (ESR)
Přílohy
6L31.jpg

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#12 Příspěvek od wishmasterX »

ok1hga píše:
wishmasterX píše:Šroubové kondenzátory 32uF ve zdroji mají svoji kapacitu, ale v reproduktorech je slyšet silný brum 50Hz ...
Ke druhému stupni, respektive k druhému elytu 32uF jsem paralelně připojil nový kondenzátor 47uF, ale žádná změna...
a zkusil jsi ten elyt připojit k tomu "prvnímu" ?
wishmasterX píše: a pořád brumí ... Takže ty původní elektrolyty ve zdroji mají svod, chápu to dobře ?
spíše mají velký vnitřní odpor (ESR)
Já jsem neměl odvahu k tomu "prvnímu" dát větší kapacitu, než je udávané maximum 50uF ...
Já jsem ty kondy 32uF zkoušel přes ten Multi-tester TC-1 a hodnoty byly
téměř stejné, jako u toho nového kusu ... Při prvním měření bylo ESR 60R, zkusil jsem to znova a spadlo to tuším na 5R, ten tester občas ukazuje nesmysly, tak jsem tomu nevěnoval pozornost ...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ještě zkontroluj ohmmetrem vodivost spojení pouzdra elytu s kostrou. Dost často to má přechoďák. Stačí tím elytem trochu pootočit, aby se ta styčná plocha obrousila.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

ten první elyt není přímo na chassis, ale má pod sebou izolační podložku a "velké pájecí očko" . . . a to může být zoxidované . . .
rozebrat, očistit . . . zkontrolovat odpor R21

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#15 Příspěvek od wishmasterX »

ok1hga píše:ten první elyt není přímo na chassis, ale má pod sebou izolační podložku a "velké pájecí očko" . . . a to může být zoxidované . . .
rozebrat, očistit . . . zkontrolovat odpor R21
Udělal jsem vše podle instrukcí, přebrousil očko jemný smirkem, očistil isoprophylem, smontoval zpátky, R21 je v pořádku, pro klid duše jsem C32 vyměnil za TC209 ...

Ten demontovaný a očištěný "první" elyt 32uF na Multi testeru ukázal 36uF a 1.2Ohm ESR ...

Vodiče s opadanou izolací jsem nahradil novými ...

Zkusil jsem i druhý kus koncové 6L31, ale brumím "vesele" dál ... :-)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“