Atenuátor

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Atenuátor

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju do generátoru atenuátor 50R 1, 2, 3, 5, 10 a 20 dB. Jak ho udělat s ∏ článkama do série vím, kdysi jsem ho už dělal a dokonce jsem na něj vyhrabal i přesný odpory s minimální indukčností co mi zbyly. Tenkrát jsem ho dělal s mikrospínačema, který ovládala vačková hřídel. Ve fabrice nebyl problém s výrobou, dnes je to ale nedosažitelný.
Dnes jsou asi jen dvě levný možnosti, 6 nezávislejch dvoupólovejch Izostatů a nebo 6 páčkovejch přepínačů.
Izostaty jsou pasé ale vím, že s nima bylo pár atenuátorů v konstrukcích v Amáru.
K těm modrejm přepínačům se asi nic kolem VF chování nesežene. Má to vůbec smysl s nima zkusit atenuátor dělat? Maximální kmitočet kolem 250 MHz.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tu verzi s izostatem exisuje i nějaká DPS z AR. Naštěstí v dnešní době to už jde i změřit, jak moc je to přesný.

V mým osciloskopu na podobný věci používají jazýčkový relé.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Škoda, že tu není Davidus.
Tak alespoň na ochutnávku: https://www.youtube.com/watch?v=1EwZwMMeFaU

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

A jak hraní s mikropájkou souvisí s atenuátorem?

Jo, už vím, mně to přiblbý YT skočilo na další video. Tam budou nějaký koaxiální relé, nemám zaplej zvuk.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Ty vačky je možné vytisknout na 3D tiskárně, popř. mikrospínače nahradit miniaturními VF relátky.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron: nebylo by lepší použít posuvné přepínače nebo DIP switche?

V tom páčkovém z GME podle mě bude relativně velká kyvná věc s nemalou indukčností a kapacitou...

Posuvnému přepínači můžeš vyštípat nežádoucí nohy a plíškový U jezdec nechat opravdu jen ten nejmenší (spojující sousední kontakty), pokud by snad v daném typu byl původně větší. Kromě toho posuvný přepínač (stejně jako DIP switch) má menší rozměry a tím i parazitní L a C.

Taky jsem narazil na tato relé (všimni si vf charakteristik v DS). Pokud to dobře chápu, jsou bistabilní (latch), takže k přepnutí jim stačí krátký puls...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Do těch 250MHz by možná šlo použít i JRM-1Z a "posadit" to na plech. Ale nevím, neměřil jsem to.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

No a co něco takovýho? Na eBayi s tím mají i destičky. Problém bude asi ta maximální vstupní úroveň co? Stejně jsem to chtěl z legrace koupit a proměřit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Proč by to jako tenkrát nešlo ? To máš tak neschopný ruce ? Bylo to v příloze AR , na obálce je ten generátor , kde je dělič použit . Mám postaveno to i s těmi isostaty .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše:Na tu verzi s izostatem exisuje i nějaká DPS z AR. Naštěstí v dnešní době to už jde i změřit, jak moc je to přesný.
Plošák je na to asi zbytečnej. Šestinásobnej nezávislej Izostat jsem kupodivu doma našel, jen je blbý, že má na obě strany tyčky. Lepší by bylo na jedný straně pájecí očka. Ty přesný odpory, co mám z dřívějška jsou asi TR191 s vytahanejma nohama. Vypadá to, že by se daly jako příčka na ∏ bezvývodově zapájet přímo mezi piny Izostatu a odpory na zem zapájet mezi nohy Izoatatu a dno stínící krabky z 0,3 mm pocínovanýho plechu krabičky. No zkusím to popájet.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Nwm , kdo viděl očka jinde , než na síťáku .......

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Běžně se instalovaly do rádií Tesla, na ty očka "nahoře" se napojovala cívková souprava a feritka pro AM - DV, SV a KV.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

A co se inspirovat někým, kdo to dělá už delší dobu?
Loni jsem v rámci akce "Musíš zařídit cokoliv" absolvoval rozborku vstupního atenuátoru spektráče R&S.
Fyzicky je to řešené jako dekáda, kterou pomocí elmagnetů a k nim připojených kontaktů zkratuješ.
Tím pádem odpadají parazitní indukčnosti na různých apendixech.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

JirkaZ píše:nebylo by lepší použít posuvné přepínače nebo DIP switche?

Taky jsem narazil na tato relé (všimni si vf charakteristik v DS).
Jo, s posuvným by to šlo ale s DIPem? Na jeden stupeň ∏ článku přece potřebuješ dva přepínače ON-ON. Některý DIPy se sice dají propojit dvě páčky, ale jinej než ON-OFF jsem nikdy neviděl.
U těch Panasoniců je to do 300MHz úplně rovný, tohle by se dalo řídit přes procík z n-codéru. A není to až tak drahý. Díky za tip.

to Zdeněk: Ten JRM-1Z vidím poprvé v životě. Obávám se, že to je pro mě nesehnatelný.

Jezevec: Jo tiskárnu mám, ale s těma vačkama je omezení že si nemůžeš vybírat útlum dle libosti jako když máš nezávislý přepínače pro každej ∏ článek.

to forbiden: Pěkný, ale jak píšeš. Jestli to koupíš a zkusíš, dej pak vědět. :)

to BOBO: opět jsi nezklamal, zase máš problém s pochopením textu. Psal jsem o vačkovým atenuátoru, co jsme kdysi dělali. Ty vačky byly frézovaný na CNC, pájený stříbrem spolu s západkovým kolem na hřídelku a celý to bylo včetně spínačů v komůrkách vyfrézovaných v měděným bloku 50 x 50 x 120 mm. To určitě doma zvládnu levou zadní. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Ráno du do rachoty , ale jdu to najít . Kromě pilníku , pilky a vrtačky není jiného třeba . Jestli jste nekradli amáru ... :D :D

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“