SW v autě?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

SW v autě?

#1 Příspěvek od mi-ro »

Dělám zvukařinu už desítky let. Basy tvrdí muziku, jak praví klasik. I já si na nich zakládám. Ale hledám smysl, možná zábava, soutěžení, kompenzace malýho p....u nebo jaký význam a požitek má SW (subwoofwer) v autě, který když projede kolem v ulici, třesou se okna v domech. Nikdy jsem v takovým autě neseděl a ani po tom netoužím. Jen bych chtěl vědět, zda je to pro uživatele příjemný, snesitelný nebo už za hranou.
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 28 bře 2023, 13:57, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jak říká klasik, "ví se o něm". Díky vlnové délce v autě to nemá smysl, ale o 100m dál všichni ví, že projel pan "mistr". Stačí mít otevřené okno.

Jsou to k.o.k.o.t.i duc.duc.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:Jen bych chtěl vědět, zda je to pro uživatele příjemný, snesitelný nebo už za hranou.
jo, je to snesitelný . . .
teda basy jako takový, ale ta muzika né . . .

ono totiž to auto zevnitř ven má pro ty basy jen minimální útlum,
takže jsou venku slyšet,
ale středy s výškami jsou pohlceny materiálem interiéru a tak se ven nedostanou skoro vůbec.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hubert_79 »

Lze konstatovat, že většina z těchto borců z toho vyroste.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ano. Sbalí sestřičku na ORL, co mu následně léčí nedoslýchavost... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:Jak říká klasik, "ví se o něm".
Takže na nějakých sólo trasách, kde někoho potká třikrát za den, v Austrálii, Kanadě nebo za Uralem, to boreček teoreticky nemá důvod provozovat?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Akusticky je auto malej prostor s maximální interferencí a druhotným rušivým pozadím s relativně vysokou úrovní - neberem RollsRoyce a podobnou třídu vozidel. Takže pokud chceme, aby uvnitř muzika aspoň trochu vyzněla, musíme do auta nasazovat vyšší zvukovou hladinu, která přehluší rušivý pozadí a bude tak poslouchatelná. Basy jsou good, ale aby se vyzářily v potřebný kvalitě a s dostatečnou účinností, potřebujou buď obrovskou plochu membrány, nebo obrovskej zdvih - nebo obojí a k tomu objem, kterej tu membránu "ubrzdí". Takže kdo chce v autě opravdu dobrý basy, bez wooferu se to nedá - ale je k tomu důležitý doplnit, že ne každej posluchač v autě je takovej maniak, aby si zkoušel v autě simulovat finální bitvu z Pána prstenů v reálný hlasitosti nebo dokonce Armageddon. Takže znám lidi, co mají v obyčejný turbodehtový ochcáfce za půl mega doplněný hi-fi se subem dohromady za cca 40-50 tisíc pořizovací ceny bez montáže, s instalovaným souhrnným výkonem v řádu stovek W na kanál - a přesto přeze všecko když si vychutnávají za jízdy muziku, neskáče s nima auto jak čivava - jednoduše proto, že sice poslouchají nahlas, ale zrovna ten DUC-DUC ani TUC-TUC to není ... (je to rodina profesionálního muzikanta, hráče FOK).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od Kremik »

ZdenekHQ píše:Ano. Sbalí sestřičku na ORL, co mu následně léčí nedoslýchavost... :D
Silné basy uchu škodí? Netvrdím že ne, ale na druhou stranu nevím jak by mohly. Člověk normálně ztrácí sluch od vyšších kmitočtů. Při infrazvuku, nebo dobře, i těch vyšších nízkých kmitočtech, "vlásky" výšek klidně stojí, nebo se pletu? Silné basy by tedy měly omezovat doslýchavost odspodu. Ale stalo se to reálně někomu? Pravda, spousta lidí by si to asi ani neuvědomila. Já mám ale rád, když se všechno třepe. Hudba viditelně i hmatatelně spojená s energií. Je to podobné teplo domova jako když třeba hoří v krbu.
Ovšem sw v autě nemám. Nevím, jak by se mi řídilo. Třeba chodit venku jako mlaďas se sluchátkama na uších mě moc nenadchlo. Ale asi by šel plynový pedál o něco níž, o tom žádná...
Každopádně od běžících ultrazvukových čističek se preventivně držím dál.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

No, vidíš to naprosto správně, ale tvrdíš opak. Poškození nepůsobí to co slyšíš, ale to, co dokáže na tvůj vnímací orgán přenášet dostatek energetickýho vlivu, aby to poškodilo právě ty převodní buňky. Proto škodí i hluboký a až neslyšitelný frekvence o vysoký intenzitě stejně jako frekvence vysoký - pročpak asi nosí hluchadla nebo aspoň špunty lidi, co se pohybujou kolem těžkejch vibračních válců nebo průmyslovejch sbíječek?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#10 Příspěvek od vrky »

Když aparát rozvibruje ženské pohlavní orgány, tak to teprve pořádně hraje. https://www.youtube.com/watch?v=CNhN44zlkoM :D

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

Kamaráde, víš jak vysoko sahá taková sbíječka? Obecně tlakový syčící zvuk hravě pokryje celé slyšitelné pásmo v slušné intenzitě. Proti tomu je nějaké tuc tuc rajská relaxační hudba. Obecně všechny zdroje zvuku sahají mnohem výše než je jejich nějaký základní kmitočet. I úder bubnu nejsou jen samé hloubky. Proto eqalizérem nezvedneš bubny jako takové, ale komplet spodek, ve kterém je ovšem jen spodní část toho bubnu.

Vrky > yt mi tu nejede, ale měl jsem kdysi "tančící kytku". Její pružnost s hmotností způsobovala mech. rezonanci na těch správných kmitočtech, takže při určitých skladbách pěkně zatancovala. Jak ale více porostla, už to nebylo ono. Ani nevím jak skončila. Beztak spadla :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Takový hydraulický sbíječky navěsitelný na bagry a mechanický "paže" na autech nejsou žádný syčící hajtry - mají frekvenci pár desítek Hz. Průmyslový výstředníkový lisy třeba na plech (karosárny, výrobny plošně tvarovejch plechů...) dtto - a ty "křápou" třeba jen 1-2x za vteřinu. Ale sluch můžou poškodit úplně stejně, i když jsou dobře odhlučněný a "ven" z jejich izolačního pláště jde jen tlumený žuchání - ale i to nese svoji akustickou energii ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:Takže na nějakých sólo trasách, kde někoho potká třikrát za den ... to boreček teoreticky nemá důvod provozovat?
Leda by ho vzrušovaly tlakový vlny pod zadkem.

To už psal Sýkora, že v tomto případě vznikne"difúzní pole", kde se vlny nemají jak pohybovat a výsledek je nesmysl. Prostě to nejde slyšet (lépe řečeno ty pomalé změny tlaku), ale ušní bubínek dostává zabrat.

Částečně se to dá opravdu vyřešit otevřením okna, i když z úplně jiných důvodů.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

Jasně, sbíječka není jen vzduch, i to ostatní leze vysoko s pořádnou intenzitou. A výstředníkový lisy, ani nemluv, když stříhaj nebo děrují dvanáctku plech, nebo i tenčí nerez, to jsou slušný prdy! A kov rezonuje až nevím kam, takže zde je veškerá ochrana sluchu na místě. To bezesporu. A když je k tomu ten excentriťák vylágrovanej, to je teprve pošušňáníčko. Ovšem zároveň to dělá parádní, opravdu hlubokou vlnu :-)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Hoši, to všechno co jste tu vyjmenovali, je nic proti fabrice na nápojový pixly, tam aby spolu mohli vůbec mluvit, musí mít handsfree 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“