Plochý potenciometr

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Plochý potenciometr

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřeboval bych miniaturní "bezhřídelkový" potenciometr, nejlíp SMD v provedení "placka" s ozubeným kolečkem, něco na způsob regulace hlasitosti v tranzistorákách Dolly a pod. Netuším, jak se tomu říká, na RS a nebo TME jsem nic podobnýho nenašel. Trošku se tomu blíží Teslácká TP111. Vyrábí se ještě něco na ten způsob?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pocitujlasku »

da sa to najst pod nazvom "wheel potentiometer" na aliexpress, alebo ebay. Len neviem, ci bude aj smd varianta, ale klasicke vyzera byt tiez dost tenke, ako z tych malych tranzistorakov
aha tme, ale bez vypinaca
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#3 Příspěvek od Ivan_01 »

taký potenciometer (dokonca stereo) nájdeš v starej CDRomke alebo discmane
Naposledy upravil(a) Ivan_01 dne 07 bře 2023, 20:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

a co trimr a ovládací knoflík v TME jsou v nabídce

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#5 Příspěvek od MiraSt »

Ivan_01 píše:taký potenciometer (dokonca stereo) nájdeš v starej CDRomke alebo discmane
Tak honem jestli mám zajít do sběrného dvora pro onu CD romku. Jedna se tam válí.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

To CD mě ani nenapadlo. Koukám na všechno, co mám doma a DVD ho nemají vůbec a CD mám jen s dvěma tlačítkama. Nojo, ale jestli to je v analogový cestě, tak bude nejspíš logaritmickej, potřebuju 1-15K ale lineár.
Díky za tip na TME asi bude ideál.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

MiraSt píše:Jedna se tam válí.
Kde je konec hracím CD mechanikám s potenciometrem, sluchátkovým zesilovačem a tlačítkama na krokování skladeb.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

bu2520 píše:a co trimr a ovládací knoflík v TME jsou v nabídce
zakladny rozdiel medzi potenciometrom a trimrom je ten, ze trimer nie je stavany na caste pouzivanie a teda sa rychlo opotrebuje.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#9 Příspěvek od Valdano »

Celeron píše:Potřeboval bych miniaturní "bezhřídelkový" potenciometr, nejlíp SMD v provedení ... Trošku se tomu blíží Teslácká TP111. Vyrábí se ještě něco na ten způsob? Potřebuju 1-15K ale lineár.
Na Hadexu v tom rozmezí od 1k do 15k mají různé velikosti, ale ne SMD tedy spíš větší provedení viz níže.

TP111, trimr uhlíkový keramický stojatý RM5x5mm
1k5
2k2
6k8

TP113, trimr uhlíkový keramický ležatý RM5x10mm
15k

TP016, trimr uhlíkový keramický stojatý RM10x5mm
1k
1k5
3k3
4k7

TP018, trimr uhlíkový keramický ležatý RM10x12,5mm
1k
1k5
2k2
3k3
4k7
6k8

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

pocitujlasku píše:
bu2520 píše:a co trimr a ovládací knoflík v TME jsou v nabídce
zakladny rozdiel medzi potenciometrom a trimrom je ten, ze trimer nie je stavany na caste pouzivanie a teda sa rychlo opotrebuje.
Když uvážím kvalitu současných potenciometrů, tak bych tomu rád věřil , ale jist si nejsem.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#11 Příspěvek od Otkundes »

Denkl nabízí potmetry typ TP170 .
To by provedením mohlo odpovídat potmetrům pro stará tranzistorová rádia.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pocitujlasku »

bu2520 píše:Když uvážím kvalitu současných potenciometrů, tak bych tomu rád věřil , ale jist si nejsem.
Neriesim kvalitu, riesim teoriu, a toto si pamatam zo strednej skoly. Oblubene to temy typu: rozdiel medzi potencickometrom (tak to volali ucitelia) a trimrom, pripadne reostatom.
Alebo rozdiel medzi rezistorom a odporom. Spravna odpoved: rezistor nazyvame suciastku v skole, a mimo skoly je to odpor :)
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od Otkundes »

pocitujlasku:
A henten oný bazmek s tromi fúzmi - to bol germániový tranzistor :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

bu2520 píše:
pocitujlasku píše: zakladny rozdiel medzi potenciometrom a trimrom je ten, ze trimer nie je stavany na caste pouzivanie a teda sa rychlo opotrebuje.
Když uvážím kvalitu současných potenciometrů, tak bych tomu rád věřil
A naopak někdy se vyskytne kvalitní potenciometr v provedení trimr (nastavení nástrojem), třeba TP195 s drážkou na krátké hřídeli.
Ty knoflíkové Tesla, nevím jestli TP320 nebo 210, se výjimečně blbě promazávaly skrz ten pertinax.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#15 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron: podívej se sem nebo sem a k tomu dohledat odpovídající potenciometr (viz již nedodávaný typ u Farnellu).

Nebo si to zajisti v USA (mimo Státy neposílají) ;-)

Děláš chybu, že hned na začátku dotazu neuvádíš souhrnně alespoň základní potřebné parametry (rozměry, průběh, frekvence používání <=> očekávaná životnost, požadovaný počet kusů atd.).

Ještě technicky: cermetové keramické TPxxx Tesla (dnes je vyrábí ES Ostrava) jsem právě k tomuto účelu (jako "knoflíkový potenciometr") svého času využíval, ať už s originálním, nebo jiným kolečkem. Jejich výhodou je precizní a masivní provedení, když se ještě přimáznou vhodným prostředkem, tak chodí pěkně a docela vydrží.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“