Výměna středových repro

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

Výměna středových repro

#1 Příspěvek od Kremik »

Mám dotaz v podstatě pro TLU, případně možná ransoma...
Chystám se vyměnit středová repra v bednách Dexon DS2500.
Kdysi jsem si je pořídil jako lepší náhradu mých LKček, ovšem neprošly "výkonovým testem". Možná byly načaté, možná jsem jim přiliš naložil, každopádně minimálně jeden střeďák je na výměnu, měnit budu oba. Střeďák v jiných, paralelně připojených bednách vyloženě zasvítil a odporoučel se, tak jsem to možná opravdu trošku přehnal. No asi jsem čekal příliš od beden s dvojnásobným objemem a větším basákem, to už je jedno. LKčka mají 12" pasivní membránu, Dexony ne, možná to bude tím.
Každopádně ty Dexony jsou objemově asi to největší do čeho jsem ochoten jít, tak bych z nich rád vytřískal to nejlepší.
Ale k dotazu: Provést výměnu za původní typ, nebo tam dát něco jiného?
A ještě jeden dotaz. Mělo by smysl měnit basáky za něco lepšího?
V podstatě nejsou o moc lepší než LK s 12" (mám v nich 12BR70), jen tedy slyšitelně hrají i o něco níž.
Teprve když zapojím všechny 4 bedny, je to ten správný "bugr". Čekal jsem, že ty Dexony to dají i samy.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

Ty Dexony jsou malé PA kompakty. Vznik konstrukce někdy v devadesátých letech, bez velkých simulací a měření, výhybka jakási univerzální, výsledek tedy více méně nahodilý. Přesto, pokud chceš nějak zachovat jejich "charakter", použij středy stejné. Jinak získáš zvuk nějakým nedefinovaným způsobem jiný, i když budou mít ty jiné středy papírově podobné rozsahy a citlivost.
Pokud bys to chtěl měnit za jiné, jsou dvě možnosti. Naslepo a zkoušet s tím laborovat, nebo požádat někoho o odměření a simulaci.
Jestli jsi ty původní upekl, tak odpovědí nemusí nutně být použití typu s větší zatížitelností. Tam hraje poslední slovo několik dalších faktorů. Výhybka, která přiděluje menší nebo větší část spektra, nebo třeba jestli reprák hraje při vybuzení s nějakou výchylkou, díky čemuž se i líp chladí cívka. To má sice u středu menší vliv než u basáků, ale má.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#3 Příspěvek od ransom »

Výměna basáků sama o sobě zase dá nějaký nedefinovatelný efekt. Basák je jen jedna část složitého systému reprák -objem ozvučnice - rezonátor basreflexu - navázání do okolního prostoru, a navíc musí být korektně napojený na zbytek repráků v bedně. Tam se můžeš nahodile trefit a taky (většinou) nemusíš. Basáky se dají poměrně snadno zaměňovat v hornách u samostatných basových jednotek. Ale ne ve vícepásmových bednách.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#4 Příspěvek od TheLastUnicorn »

V podstatě to ransom tak nějak napsal za mně. :)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

OK, dík, tak budou originály. V podstatě jsem s tím počítal, ale když už do toho polezu a byla by prošlapaná nějaká cestička, byla by škoda o ni nevědět.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#6 Příspěvek od VASEK_W »

Zkontroloval bych si přinejmenším nejdříve osciloskopem tvar signálu (limitaci) pro reprobedny při tom "bugru", aby náhodou nebyl na vině slabý zesilovač. Ono totiž na bugr do takovýchto beden je potřeba mít zes tak 2 kW, aby nedošlo k limitaci, protože pak se cívky lehce upečou. Reprák "vyjede" výchylkou na limitaci, pak stojí, proud teče ... a reprokmitka svítí ;-)

Vašek

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#7 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Správná poznámka. Na první pohled to sice tak nevypadá, ale slabý zesilovač umí zničit repráky dřív a při menším výkonu, jako silný.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

Tak usmažený mitteltoner...neobvyklé ale stává se to, napadla mě
ochranná žárovka v sérii jako někdy u vejškáče, co o tom soudíte?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ten střeďák i výškáč jsou TONSIL. Navíc ten středový reproduktor má samostatnou docela malou ozvučnici která je v poměru s celou reprobednou opravdu malá.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

Bazmeky od Tonsila by mohly bejt k dostání v krámku v polském Těšíně
blízko hraničního přechodu, mohu event. udělat průzkum trhu cestou kolem
a možnost dodání pokud budu znát typové označení dílů.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
juricaj
Příspěvky: 135
Registrován: 30 pro 2006, 01:00
Bydliště: VSETÍN

#11 Příspěvek od juricaj »

Kono, mohl bys prosím upřesnit ten krámek v Těšíně? Co je tam za sortiment a kde se nachází. Dík, Jura

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

jo, zajdu tam v sobotu na čumendo, antény, kabely, měřáky, žárovky, pojistky,
repráky, sluchátka, mikrofony, adaptéry, redukce, AV bižuterie, PC komponenty
a tak podobně, upřesním
co nemají objednají jen nevhodné zboží vracet nelze

takže: druhým mostem přes řeku do Polska, furt rovně cca 200m po ul.
Zamkový, zahnout doleva na ul. Bednarska 3
obchod je nevelký, nečekej zázraky ale, vidět stojí možná za to...
platba čs kreditkou - zvolit option "zlotuvky" vychází to přepočtem lépe
https://nowyelektronik.pl/index.php
9-17h
so. 9-13h
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“