Nabíjení Pb akupacku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Nabíjení Pb akupacku

#1 Příspěvek od Michal22 »

Nabíím tady akupack 28V/30Ah, který používáme pro napájení zařízení v terénu.
Je to složené ze dvou aku Yuasa (sériové zapojení).
Nabíjím to lab. zdrojem, nastaveno mám 28,2V, proud 1A.
Už to tady trápím nějakou dobu, ale konečný proud mi nechce klesnout pod cca 100 mA.
Je to normální?
Nebo bychom už měli přemýšlet nad novými aku?
Když jsem to zkusil řízeně vybít proudem 10A, tak byla výsledná kapacita 17,5 Ah (což je větší polovina nominální).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Dřív se ty samé kusy chovaly jinak? My používali do našich zařízení Pb aku Panasonic, ty se přestaly vyrábět. Tak jsme je nahradili Yuasou a musel jsem přeštelovat ukončovací napětí v nabíječkách, protože ho ty Yuasy nedosahují. Bylo 14,2V a musel jsem ho snížit na 14V, což je docela v souladu s tím, co píšeš.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Dřív se to nabíjelo nějakou kupovanou nabíječkou, ale tu někde v terénu ztratili.
Takže netuším, jak se to chovalo dřív, já tenhle pack nabíjel poprvé.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Neriesil by som to a vypinal napr. pod 200mA.
Kapacita bude tiez vporiadku - udavanych 30Ah plati len pri 20-hodinovom vybijani (prud 1,5A).

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Rnbw - jo, díky, těch 20 hodin jsem přehlédnul.
Potom je to jasné.
A ten zbytkový proud asi fakt bude v pořádku.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Doma mám gelovku 7,2 Ah a aby dosáhla těch cca 15 V pro ukončení nabíjení, musí se do ní tlačit nejméně těch cca 720 mA. Při menším proudu se nárůst napětí zastaví na nějaké nižší hodnotě a baterka se nenabije. Nicméně ta baterka už je dost stará a není moc v kondici.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

On je YUASA takový uživatelsky nepřátelský, že nepíše na baterku doporučené napětí v režimu StandBy a v režimu CycleUse?

Ona si ta baterka bude něco brát v CycleUse i při 15V nebo více, ale je třeba omezit včas napětí, protože stará olověná klasika začala plynovat, to pro AGM moc dobré není a pro gelovku je úplně špatně

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Prostě duchařina , při malém napětí sulfatce , při o 0,2V vyšším vražda . Vyber si . Já se kloním k ∿14,3 1/5 a VYPNOUT .

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od dracekvo »

Pro cyklické používání jsem PB zrušil už před lety a přešel na lifepo.
Mám tu třeba jednu mobilní sadu 4x36Ah z roku 2014 a furt jí používám. Kapacitu jsem netestoval, ale nepozoruju žádný pokles. Přes 30Ah bude mít určitě.
Olovo pro takové použití už nechci nikdy vidět.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#10 Příspěvek od czatlantis »

Co mám zkušenosti s nabíjením třeba aku v autě, tak tam než přestal proud klesat, tak to bylo doslova na týden. Nabíjel jsem udržovacím 13,8V a proud prostě pomalinku klesal po několik dní, až opravdu za nějakých 7dní klesnul na 50mA a tam už zůstal (baterka 72Ah).
Když jsem pak řešil něco se světlama a baterku tím trochu vybil, tak pak ten proud z "čerstvého vybití" klesal hodně rychle

Moje teorie je taková, že se postupně odsulfátovala z dlouhodobého nedobití na 100%. Zatímco "čerstvé vybití" se dobilo rychle, jelikož tam nebyl žádný sulfát/desky byly "vybité jen na povrchu" a ne někde hluboko v toušťce materiálu desek.

Jo a u toho nabíjení mi přišlo, že vůbec nemá smysl zvyšovat napětí - dal jsem 14,4V a proud se o něco zvednul, ale jeho pokles v čase na grafu byl praticky stejný jako u 13,8V

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“