RS 238C - reprosoustava (zatlumení)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
suplera
Příspěvky: 11
Registrován: 18 úno 2023, 01:00

RS 238C - reprosoustava (zatlumení)

#1 Příspěvek od suplera »

Ahoj,
byl by někdo ochotný (ransom, TLU) poradit, kolik vatelínu bude potřeba k zatlumení reprosoustavy RS 238C?
Vnitřní objem cca 20 litrů, ARN 6608, výhybka 12dB/okt. (3,2mH + 22µF).
Vatelín zde:
https://www.reproobchod.cz/tlumici-vate ... ire-1-5-m/
Chtěl bych nahradit původní igelit, děkuji.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

10x15x0,3≡45 (litrů) co na tom víc zkoumat?

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#3 Příspěvek od ransom »

No jo, ale co si od toho slibuješ? Upřímně řečeno je to vyhazování peněz bez efektu.

Uživatelský avatar
suplera
Příspěvky: 11
Registrován: 18 úno 2023, 01:00

#4 Příspěvek od suplera »

Ahoj,
mám možnost mít vatelín za odvoz (ten odkaz byl jen příklad).
Ty RS 238C nejsou žádný zázrak, jen mne ten plandající igelit nějak vadí ...
Žádné další úpravy a vylepšení neplánuji, to je škoda času a peněz, v tom se shodneme.
Jen mne zajímalo, kolik přibližně vatelínu použít pro 20 litrů (uzavřenou reprosoustavu).

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#5 Příspěvek od ransom »

No, vyplnit celý a nestlačovat. Takže dvacet litrů.
Já na podobné tuningy používám zbytky od čalouníka nebo náplň z dosloužilých polštářů.
Mně by tam mnohem víc vadily elektrolytické a MP kondenzátory. Ty bych radil bez milosti vyházet a nahradit něčím normálním. K výškám nejlevnější svitky, zbytek spánembohem klidně ekonomické bipoláry.
Když si odpustím komentáře na adresu celkové konstrukce všeho co Tesla a Elektronika plodily: Igelit v uzavřených bednách vypadá sice poněkud bizarně, nicméně svou funkci plní překvapivě dobře. Pokud je zmuchlaný, aby vytvořil labyrint, pokud je ho tam dost, a pokud není za léta ztvrdlý. Bublinkovou fólii pak lze považovat za highend.
Úplně jiná písnička je, že v TVM dokázali igelit narvat i do basreflexu (ARS330). To se ale týká beden zprasených natolik, že to v důsledku nevadilo ani tam.

Uživatelský avatar
suplera
Příspěvky: 11
Registrován: 18 úno 2023, 01:00

#6 Příspěvek od suplera »

Ahoj,
bedny jsem přinesl po mnoha letech ze sklepa, ani jsem je k ničemu nepřipojil, jen rozebral.
Ten igelit mne zarazil, ale pak jsem četl, že to tak bylo opravdu myšleno vážně a pokud to nějak funguje, jak píšeš ...
no myslel jsem si původně, že je to dílo nějakého hi-fi kutila.
Dnes jsem výhybku u jedné bedny proměřil indikátorem TC1 a výsledky nejsou potěšující.
TE683 22µF/450V u ARN6608 - naměřeno 52µF a ESR 40
TE683 22µF/450V u ARZ4608 - naměřeno 44µF a ESR 0,14
TC180 2µF/100V u ARV088 - naměřeno 2,8µF a ESR 0,14
Zvažuji možnost, že to zase sešroubuji (ty dráty z výpletu kola mne zaujaly) a odnesu to do temných hlubin našeho sklepa.
Nebo takto:
ARV https://www.reproobchod.cz/kondenzator- ... 0v-dc-mkp/
ARN https://www.reproobchod.cz/kondenzator- ... 20np-22uf/
ARZ zatím bych to viděl na stejný kondenzátor jako u ARN, případně MKT, ale to už je asi zbytečné vyhazování peněz ...
https://www.reproobchod.cz/kondenzator- ... 0v-dc-mkt/
Výhybku nechám původní, zajímá mne, jak to tehdy hrálo, sice na materiálu se podepsal čas, no uvidíme, tedy uslyšíme ...
Ještě zvažuji nějaký připojovací terminál, ale zároveň se mi nechce do bedny řezat a vrtat.
Díky za rady.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#7 Příspěvek od TheLastUnicorn »

To tlumení v objemu pro basák není nikdy úplně kritický a lze tlumit podle svých uší. Někomu vyhovuje míň tlumení a následný "tvrdší a dynamičtější" sound, někdo by zas řekl, že to pak hraje jako boombox a má raději více tlumenou, nebo až přetlumenou bednu.

Výměna kondů není levná záležitost, ale je u starých beden často nezbytná, zvlášť pokud se tam vyskytují jakýkoli elyty. No ani svitek není 100-pro jistota, což dokládají vadné "hovňáky" ale i krabice. Asi bych zde použil všechny kondy typu MKT. 22uF není extra vysoká hodnota, úspora bipolárem bude malá. Dražší MKP zase nemají u těchto měničů v podstatě žádný význam, kor u takhle (ne)laděných výhybek.
Bohužel tohle jsou celkově bedny vhodné leda do garáže, nebo k nějakýmu historickýmu účelu. Nebo pro velmi nízké nároky.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

Tlumím stavební thermoizolační lisovanou "vatou" v tabulích cca 1x0,5x0,1m prostě ze říznou na míru a je to,
na stavbách se menší nepotřebné kousky (odřezy) povalujou běžně...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
suplera
Příspěvky: 11
Registrován: 18 úno 2023, 01:00

#9 Příspěvek od suplera »

Ahoj,
účelem opravy je takový výlet do historie audiotechniky.
Ty bedny byly volně k prodeji nebo jako součást nejakého audiozařízení?
Bohužel jsem nenašel krycí mřížky před repro, co byste navrhli?
Vyrobit nebo sehnat (to by asi byla velká náhoda)?
Na přední desce jsou jakési patentky, takže sehnat protikus nebo zvolit jiný způsob uchycení?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

To tlumení není igelit, ale "multicelulární labyrint" :D . Kupodivu to funguje, akorát velký doktor B.S. blahé paměti projevoval obavy o linearitu takového tlumení při vyšších hlasitostech.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

RS...nebude to stavebnice UV elektronika Svazarmu? měl jsem RS 334
(4Ω) existovala verze 8Ω tuším RS338, obě tlumené zmuchlanou PE fólii.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#12 Příspěvek od rudolf02 »

Už jsi viděl bedny napadené moly? Vatelín only syntetic, kondy dej krabičáky nebo svitky, klidně staré malých kapacit jsou-li dobré, v bedně je místa hafo. Nevím jak to dělám, ale ty krabičáky se mi nechtějí moc kazit. To likviduji svitkáče, do kterých bych to nikdy neřekl.
Asi je blbě měřím. Svod nulový na jmenovitém napětí a u svitků kapacita +-20%.
Některé nedůvěryhodné šikulky zdvihají kapacitu až o 150%. A u jmenovitého napětí mají zajímavé svody. Jsou to asi svůdníci.
Ale bedny hrají dle ucha přijatelně.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#13 Příspěvek od ransom »

Suplera:
Jestli chceš, můžu ti za poštovné poslat sbírku kondenzátorů na předělávku. Beztak to držím jenom kvůli podobným případům. Větší kapacity vyskládané z recyklovaných a vyměřených krabicových. Jak psal Rudolf, na velikosti tady není důvod šetřit.
Pokud je mi známo, většina soustav řady RS se dodávala jako hotová i jako stavebnice. Příslušenstvím k něčemu nebyla nikdy. To dělala Tesla Litovel a Bratislava (ke gramofonům a přijímačům).

Rámeček s přízvučnou tkaninou se dá nejsnáze a nejlevněji prodělávat suchým zipem. Čtyři čtverečky přilepené Chemoprénem.

Uživatelský avatar
suplera
Příspěvky: 11
Registrován: 18 úno 2023, 01:00

#14 Příspěvek od suplera »

Ahoj,
děkuji za nabídku kondenzátorů, pokud bych potřeboval, tak se ozvu.

Zkoušel jsi někdy měřit výhybku (reprosoustavu),
ve které byly kondenzátory se zhoršenými parametry (ESR, svod ...)?

Existuje nějaká fotka, jak taková stavebnice RS 238 vypadala?

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#15 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Hele, na takové kraviny nemá nikdo z ladičů čas. Nikdo nemá zájem tuhle hrůzu měřit ani když jsou součástky v pořádku, natož s vadnými kondíky. Buď si ale jistej, že takhle posunutý parametry mohou hnout s impedanční charkou natolik, že se taková soustava může (a často stane) nebezpečnou pro zesilovač.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“