Lampový kotoučák Philips EL 3536

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Lampový kotoučák Philips EL 3536

#1 Příspěvek od Crifodo »

Dávám trochu dohromady tento letitý stroj
https://www.radiomuseum.org/r/philips_el3536el_353.html
Mechanická část po 64 letech překvapivě dobrá, řemínek, tónová kladka, předlohové kladky OK. Elektricky možná sem tam oxidované kontakty přepínačů a patic. Vůbec se tedy nedochovaly původní knoflíky, místo toho směs nějakých ze starých TV nebo co, nevím jestli by se daly repliky vyrobit na 3D tiskárně.
Co mě zaujalo, zajímavé zapojení koncového stupně, druhá mřížka EL84 zapojena na odbočku primáru, ale spolu s napájením předchozích stupňů, vlastně na odbočce je zdroj a druhá mřížka je až "nahoře" na celém primáru. Setkal se s tím někdo?
Přílohy
schema.png

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Běžně se to používalo i u tesláckých rádií - celý proud zdroje kromě koncového stupně se žene přes vinutí výstupního trafa. V trafu se tím kompenzuje brum a zmenšuje ss sycení. Aby to fungovalo, musí být v sérii s tím kompenzačním vinutím odpor, nesmí na něm být přímo elyty, které by jinak zkratovaly nf složku.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od xsc »

Jo, má to tak třeba Tesla Sonatina. Ale fakticky bručí víc než Talisman.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Protože má lepší reprák. Reprák v talismanu ten brum nepřenese :)

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#5 Příspěvek od nixdorf »

Talisman, to je to čudo napájané z jednocestne usmernenej siete? Predpokladám, že to už má dynamický reprák, ten sieťový brum spoľahlivo prenese. Nepovažujem sa za experta, zato ak mi spoľalivo brumí Goebbelsova tlama s elektromagnetickým reprákom s ohmickým odporom 17K a impedanciou podla toho, čo práve hrá... tak potom nemám pochýb :lol:
Naposledy upravil(a) nixdorf dne 30 kvě 2023, 12:55, celkem upraveno 1 x.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Reprák v geblsovce těch 50 Hz taky nepřenese. Jestli ti to vrčí, tak je to nějaká harmonická složka. To samé u talismanu. Sonatina má o dost větší reprák s poddajnějším závěsem než v talismanu, takže brumí hodně vocpoda.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Jinak Sonatina je taky napájená z jednocestně usměrněné sítě, jen přes autotrafo.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

xsc píše:Jo, má to tak třeba Tesla Sonatina. Ale fakticky bručí víc než Talisman.
elyty ve zdroji ti neelytují . . .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Správně. To druhé vinutí tam není kvůli brumu, ale snižuje stejnosměrné sycení jádra, takže vystačí s tenčí vzduchovou mezerou (jestli tam vůbec nějaká je), tedy má menší rozptyl, potažmo rozptylovou indukčnost, trafo nepotřebuje tak často střídat vrstvy primáru a sekundáru, přesto výšky přenáší dost slušně.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Tento Philips se kasá rozsahem (19 cmps) 30-20000 Hz, i když neuvádí v jakým tolerančním poli, jakož i výkonem 4 W (neuvádí s jakým zkreslením).
Odstupem 45 dB. Z mládí si pamatuju že hrál celkem obstojně, ty lampový konce dodávaly správný přebuzený říz a to se mi tehdy líbilo.
To druhé vinutí tam není kvůli brumu, ale snižuje stejnosměrné sycení jádra, takže vystačí s tenčí vzduchovou mezerou (jestli tam vůbec nějaká je)
Jo, to jsem měl taky kdysi geniální nápad, vzít trafo na toroidním jádře pro Ačkový jednočinný konec a ss sycení vyrušit opačným ss sycením ze zdroje proudu, bohužel k realizaci pak nějak nedošlo, asi kvůli jiným geniálním nápadům.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od xsc »

ok1hga píše:elyty ve zdroji ti neelytují . . .
Ale elytují, jsou nové. I ten původní byl už i předtím vyměněný, ale i tehdy k němu někdo přidal ještě další.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

xsc píše:Ale elytují, jsou nové. I ten původní byl už i předtím vyměněný, ale i tehdy k němu někdo přidal ještě další.
a máš tam všechna stínění, která tam mají být ?
Přílohy
Sonatina 315A.pdf
(162.93 KiB) Staženo 44 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Crifodo píše: Vůbec se tedy nedochovaly původní knoflíky, místo toho směs nějakých ze starých TV nebo co, nevím jestli by se daly repliky vyrobit na 3D tiskárně.
Jednou jsem ten magič prohlížel ale už je to hodně dlouho. Knoflíky by vytisknout šly ale neměl náhodou originál kovový čepičky? Ty knoflíky měly červík z boku a nebo pod tou čepičkou kleštinu jako teslácký měřáky?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

ok1hga píše:a máš tam všechna stínění, která tam mají být ?
Jo, mám. Bručelo to přes napájení i s potenciometrem na nule. Přidal jsem ještě jeden elyt, tak jako už kdysi někdo předtím. Prostě to jednocestný usměrnění je znát.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

A co ten RC člen, přes který se napájí ostatní anody? Zde hraje roli i součet odběrů z něj, velikost odporu v sérii s pomocným vinutím a stav třetí filtrační kapacity.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“