Nalezení trasy kabelu pod napětím

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

Nalezení trasy kabelu pod napětím

#1 Příspěvek od nicky »

Dobrý den,
máte prosím někdo ze zkušeností nápad jak vytrasovat cestu kabelu.

Jsem schopen si i vyrobit elektronický modul (vysílač a přijímač)

Jedná se o to, že na jednom konci budovy jsou dva kabely 230V pod napětím (dva různé obvody za vlastními jističi).
Vedení v celé budově je provedeno v lištách.

Trasa je v rámci jedné velké chodby. U nás se nedá jen tak něco zkušebně vypnout proto by mi nějaký pomocník pomohl, ale nevím jestli si jde nějak pomoci jinak než nákupem přístroje za několik tisíc.

Já mám tónový generátor, kde je vysílač a přijímač, ale není určen pro zkoušení vedení pod napětím :(.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »


Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

hledat samostatný kabel aplikaci do mobilu ?

ale jestli jsem správně pochopil dotaz, tak jde o to poznat na dvou kabelech, který je který ?
jestli jsou ale oba v jedné listě přes budovu v souběhu, tak to bude bez vypnutí sítě jen velmi obtížné . . .
. . . prostě jeden z nich se bude muset vypnout.

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#4 Příspěvek od nicky »

Ty mnou neznáme kabely jsou ve společné liště s ostatními kabely pod napětím a ty mnou hledané kabely jdou možná na stejné místo. To právě potřebuji zjistit, až najdu alespoň jeden z nich, tak ten jeden odpojím a budu hledat ten druhý.

Vzhledem k souběhu ostatních el.kabelů pod napětím je právě pro mě problém použít klasický hledač el.vedení. Sice mám Bosch GMS 120 Professional, ale v tomto směru je mi k ničemu, protože já nemohu vypnout ty ostatní obvody.

Proto mě napadlo něco na způsob toho připojení generátoru na konec kabelu a
sledovačem toho signálu jej vystopovat.

Jak jsem psal, tak toto zařízení mám, ale testovaný kabel nesmí být připojený :/

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od Valdano »

nicky píše:Ty mnou neznáme kabely jsou ve společné liště s ostatními kabely pod napětím a ty mnou hledané kabely jdou možná na stejné místo. To právě potřebuji zjistit, až najdu alespoň jeden z nich, tak ten jeden odpojím a budu hledat ten druhý.

Vzhledem k souběhu ostatních el.kabelů pod napětím je právě pro mě problém použít klasický hledač el.vedení. Sice mám Bosch GMS 120 Professional, ale v tomto směru je mi k ničemu, protože já nemohu vypnout ty ostatní obvody.

Proto mě napadlo něco na způsob toho připojení generátoru na konec kabelu a sledovačem toho signálu jej vystopovat.

Jak jsem psal, tak toto zařízení mám, ale testovaný kabel nesmí být připojený :/
Pokud testovaný kabel nebude v době testování připojený k síti 230 AC tak by se dal použít tester kabelů MS6812, který stojí v českém eshopu 560 Kč + poštovné a na Aliexpressu cca 430 Kč + poštovné zdarma. Tester obsahuje vysílač s generátorem signálu a přijímač pro hledání trasy kabelu a případně i pro hledání přerušení kabelu.

Zde je odkaz na video, na kterém autor zkouší podobný tester, který koupil na eBay a dál na tom videu pak staví podobný tester vlastní výroby a zde je k tomu schéma přijímače (toto schéma je vidět na videu v čase 7:58 ) a schéma vysílače (toto schéma je vidět na videu v čase 6:12).

Takže si můžete buď koupit už hotový tester (cena není zas tak příliš vysoká) a nebo si postavit vlastní dle těch jednoduchých zapojení.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Jestli dokážeš na začátku kabelu nasadit na jeden pracovní vodič klešťový ampérmetr, tak to pak na konci kabelu prostě řádně zatížíš třeba vařičem nebo varnou konvicí a podíváš se, jestli proud teče tím kabelem, co si myslíš. Bude to na chvíli zkoušení a bude to potřebovat pomocníka. Ale je to jednoduché a nenáročné na vybavení.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#7 Příspěvek od kejki »

Valdano, jasně píše, že zařízení pro hledání odpojeného kabelu má.

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#8 Příspěvek od nicky »

Díky všem :)

Ta metoda s připojeno známém zátěže mě napadla a je to skvělý pomocník, ale v podstatě nahání mě do podobné situace, kterou moc nechci.

Otevírat rozvaděče a měřit, kde je muj známý odběr. Při dodržení maximální bezpečnosti by ani nemuselo vadit, že pod napětím, ale při otevírání krytů můžu omylem vypnout jistič což problém je.

Pokud bych alespoň lokalizoval rozvaděč, tak to muzu předem hlásit, domluvit atd..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

No, tak jsou taky víkendy kdy se normálně v kanclech nedělá, takže co je na řadě? Domluvit se s vedoucím, že prostě kvůli možnosti vypnout si dočasně některej okruh se dostavíte s kolegou na pracoviště v době volna, tzn. musí vás tam pustit ostraha a musí se informovat případnej cílovej pracovník, kterýmu bude doma řvát alarm, že v objektu je narušitel, aby nebláznil a neposlal na vás Rychlou Rotu - a ten kábel si prostě na dobu nezbytně nutnou vypnete ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
msar
Příspěvky: 253
Registrován: 22 dub 2006, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#10 Příspěvek od msar »

Na jiném fóru se včera objevil podobný dotaz:

Kód: Vybrat vše

Než mě to úplně zabije.. Sorry za blbej dotaz

Stará rozvodná skříň, kde jsou ještě E27 pojistky v keramice. Napojeno několik fází a nuláků v jedný krabici a jen část z nich jde do garáže, kde potřebuju shodit zásuvky a světla. Nemůžu ale shodit to ostatní. Což je blbý, protože popisky samozřejmě nikde. Barvy namixovaný a v hliníku, tak s tím nechci moc hýbat

Můžu propísknout mulitmetrem fáze, tedy dráty, který jdou za pojistkou dál do zásuvky/ke světlu? Nebo se dá zjistit nějak jinak jaký kabel kam vede a od něj pak vytáhnout příslušnou pojistku a vyměním zásuvku?

Slibuju že budu stát na gumě, budu mít gumový rukavice a budu si představovat že na mě dohlíží osoba s paragrafem 6!
Co tam mají zapojeno, že se to nesmí ani na chvíli vypnout a asi to nemá záložní napájení?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

To je jednoduchý. Velký odběr v garáži a příslušné pojistky se přihlásí samy :D

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

Přesně tak, když jsem byl línej to zkoumat, prostě jsem to šlusnul a bylo.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od petrfilipi »

V AR6/2007 vyšlo schéma hledače kabelů, který má vysílač a přijímač. Vysílač vysílá tón 750/1300 Hz a ten pak můžeš detekovat přijímačem.

PF

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mě taky napadla metoda tam přes trafák namodulovat nějakej kmitočet, ale šel bych výš, aby to šlo detekovat nějakým rádiem s feritkou.

Použil bych trafo z UPS, navázaný přes kondíky, a nějakej šamponkův zes v "déčku". To samozřejmě lehce přeháním, ale třeba by to fungovalo. Ono by se ale taky mohlo stát, že by lidem v okolí začaly hrát ledkový žárovky... :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Je možné, že se vnucený signál kapacitní vazbou přenese do ostatních kabelů, což učiní úlohu ještě zábavnější.

Jestli to chápu, hlavní problém je, že zdroj pilotního signálu se musí připojit na vodiče pod napětím. Když se používá PoE a EoP, tak by snad galvanické oddělení neměl být neřešitelný úkol. Momentálně mě nic nenapadá ale jsou tu chytřejší.

Mél jsem kdysi půjčený trasovač kabelů v zemi a v popisu bylo, že existuje i vysílač vhodný pro připojení na vodiče pod proudem. Já mél jen obyčejný na mrtvé kabely.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“