MH7400

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kust
Příspěvky: 2
Registrován: 20 bře 2023, 01:00

MH7400

#1 Příspěvek od kust »

jedná se o pin 7 a 14, které jsou využity pro napájení MH7400 (7 - a 14 +).
problém je tento: v jednom zapojení bych potřeboval připojit jen 7 (-) a 14 nepřipojovat, obvod pak skutečně pracuje (podle mých představ). Nebude docházet k nějakým problémům (rušení, ničení jednoho nebo několika NAND, nebo jiným neplechám?).
Prostě: mohu beztrestně takto ošidit zapojení MH7400 a připojit jen 7 na (-)? Další vstupy (1-2, 4-5, 9-10, 12-13) a výstupy (3,6,8,11) jsou v obvodu zapojeny podle instrukcí výrobce. Z vnitřního zapojení jsem neviděl nemožnost.
Díky za názory a hlavně vysvětlující odpovědi

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Napajanie musi byt vzdy pripojene. Inak sa to moze tvarit, ze to funguje (pretoze sa to napaja cez substratove diody zo vstupov), ale bude to robit nahodne blbosti.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

V nestandardním zapojení není jakékoliv nestandardní chování vyloučené.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

To je nějaké perpetuum mobile :D

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Kontrolní otázka: může přežívat člověk (nebo jiný savec), který je vyživovaný sondou zavedenou do střeva přes konečník?

Ano, za jistých okolností může.

Je fakt neuvěřitelný, co někteří jedinci dokážou vymyslet. Že by to souviselo s dnešní absolutní ztrátou respektu k tradičním hodnotám, s úpadkem nebo absencí technického vzdělání atd.?
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#6 Příspěvek od nixdorf »

@ZVUK2k: alebo tú štrnástku odlomil :D
To je jak dotaz u danyka "může tranzistor fungovat bez báze? (poté co se ulomila)". Ako relaxačný oscilátor využívajúci lavinový efekt medzi C-E možno ano :D

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Tohle jsem nikdy nezkoušel, třeba budeš průkopník.
Jednou jsem do plné desky s TTL logikou potřeboval doplnit další logické funkce, tak jsem mezi výstupy a následující vstupy přibastlil nějakou diodovou logiku a taky to fungovalo.
Ale do něčeho co by mělo jít do sériové výroby bych si to netroufnul.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#8 Příspěvek od jenicek »

Je demokracie, co není zakázaný, tak je dovolený. Pusť se směle do toho! Že je to v rozporu se selským rozumem nevadí... :lol:
Mimochodem mám pocit, že s podobným přístupem je navržená spousta spotřební i průmyslový elektroniky... :roll:

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#9 Příspěvek od JirkaZ »

jenicek: normální člověk nepotřebuje bolševický zákazy k tomu, aby spoustu věcí prostě nedělal.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Vyskusal som si to so SPI flash. Programujem ich cez paralelny port (cez odpory) a napajam z lab. zdroja. Napajaci drot odpadol (co som si nevsimol) a citanie normalne fungovalo. Zapis uz nie, ma zjavne vyssie naroky na napajanie.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od pocitujlasku »

ale ved pise, ze funguje podla jeho predstav, a nie to, ze funguje spravne. Takze ak je jeho predstava nejaky generator nahodnych 0 a 1 tak je to ok.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#12 Příspěvek od samec »

Z hradla NAND je hradlo XOR?

Uživatelský avatar
kust
Příspěvky: 2
Registrován: 20 bře 2023, 01:00

#13 Příspěvek od kust »

chci opravdu ocenit (zvláště u některých) duchaplnost názoru a odpovědi jako celku.
Asi jsem se spletl a trochu zabloudil při pokusu o nějakou diskuzi a (v mém) případě hledání nějakého vysvětlení !!!!
Skutečně se nejedná o perpetuum mobile ani jinak nebezpečné konstrukce, ale zcela jednoduchý obvod, který funguje s plnohodnotným napájením (7 a 14), ale i s připojením jen pinu 7 na (-). Rozdíl je v tom, že v prvním případě z koncového výstupu je trvale (+) - tedy do změny, kdežto ve druhém případě jen po dobu sepnutí vstupu 1-2 oba na (-) (vždy pomocí spínače).
Takže ještě jednou děkuji a již nebudu s tímto problémem obtěžovat, snad se mi podaří delším zkoumáním přijít na to jak se věci mají (hledám důvody)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

Nevím sice co tvoříš, ale zcela jistě má úloha i normální řešení. Stejně ten obvod napájíš, přes nějaký vstup, jinak by nefungoval. Dle popisu to vypadá, že by Ti stačily dvě diody, dělalo by to to samé.

S utrženou 14kou tohoto obvodu mám osobní skušenost. Stavebnice tuším Logitronik, integrák jsem viděl poprvé v životě, podivil jsem se jak je malý (předtím jsem ho viděl na obrázku). No samozřejmě jsem se hned pokusil ho vyndat :D
Pak jsem v zapojeních Logitroniku hledal nějaké, kde 14ka není.
No jako na potvoru, byla ve všech! :lol:

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#15 Příspěvek od Mahoney »

Netvoří nic, je to troll, a ještě navíc zneužívá podobnost nicků.

Toto fórum si zřejmě již vysloužilo trvalý dozor, takže doporučuji naučit se je poznávat a nereagovat na ně.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“