Připojení za trafem z VN na NN

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

Připojení za trafem z VN na NN

#1 Příspěvek od nicky »

Mám takovou otázku. Jedná o supermarket, který je rozdělen po elektrické části na dva přívody..

Objekt je napojen z VN, kde je tedy na pozemku betonový sloup, trafo a rozvaděč. V podstatě jak na obrázku. (obrázek není reálný).

Jeden z vývodů má mít rezervovaný příkon 32A a tedy přímé měření.

Moje otázka zní, je možné ,aby v rozvaděči viz. foto bylo i přímé měření?
(myšleno zda je to možno z pohledu i dříve platných norem)

Já v minulosti jezdil po různých JZD atd.. kde v těchto RZV byly jen nožové pojistky.

Sestava má na reálném místě dva tyto RZV zády k sobě.

Jedná se mi pouze o to, zda v tomto RZV se může nacházet přímé měření s v podstatě klasickým jističem.


Dále se zeptám. Na těchto RZV bývají univerzální staré (širší) visací zámky s obyčejným klíčem.

Ten klíč se dá někde sehnat? Vím, že jsem jej dostali v minulosti od nějakého revizáka, ale nevím jak se tomu klíči říká anebo říkalo (zda tedy měl nějaké číslo anebo označení .

Tento zámek tam bývá viz.foto.
Přílohy
Trafo3_1k.jpg
Clipboard01.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

OT Jo ten klíč jsem si jako začínající elektrikář vyřezával a piloval z plechu . :lol:

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#3 Příspěvek od nicky »

Přiznám se, že i velmi rád bych si jej udělal také z plechu, ale neznám tvar a přesné rozměry :(

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#4 Příspěvek od MiraSt »

To se už dneska nepoužívá.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#5 Příspěvek od Ivan_01 »

ale používa, je to visiaci zámok Tokoz a existuje k nemu generálny kľúč, ktorým sa dajú otvoriť všetky zámky, ale žiadny elektrikár pri zmysloch ti ten kĺúč na okopírovanie nedá

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#6 Příspěvek od mihal »

to zmysel vyrábať?

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Behemot »

Pokud sou tam dvě skříně, jedna klidně může být připojovací a druhá elměrová.

Dřívější normy byly poněkud volnější, taky si každej distributor nediktoval svoje, takže spousta původních rozvaděčovejch svařenců je z dnešních hledisek poněkud divoká :lol:

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#8 Příspěvek od monterjirka »

Když víte jak rozstříhat plechovku od Coly, tak s přípravkem ve tvaru T odemknete ten zámek i bez klíče

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

Jo jo, taky jsem si vypiloval klíč od šatny, obtisknutý do plastické hmoty, kdysi, na praxi :D Kde jsou ty časy...
A pak prej "Kdo tě tady zamknul?" :lol:
I dneska, když upilujete špičky z běžného FAB klíče, nic se nestane. A spousta lidí je z toho paf.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#10 Příspěvek od foxrider »

Přímé měření určitě ne, sekundární proud trafa je na to příliš velký.
Když už, tak tam může být jen nepřímé, a to celkové. Jako samostatné odběrné místo - jištění a elektroměr to tam nebude.

Ta bedna je totiž otvíratelná z obou stran, a ze zadní strany jsou přístupné všechny silové propoje a měřící transformátory proudu pro napájení proudových cívek elektroměru, který může být instalován ale z přední strany bedny společně s hlavním jističem a dalšími jističi vývodů. Nebo také s pojistkovými odpojovači.
U nás v okolí na tyto plechové bedny resp. na stožár trafostanice montovali z boku plastový rozvaděčkterý obsahuje vše potřebné.

K tomu visacímu zámku - je několik typů. S červeným vybarvením je na vysoké napětí (zámek na primární klíč), s zeleným je na nízké napětí (zámek na sekundární klíč). To už padlo, dnes jsou bezpečnostní speciální fabky.
Právě měl jsem několik těchto zámků, ale bez klíče. Kolega byl bývalý rozvoďák a klíč mi vypiloval z běžného polotovaru ze železářství. Tady je potíž, že nestačí jen vypilovat zuby - protože s klíčem stejně nepůjde otočit, klíč musí se ještě určitým způsobem upravit.

Podobně to vypadalo i u nás, ale tam byl ještě klasický elektroměr s kolečkem:
Přílohy
32-1.jpg
32-0.jpg

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#11 Příspěvek od MiraSt »

Tak jsem zašel odfotit naší trafačku na návsi a viz.... Ještě si musím všimnout jak je to na sloupech. Ale tam jsou už vesměs plastové skříně na klíč.
Přílohy
P3120003 1.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#12 Příspěvek od milosak »

řízni ho aku flexou a dej tam svůj nový :D

je to na 5 s , než něco pilovat ...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Když z něj opatrně vytáhneš ten kroužek, skrz který se strká klíč, tak se tá otevřít bez poškození.
Nejlíp to jde pomocí dvou háčků z pevné oceli rozepřených kouskem podobně pevným.
Musíš si dát pozor, abys nevysypal vnitřní součástky.
Jen opatrně vytáhneš ocelovou tyčku, která slouží jako závora.

Pak zámek opačným postupem poskládáš, a nikdo nic nepozná.

A pokud by tě to hodně bavilo, a dokázal jsi vybrat vntřní díly jeden po druhém a pak je jeden po druhém vrátit zpátky, tak si přitom můžeš změřit jejich rozměry, potřebné pro výrobu klíče.

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#14 Příspěvek od nicky »

Máte pravdu je tam nepřímé měření (průběhové) typ B/NE.
Sazba VO_0.
Přiznám se, že jsem vůbec nenašel co to je za sazbu.

Celkově se zeptám,v těchto případech je smlouva o připojení na hladině NN anebo VN?
Přívod do odběrného místa je VN, na sloupe je transformátor a výstupní obvody, kde je i měření je v NN části.

Znamená to z celkového hlediska, že smlouva o připojení i měření je na hladině VN?

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#15 Příspěvek od jenicek »

Když je měření na NN straně, tak asi bude logicky i fakturace a smlouva na NN straně. Prostě je to normální trafačka pouze s jedním odběratelem.
Proč se tady vlastně řešej tyhle dohady a nezeptáš se přímo distributora?

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“