Kde sehnat malé solární články

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

Kde sehnat malé solární články

#1 Příspěvek od HF_Tech »

Nemáte někdo nápad, kde by se daly sehnat malé solární články jako se používají do kalkulaček? Potřebuji více kusů aby to byl jeden článek a rozměr vyhoví cokoliv mezi 5x8 až 15x15mm.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#2 Příspěvek od JoDiK »

HF_Tech píše:Potřebuji více kusů aby to byl jeden článek a rozměr vyhoví cokoliv mezi 5x8 až 15x15mm.
Bohužel je to asi dvakrát větší, ale já si kvůli článkům nakoupil pár zahradních solárních lampiček ve výprodeji. Jako bonus mi zůstaly měniče, ze kterých jsem na chalupě zrobil noční lampičky, které se živí jednou AA "vybitou" baterkou - vydrží svítit celou noc snad měsíc.
Případně sehnat nějaké reklamní kalkulačky ve výprodeji a vykuchat...
Nebo co čína? Třeba tady koupíš 10 kusů 21Kč/kus: https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... ?spm=a2g0o[/url]
ale má cca 21mm na šířku.
Ten tvůj rozměr do 15mm se snad na kalkulačkách ani nevyskytuje...
Naposledy upravil(a) JoDiK dne 13 bře 2023, 13:24, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Tady něco nevybereš?
TME
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

Výrobce fot článků v Rožnově pod Radh. to pro/dával jako odřezky z výroby (2014). Nyní myslím FillFactory, dříve Solartek. Tato informace nemusí být aktuální.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#5 Příspěvek od HF_Tech »

Tohle mi nevyhovuje. Je to taková historická speciální optická závora. Jeden článek je přímo zapojen na bázi Ge tranzistoru a reaguje to na přitomnost pohybu určitou rychlostí malého světelného bodu kdekoliv na ploše článku. Článek má v krabičce výřez 15.5mm a nejde to nějak jednoduše zvětšit.
Obyčejné fotodiody mají moc malou plochu. Článek z kalkulačky zkoušel majitel zařízení rozřezat na menší kousky, ale poměrně rychle to přestane fungovat.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaZ »

1PP75 by možná vyhověla té spodní toleranci (5x8mm), ale je potřeba to fyzicky změřit.

Nebo toto, ale obávám se, že plocha rozhodně nebude homogenní (jinými slovy budou tam místa, která na světelný bod nebudou citlivá).
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 14 bře 2023, 14:56, celkem upraveno 1 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jova1 »

Doma bych měl mít 10těhle článků, ale jsou jen 6x6mm velké.
Obrázek
Ty panely ze Solartecu mám taky, velikost je tuším 19x12mm. Řezal jsem je tehdy i na menší velikost, byla to hrozná práce, ale dalo se:
https://www.youtube.com/watch?v=7wQfYq5-TBc&t=2s
Jestli potřebuješ, tak se ozvi.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#8 Příspěvek od HF_Tech »

jova1: Nevíš co to je za výrobce a typ článku? 10ks je pro mě málo. Vychází mi 4ks do jednoho snímače.

Zatím nejlepší řešení vidím v SMD derivátu diody BPW34 - nasázím jich na plošňák několik vedle sebe, aby to pokrylo větší plochu.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jova1 »

Tyhle jsem kupoval před lety u FARNELa, ale už je zřejmě v nabídce nemá. Jen takový nápad. Každá svítivá dioda se chová v podstatě jako foto článek. Třeba by se na to dal použít nějaký čip typu COB.
Ale jen odhaduji, stejně tak netuším, jak se v tom tvém zapojení bude chovat více čipů v sérii, které jsou zřejmě v takovém čipu, nebo v solárním panelu, právě třeba z té kalkulačky.
Ty řezy od Solartecu jsou jeden článek a mají cca 0,5V i když se různě zmenšují:
https://shop.solartec.eu/sada-12-ks-rez ... sc2-z8-24/

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#10 Příspěvek od HF_Tech »

Já to budu zapojovat paralelně. V původním zapojení je jeden článek přímo do báze tranzistoru a pak je tam nějaký filtr, aby to reagovalo jenom od určité rychlosti.
Našel jsem nějaké SMD varianty fotodiody BPW34. Ta má velký čip a jde narovnat jedna vedle druhé. Ten první tranzistor vyměním za nějaký nový s velkým zesílením a mělo by to fungovat.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#11 Příspěvek od HF_Tech »

Tak jsem ještě zkusil různé LED a nehodí se. Při osvícení dají klidně i 1,5V ale proud dají sotva 1uA. To by znamenalo překopat zapojení na zesilovač s operákem a to je už moc práce.
Ta BPW34 vypadá nadějně, při osvícení dá cca 0,5V naprázdno a do zkratu dává cca 50uA. Původní článek dával kolem 0,5V naprázdno a do zkratu cca 200uA.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“