Jsou na tom elektrikáři soukromníci platově dobře?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Jsou na tom elektrikáři soukromníci platově dobře?

#1 Příspěvek od padik »

Chtěl jsem se zeptat na Elektrika.cz, ale po přečtení pravidel mne přešla chuť.
No, měl jsem u sebe pokrývače (firmu) a netušil jsem, kolik věcí se změnilo směrem k drahotě. Moje chyba. A pán utrousil: "To byste se divil, kolik si dnes za práci řekne elektrikář." Souhlasíte, že by tohle řemeslo konečně bylo placeno za odbornost? (Snad tu nejsou jen slaboproudaři, že ne? Já jsem napůl.)

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#2 Příspěvek od scorpions-cz »

Jakou by sis představoval hodinovou taxu, aby to bylo platově dobře?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Už před více než 50ti lety dráty tahali zedníci či zámečníci . elektrikář přišel jen zapojit . Tak to i takto rozděl . ještě před pár lety , kdy vznikaly obchoďáky byl naháněn kdokoliv , kdo přijde v so a ne tahat tam kabely . Bez vzdělání a prachy byly na dřevo a supr . úroveň platby se liší i o stovky procent dle lokality . Musíš upřesnit , Prágl či vidlákov ? U nás na vidlích toho moc nedostaneš .

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#4 Příspěvek od jenicek »

Za padika na hodinu to už nebude nikde.
:lol:
To je otázka jak když si v krámu koupíš rohlik a pak se nás zeptáš, jestli byl drahej, bez uvedení ceny, nebo to je normální.
Asi bude rozdíl, jestli koupíš rohlík ve večerce, v lídlu v akci nebo třeba na pumpě o půlnoci rozpečenej do křupava a dostaneš ho v ubrousku.
Taky záleží na velikosti rohlíku, z čeho je a spoustě dalších věcí.
Příště doporučuju místo čtení pravidel na fórech se zamyslet nad smyslem položené otázky. :roll:

Uživatelský avatar
msar
Příspěvky: 253
Registrován: 22 dub 2006, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od msar »

A kolik je tedy obvyklá hodinová sazba elektrikáře (u instalací v RD) u vás? Ze zvědavosti jsem se ptal kolegy, který staví rod. dům, říkal 700-800Kč.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

Před cca třemi roky mi tu naříkal instalatér, který právě jel z masáže zad, že si masérka řekla 600Kč za čtyřicet minut masáže a co on za ty peníze musí absolvovat. Je spousta profesí, kde mu lidi ty peníze bez problému dají. A mám zkušenost kolik lidí mi naříkalo jak jsem drahý a přitom oni dostávali za svoji práci násobně víc. A navíc v dnešní době ani člověk mentálně nestíhá vývoj cen. Akorát když si opravář třeba spotřební elektroniky řekne tisíc za hodinu, tak si jde většina lidí koupit nový spotřebič.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#7 Příspěvek od jenicek »

U nás cca polovinu (vesnice v Krkonoších) a v Praze cca jako uvádíš Ty.
Jako zase na druhou stranu, kdyby na to byli elektrikáři tak dobře, tak všichni tahaj kabely a nikdo nedělá nic jinýho. Porovnej to třeba s instalatérama, obkladačema, tesařema...
Mám pro Tebe ideální tip.
Máš děti? Chceš jim zajistit dobrou budoucnost? Dej je na řemeslo!
Podmínka je, že nesměj bejt levý... , no ale když vidim některý, tak oni i ti levý řemesníci se nějak uživěj v dnešní době :lol:

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jjilek »

jenicek píše:... , no ale když vidim některý, tak oni i ti levý řemesníci se nějak uživěj v dnešní době :lol:
Dají se na politiku nebo komentátoři ... :D

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Podle odbornosti a kvality řemeslného provedení bych většině instalačních elektromontérů dal nanejvýš náhradu škody. A je to čím dál horší. Například dům s jednou částí elektriky předrevoluční, druhou z roku 2000 a třetí z poslední doby. Předrevoluční jakž-takž s řadou nedostatků, porevoluční výrazně horší a poslední hotový hnůj. Přítomný "technik" říkal, že takto dnes vypadá 90% domovních instalací.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pocitujlasku »

Neviem, ci tu cakas konkretne cislo, ale ja sa stale riadim tym, kolko som ochotny dat za danu pracu. Ak potrebujem natahat kable, tak zavolam elektrikara, on mi povie svoju sumu (zvycajne to rozdeli na material + praca). Ak sa mi zda cena ok, dohodnem sa. ak nie, tak bud hladam ineho, alebo sa skusime dohodnut. Elektrikar si ma vediet sam ohodnotit svoju pracu, a rozumnemu cloveku je jasne, ze to nebude robit zadarmo, lebo aj vybavenie a papiere nieco stoja.
A tie staznosti, ze tu automechanik nieco urobi za hodinu a zoberie tolko penazi... to vacsinou len hundru ludia, ktori nemaju tusenie, co vsetko za tym je, a hlavne plati sa aj za vedomosti. Nie je umenie opravit, ked vies co. ale kym na to obcas prides, tak s tym zabijes kopec casu, ktory nie je zadarmo.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

Defacto já pracuji za almužnu, ale nenaříkám . Minulý týden jsem byl u holiče a za 15 minut její práce 200Kč :D

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

To je celkem 800 Kč za 1 hodinu, že? :lol:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

Lépe to napiš kolik to dělá měsíčně 8O

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#14 Příspěvek od ransom »

Já si jako elektromontér nestěžuju. Jsem sice zaměstnanec, ale vydělám si stejně jako kolegové živnostníci. S tím bonusem, že nemám řadu jejich starostí.
Zedníci můžou sice položit kabely rukama, ale nikdy nebudou mít potřebné znalosti okolo. Instalační zóny, dimenzování. Budou závislí na dokonale udělaném projektu. A na rovinu, ten není nikdy. Krom toho kdykoli mi tahal kabely někdo jiný, ikdy neuměl vyvést konce tak, abych to mohl spokojeně použít. Typicky třeba kabely v zemi do futer pro sloupy VO, včetně uzemnění. Vždycky si to radši chystám sám než to zahrnou. Sám si sekám, sám dělám průrazy. Často supluju projektanta. Za roky má člověk vytrénovanou představivost a dovede zákazníkovi poradit co se mu kde hodí a co nepotřebuje ("udělejte to jak se to tak dělá...").
Děláme zrovna středně velkou firmu. Velké autodílny, kanceláře, sklady, technické zázemí. Projekt v podstatě nepoužitelný, to je jen náhled pro stavební řízení. Všechno vzniká za pochodu. S majitelem se dobře známe. Postup stejný jako když jsme mu dělali dům: "Kluci, na nic se mě neptejte. Vy mi to uděláte tak abych byl spokojenej, že jo. Chcete hašlerku?"


Ono už to dávno není jako ve Svěrákovi:
"To máte ty dvojlinky, trojlinky, krabice odbočné, krabice pod vypínače..."
"A vy tomu všemu rozumíte, pane Kos?"
"No né, já mám toho zedníka."

Elektrikář mohl chodit jenom se šroubovákem zapojovat třeba při výstavbě paneláků. Tam bylo všechno typizované, do stoupaček se naházely celé prefabrikované sestavy krabic s trubkami, všechny byty stejné s typizovaným jádrem. To mohly dělat cvičené opice.
Nedávno byl trend nechat tahat laiky třeba fotovoltaické elektrárny. To taky šlo. Mnohokrát totéž pořád dokola. Ale všecko se tak dělat nedá. Rozhodně ne cokoli co je na míru.
Naposledy upravil(a) ransom dne 14 bře 2023, 11:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#15 Příspěvek od ransom »

pocitujlasku píše: hlavne plati sa aj za vedomosti
To byl starý prvorepublikový vtip.
Továrníkovi zheblo na výletě na venkově auto.
Chvíli se poptával, až mu poradili místního zámečníka.
Ten došel, chvíli čuměl pod kapotu, pak někam praštil kladivem a auto naskočilo.
Továrník se uznale zeptal, co je dlužen.
Zámečník si řekl o sto korun.
Továrníkovi se to zdálo nějak moc. A ať mu tedy vystaví doklad.
Zámečník si přinesl bloček stvrzenek a napsal:
Rána kladivem.......... 5 korun
Vědět kam................ 95 korun

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“