Stojanová vrtačka

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Stojanová vrtačka

#1 Příspěvek od forbidden »

Přemýšlím nad nějakou stojanovou vrtačkou. Teď mám jen běžnou ruční Narexku ve stojanu Voltcraft. Stojan nebyl levnej, ale má docela vůle, který nejdou odstranit. Projevuje se to hlavně tak, že při vrtání se vrtačka lehce hýbe do stran s osou otáčení ve středu vodící tyče. Zejména při vrtání větším vrtákem do železa, nebo zase při navrtávání navrtávákem je to nepříjemný. Líbí se mi Bosch PBD 40, jenže jsem našel na YT video, kde při vrtání do železa dělá úplně to stejný, jako ta má ve stojanu. Nechci vyhodit peníze za něco, co bude stejně gumový, nebo ještě horší. Je reálný sehnat něco menšího na stůl do cca 10k? Nebo je to utopie.

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od grrrrrrrr »

No jedine neco z poctive vyroby TOS z rady V. Ta jestli neni znicena vule mit nebude. Ja jsem to uz s novovyrobou vzdal a vzal jsem V10A a nelituju. Ale V10A uz je dost velka.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaZ »

Pokud bys zůstal u té vrtačky se stojanem, zkus získat něčí zkušenosti s http://www.pk-narex.cz/stojany/narex-st ... ou-s-57-a/ nebo http://www.pk-narex.cz/stojany/narex-vr ... jan-sm-43/.

Kdysi jsem se díval po solidním stojanu a ty Narexy vyšších cenových tříd vycházely mechanicky zdaleka nejlíp.

Občas se dá nějaký starší a bytelný stojan koupit v různých bazarech (web i fyzicky).

Jinak tedy podle mě nemá moc smysl spoléhat na tuhost vrtačky, ale je lepší díru vyvrtat postupně, přičemž předchozí menší průměr slouží jako vodicí. Začneš nějakým opravdu malým (příp. místo vrtáku navrtávák), tím se snadno trefíš do důlku po důlčíku/jehle.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Jo, ten SM 43 vypadá zajímavě, mohl by být výrazně přesnější. Chtělo by to si jej ošahat. Jinak já samozřejmě navrtávám, nejedu hned osmičkou do železa. Ale občas třeba zvětšuju díry v nerez plechu, třeba z 6,5 na 7,5 a to je peklo, to dělám spíš trojúhelníky a vrtačka u toho lítá jak zběsilá. Stromečkový vrtáky taky mám, ale ne tak jemně odstupňovaný a navíc jim do nerezu moc nevěřím.
Navrtávák je krátkej, tvrdej a tuhej, zvlášť když mám obrobek ve svěráku a ne jen "v ruce", tak se navrtávák rád ulomí. Při tlačení na páku se nedá moc ovládat to otáčení do stran.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Vrtat plech obecně je potíž... Mně se na to osvědčil stromečkový vrták (ale samozřejmě není s desetinnými průměry, nebo o tom alespoň nevím).

Kdysi jsem se setkal s vrtákem na plech, který vypadal jako do dřeva, ale někdo si ho vybrousil z HSS vrtáku do kovu. Fungovalo to perfektně (pochopitelně ne do planžety a možná ani do nerezu).

Edit: trochu jsem pohledal... Možná by to šlo vybrousit i z HSS Co na ten nerez.

Nebo existují i stromečky HSS Co, samozřejmě cena je vysoká. Prostě mimořádné znalosti, činnosti, materiály, nástroje atd. nejsou za pár korun.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od grrrrrrrr »

Treba toto bude podle me slusne tuhe a za tu cenu rozhodne lepsi nez cokoliv co se da koupit od cinanu.

https://stroje.bazos.cz/inzerat/164125569/vrtacka.php

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

forbidden píše:....občas třeba zvětšuju díry v nerez plechu, třeba z 6,5 na 7,5 a to je peklo, to dělám spíš trojúhelníky a vrtačka u toho lítá jak zběsilá. ...
Nás učili, že do plechu se má používat vrták nabroušený jako v odkazu od JirkaZ. No jenže tehdy jsme ho chodili fasovat do výdejny. Nevím, jestli je snadné přesně trefit souměrnost při jeho domácí výrobě.

Jinak trojhranné díry v plechu se dají někdy "vyrobit" i na pevném stojanu a pořádné vrtačce. Proto se má používat vrták do plechu.

Vrtačky V10 a podobné všichni chválí. Taky bych si ji nechal líbit. Jenže je 3fázová a nemám na ni místo.
Ale nejsou všechny v dobré kondici, někde jsem četl, jak si ji nový majitel musel docela dost repasovat. Vyměnit ložiska a další věci, protože měla velké vůle. Byla to docela strojařská práce. Ale potom byl pochopitelně spokojený, je to bytelný kus železa.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od petrfilipi »

Ta vrtačka V10 není špatná, ale myslím, že nemá moc velký zdvih (tj. nevyvrtáš moc hlubokou díru) a když budeš chtít vrtat něco vyššího, tak bude taky problém.
Třeba tato vrtačka V16 je lepší, větší, vyšší, težší, ...
Ale ani jedna z výše uvedených typů nemá ve vřetenu morse kužel. V16 má vnější B kužel (asi B16 nebo B18).
Nicméně obě vrtačky budou lepší, než moderní parodie na ně.

PF

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#9 Příspěvek od milosak »

Já mám od Hornýho VS16 a je super žádná čína, ted jsem koukal na jejich
web a ty ceny jsou nějaký nízký, že by už je vyráběli v číně ??

Chce to třífázovou.

V 90 kách když jsem se ještě živil kovovýrobou, tak velký díry jsme vrtali
válcovými záhlubníky (pokud nepotřebuješ na desetiny) je to bezpečný
způsob, ve fabrice dokázali staří fachmani nabrousit podobný vrták k
záhlubníku i z velkého vrtáku, bohužel za ten jediný rok co jsem dělal na
zámečně jsem tuto specialitu nepochytil :lol:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Prostě se vyhni z 6,5 na 7,5 , ale jdi např. z 3,0 na 7,5 . Pokud musíš , udělej to doma stopkou . Další věc jsou minimální otáčky . Prostě ne vždy je vhodné vrtat malými otáčkami - to má vrták čas hýbat obrobkem . A to nabroušení vrtáku HSS do plechu jde jen do měkké oceli , ale ne do nerezu . To HSS nedá a už vůbec je to nesmysl pro zvětšení otvoru . Já mám takto nabroušené průměry nad 5mm . Až do 18ky , to je myslím na Remos . Potom je to fofr . ZNOVU ne do nerezu .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

BOBOBO , umíš si to nabrousit sám?

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#12 Příspěvek od vicious »

Stojanové vrtačky sa dajú zohnať aj v OBI. Neviem síce, čo to je za kvalita, bert to ako tip, jedna z možností.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

No jistě .

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Ty Jikovy jsme měli ve škole, i větší co stály rovnou na zemi. Ale i ta V10 mě přijde na stůl velká. Původně se mi líbil ten Bosch, že je docela malej, ale nepůjdu do něj, nepomohl bych si. V garáži je málo místa, když tam musí ještě stát auto. :D
Jinak ten nerez 6,5->7,5 není má volba. Díra už tam je, já ji musím zvětšit pro jinej hmatník. Vrtám pomalu, to je pravda, ale bojím se o vrták, sice mažu, ale zahřívá se dost.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Kup si vidiák a naper ho tam . Je třeba připevnit obrobek , aby si ho vrták nepřitáhl "nahoru" .

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“