Elektrocentrála - parametry

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

Elektrocentrála - parametry

#1 Příspěvek od p32 »

Asi budeme na novou zahradu potřebovat benzínovou elektrocentrálu. Žádnou jsem nikdy neměl a tak se ptám na radu ve výběru. Bude se používat pro svařování invertorem Gama 166, kde stačí připojení na normálních 230V/16A a pro rozbrušku (vždy jen jedna velká zátěž). Potom ještě na pár věcí s menším odběrem, kde už o nic ani nejde. Našel jsem podle popisu údajně tichou s menším odběrem litrů benzínu za hodinu a vhodným výkonem pro možné svařování. Je to tato. Váha není důležitá a cena 15 tisíc je vyhovující. Jedná se mi o vyjádření těch, co tomu rozumí, jestli bude vyhovovat na to svařování (rekreační) a jestli jsou reálné ty parametry, co tam píšou. Díky i za případné odkazy na jiné.
Jak bude hluk 74 dB rušivý pro sousedy na zahrádce? Musí se ještě nějak ten hluk utlumit a jak?

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Trochu bych se bál té "značky" (resp. neznačky). Budeš-li potřebovat jakýkoli náhradní díl, kde ho koupíš?
Já mám zkušenosti s Hondou EU20i, utáhla flexu Narex 150mm bez rozběhu naprosto v pohodě.

PF

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Na flexu mohu vzít cokoliv. Mně se jedná spíše o to svařování a aby to bylo tiché. Ta Honda má poloviční výkon toho, co potřebuji. Co nepotřebuji, tak to je časté přenášení a lehkou elektrocentrálu. To mi stačí tak dvakrát do roka, takže může být větší a těžší.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Těch dílů bych se zase tak nebál, to je čistokrevná Čína, která se prodává pod tisícem různých označení, takže díly se případně někde seženou. Při nejhorším přímo z Číny. A při troše štěstí nebudou potřeba. Je nutné si uvědomit, že to není centrála na každodenní nasazení, ale na hobby sem tam bude v pohodě.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Zjistil jsem, že to vyrábějí v Polsku. Jestli je to jen přeprodej, tak to fakt nevím. Má to chrániče na všechna napětí a je tam 230V, 12V a 400 V, ale jaká je skutečnost, tak to fakt nevím. Proto se ptám, jaké mohou být i jiné možnosti.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Třeba toto: https://www.aretacni-pripravky.cz/inver ... gIXCfD_BwE vypadá na stejný agregát. A bude jich ještě spousta jiných.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Ale ta tvoje vypadá dokonce lépe. Musím se ještě tedy poohlédnout. :lol:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Akorát pozor, to co jsem linkoval je sice 8,5kW, ale v třífázu, z jedné fáze max. 2500W. Tvoje je jednofázová 6,5kW.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Já vím, díval jsem se. Mám najité už 4 druhy, které jsou asi ze stejného soudku. Jsou tam spíše rozdíly ve spotřebě a hluku.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#10 Příspěvek od vrky »


Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kulikus »

74dB je hluk běžného vysavače v místnosti. Když to spustíš venku, je méně rušivé.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

vrky píše:Killeroz to tady vysvětluje https://www.youtube.com/watch?v=UpAjlasl3Bk&t=496s
Nevím, co ten člověk chtěl říct, ale asi 11 minut kecá o ničem. Po 11. minutě z něj konečně vyleze, že lidi jsou blbí a mají představu o tom, že jim svářecí invertor uživí elektrocentrála s výkonem 2,5 kW. Nakonec jediné, co z něho vyleze, tak je to, že je potřeba výkon elektrocentrály více jak 6,5 kW, ale lépe rovnou 7 kW na těch 230V. Což jsem sice věděl už od začátku a proto jsem dával odkaz právě na tu s výkonem 6,5 kW a s AVR atd. Jen jsem chtěl vědět, jestli s takovými má někdo zkušenosti, protože papír snese napsat všechno a skutečnost je potom jiná. :wink:
Tak dobrá je ta diskuse k tomu videu, kde lidi upozorňují správně na potřebný výkon na 230 V, tj. aspoň 6kW a ne na celých 3F, kde se to potom na 230V jen dělí třema.
Došel jsem k tomu, že bude vhodnějŠí HERON 8896145 s jednou fází a 230V/32A.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Zdravím. Základ je aby byl generátor na plné napětí . Nesmí tam být invertor . Jinak pro nestaré svářečky je to šumák . Ono by se tomu dalo pomoct usměrněním a kondem tak 2-3G/400V . Čím víc , tím líp .

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Jo, díval jsem se na původní výběr Tagred TA6500GKWX a ta má jen 230V/26A.
Ten Heron má zase dvojnásobnou cenu, tak musím zjistit, jestli a co z těch dvou bude vyhovovat.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Hape »

BOBOBO píše:Zdravím. Základ je aby byl generátor na plné napětí . Nesmí tam být invertor...
Chci se zeptat, protože zatím nemám s elektrocentrálami žádnou zkušenost, jak to myslíš s tím plným napětím? To bych předpokládal jako samozřejmost, že bude mít plné síťové napětí. V opačném případě bych to považoval za závadu.
A proč ne invertorovou elektrocentrálu? Ta by měla být pro spotřebiče bezpečná, tak proč ne pro invertorovou svářečku?

Edit:
Našel jsem na TyTrubce video, kde borec zkouší invertorovou centrálu s invertorovou svářečkou a nic mu neodešlo. Navíc ty invertorový centrály můžou běžet v ekonomickém režimu, kdy mají snížené otáčky a tím i sníženou spotřebu.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“