Regulátor otáček brusky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

Regulátor otáček brusky

#1 Příspěvek od Rellik »

Zdravím vespolek. Měl bych prosbu o identifikaci součástky z regulátoru otáček brusky. Co jsem hledal, tak by to měl být asi TRIAK. Brusky vydržela nová cca 2 minuty víceméně téměř bez zátěže... Reklamačka nepůjde - byl to dar... Zapojení je celkem primitivní. Dá se to nahradit něčím výkonnějším? Motor je ok... Když jsem obešel tu regulaci, tak funguje.
Jinak je to tato bruska https://www.levne-naradi.cz/mini-bruska ... im-40-ks-2
Dík za případnou radu... :)
Přílohy
IMG_20230319_064727.jpg
IMG_20230319_064716.jpg
IMG_20230319_064531.jpg

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Je to 4A triak. Datasheet zde
Náhrada v THT provedení je BT136-800
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Nojo, ale když tam dá BTA136/800 v TO220 tak ho tam nepřišroubuje, protože na druhý straně je přesně v místě šroubku kondík. A nepřišroubovanej se moc chladit o plošák nebude. Rellik, kolik je v tom futrálu brusky nad plošákem místa? Vejde se Ti tam https://www.gme.cz/v/1497460/do3a-chladic tenhle chladič i za cenu rozevření těch pacek do stran na cca 45 stupňů, případně zkrácení některých z nich? Pak by se mohl triak přišroubovat jen k chladiči nemusel bys vrtat skrz desku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ked oskrabe a pocinuje kus tej velkej plochy, kde je ten triak teraz, tak tam prispajkuje aj TO220.

Inak je plosak pripraveny aj na TO220 z druhej strany, len ci je tam miesto v kryte.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Ztrátový výkon při 135W a 230V pravděpodobně nebude vyžadovat extra chladič. Bude stačit ploška na desce. Samozřejmě by chladič neškodil.

Řekl bych, že triak neodešel na překročení teploty.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#6 Příspěvek od Rellik »

Místa je tam celkem dost, proto jsem se ptal i na náhradu, že bych to nadrátkoval a na chladiči někde přilepil... ;)
Jen škoda, že jsem to řešil až včera (dnes)... V sobotu jsem dával objednávku do HADEXu... Mohlo to přijít dohromady... :( No zkusím pohledat zatím v šuplíkových zásobách podobné triaky....
Zatím díky za odpovědi... :)

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#7 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
co ta D1 (diak)?

Něco málo zde ...
https://www.eevblog.com/forum/repair/he ... ld-dremel/

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Ten triak možná neodchází teplotně nedostatečným chlazením, ale průrazem z důvodu moc strmého nárůstu napětí. Ty náznaky tlumivek tam budou spíš pro omezení rušení po síti a větší se tam nevejde. Možná by bylo výhodnější ubastlit regulátor externí. Jestli to má význam u brusky zlevněné o třetinu na 500,- s komutátorovým motorkem co má točit 30 000.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#9 Příspěvek od Rellik »

Nazdar vespolek. Díky za rady. Nicméně doma jsem nic nenašel a kupovat někde z eshopu to nebudu. Součástka za pár korun a 3x větší doprava... To už by bylo skoro levnější tu brusku koupit novou :D Nechám to zapojené takto na přímo, stejně bych nejspíš i tak používat ty vyšší otáčky... Až zas budu něco objednávat z elektroniky, tak to přiberu pokud si vzpomenu... :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“