Zapojení výstupů tří nabíječek NTB do série

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

Zapojení výstupů tří nabíječek NTB do série

#1 Příspěvek od barnodaj »

Mám tři stejné zdroje (nabíječky) pro NTB, chtěl bych je použít zapojené do série jako zdroj vyššího napětí. Problém je v tom, že mezi mínus pólem výstupu a pinem pro připojení ochranného vodiče ve vstupním konektoru je odpor 1kΩ. To je dobré k čemu? (bezpečnost, ochrana, odrušení???) Je možné zapojit zdroje tak že na jednom spojím výstupní mínus pól s ochranným vodičem přímo a na ostatních ochranný vodič nepřipojím?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Nejdřív koukni, jestli ty zdroje nemají mínus spojený s PE. :wink:
Třeba AT-comp je spojený má.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#3 Příspěvek od barnodaj »

Mají to spojený, ale ne přímo, naměřil jsem tam odpor 1kΩ, (mezi PE a mínus) na všech třech zdrojích stejný.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Aha, já jsem netušil co jsi myslel tím vstupním konektorem. U toho AT-Compu mám mínus spojenej s PE zcela natvrdo.
Tak ho zkus odpojit co to bude dělat bez něj. Co s tím chceš pohánět?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Odpor 1k mezi mínusem a PE být musí kvůli routeru a ostatním počítačům jinak by to jiskřilo, když to nebudeš používat na počítače, tak odpory odpoj a dej tam modré kondy 4n7.
Přebastlené zdroje si označ, abys je už nikdy do NTB nezapojil, jinak si odpráskneš vstup pro internet.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#6 Příspěvek od jardafiala »

Mě se zdá pochybný už nápad spojit tři spínané zdroje do série. Nemám racionální zdůvodnění ale nějak se mi to ale vůbec nelíbí....

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kulikus »

Potřebuješ tedy 60V/4A.
Jiná cesta je upravit zpětnovazební dělič, 3x zvětšit počet závitů na sekundáru a vyměnit elyty a diody na sekundární straně za typy na větší napětí.
Když dáš zdroje do série, tipl bych mohou se ovlivňovat navzájem oscilátory řídicích obvodů.
Rozhodně bude výstup hodně v šumu, pro akustiku to nebude.
Mám zkušenost, že ten zdroj sice dává na výstupu 19V, ale jeho konce mají vůči síťovému napájecímu vstupu 90 až 110V. Na zápěstí to docela brní. Soudruzi neosadili diskutovaný rezistor/ kond bo zdroj má dvouvodičovou vidlici.
Samponek s tím hodně experimentoval, určitě má nějakou zkušenost. Snad se ozve.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#8 Příspěvek od samponek »

Neboj, fungovat to bude, jen tam musíš dobastlit 4n7 2kV a odpojit 1k, potom už ale nejde použít pro NTB.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

Ta polovina síťového napětí tam je z Y kondenzátorů filtru v případě dvoužilového přívodu, to ničemu nevadí. V případě třížilového je tam to propojení na PE, běžně je natvrdo, tady je přes 1k odpor. Asi by stačilo ho zvýšit na 5-10k a bylo by to stále použitelné i pro ntb.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Celkem souhlas s jardou Fialou. V případě proudového přetížení nepředvídatelné chování, třetinová nebo spíš menší spolehlivost, výše popsané problémy s průsaky kapacitních proudů z primáru. Tyhle zdroje mívají velkou zapínací pecku vlivem nabíjení filtračního elytu, zapínat jedním spínačem tři naráz teprve. Překopání jednoho zdroje na vyšší napětí je sice zásah do síťového zařízení, ale jinak celkem reálné. Akorát odmotat sekundár a navinout nový nemusí být tak snadné. Zdroje to mívají všelijak dělené a prokládané, např. polovina primáru, polovina pomocného napájení, stínění, polovina sekundáru, polovina primáru. Udržet si přehled o polaritách cívek chce úsilí :evil:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Akoze 3-nasobne zvysit vykon zdroja len previnutim trafa? To asi tazko.

Najlepsie asi tie 3 zdroje predat a kupit jeden vhodny.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Zvýšit napětí, o požadovaném výkonu od tazatele nic nevidím.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Kulikus pise o 60V/4A. Ale netusim, odkial tento udaj zobral...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Kulikus ale není tazatel. Bičem z hovna se moc hlasitě zapráskat nedá, o tom snad netřeba dlouho debatovat.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#15 Příspěvek od barnodaj »

Zdravím a děkuji za odpovědi.
Zdroje, nabíječky se mi časem sešly od dosloužilých NTB, od kolegů z práce, od dcery, od mého. Mám i jiné , ale ty tři jsou stejné. Mimochodem nabíječky od HP ProBook, alespoň od toho co mám já, nemá propoj mezi mínusem a PE žádný a nějaký další, jiný číňan, má toto propojení na tvrdo, tedy nula ohm, tak že co výrobce to vlastní provedení.
Bylo mi líto je přímo poslat směr SD, ale zřejmě to tak dopadne. Nějaké přímé využití mě nenapadá, občas mi chybí zdroj vyššího napětí, skutečně jsem počítal výstup 60V a 4A s dodělaným nastavitelným proudovým omezením. Sériové řazení spínaných zdrojů není problém, na plus výstupu dám oddělovací diodu a druhou paralelně k výstupu za ni aby v případě výpadku jednoho zdroje převzala proud tekoucí z ostatních zdrojů.

Doplním, původně jsem se ptal na účel odporu 1000 ohm mezi svorkou PE a mínus pólem výstupu - bezpečnost, odrušení, ochrana, protože podle mne moc smysl nemá a navíc našel jsem tři různá provedení.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“