Řízení CNC frézky se zpětnou vazbou

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Řízení CNC frézky se zpětnou vazbou

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, mám se poptat pro kámoše na nějaký jednoduchý řízení malý tříosý frézky, nejlíp na Arduinu GRBL či něčem podobným levným, co by umělo krokáče Nema 23 a reagovalo na zpětnou vazbu polohy z magnetických pravítek, co prodává Unimax. Jde o frézku kde je jistá malá vůle v trapézových šroubech. Nejde to předělat na kuličkáče a tak si kámoš myslí, že tohle by mohlo být řešení. Já osobně mám ale obavu, že to nebude fungovat i tak, protože podle směru frézování a otáčení frézy bude osa v té vůli vibrovat či poskakovat sem a tam.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#2 Příspěvek od HF_Tech »

Problém mu to nevyřeší. To už je vyzkoušeno.
Při obrábění dřeva pomůže funkce "anti backlash". Tu umí třeba Mach3 nebo LinuxCNC.
U malého stroje ještě fungu matice s předpětím. Viz. obrázek.

Řízení s odměřováním lze udělat pomocí SW LinuxCNC a MESA karty. http://store.mesanet.com/index.php?rout ... ry&path=83
Otázka je, co to pro něj znamená "levně". Ta MESA karta umí to samé co profi řešení a proti profi řešení levná je. Ale pro garážníka je to pořád kopec peněz.
Přílohy
matice-pro-vozik.jpg
péro.png

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

Nahlédl jsem v rychlosti. Prosím nasměrování - Která z těch Mesa karet umí i odměřování?

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#4 Příspěvek od HF_Tech »

Mám zatím 7I96S a ta má na sobě "odměřování" enkodérem pro vřeteno.
Odměřování by mělo fungovat přes karty 7I85 nebo 7I89.
Mám na skladě hotovou osu z profi stroje, která má odměřování magnetickým páskem přímo na kolejnici a chystám se to někdy v létě rozchodit.
Zatím se s tím učím, překopal jsem frézku z Machu3 na LinuxCNC + MESA kartu a je to rozdíl jako mezi trabantem a oktávkou :)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kulikus »

V čem se ten rozdíl projevuje nevíce?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

HF_Tech píše:Problém mu to nevyřeší. To už je vyzkoušeno.
Já si to myslel, však jsem to na konci psal. Nyní tam má trapéz a vymezení rozřízlou trapézovou matku, kterou stahují dva šrouby M3, stejnej princip jako ty černý bloky, co jsi dal poslední obrázek. Jenže ta mašina je dost stará a trapézy jsou v málo používaných krajových polohách "vyšoupaný" mnohem míň, než uprostřed. Výsledkem je, že když se matka stáhne na minimální vůli uprostřed, tak ji na krajích Nema 23 neutáhne. A kuličkáč matka se tam průměrově nevejde, i když šrouby by nebyl problém předělat.
Takže díky za potvrzení toho že to nepomůže. Možná nejlevněji by bylo vyměnit a předělat aspoň ty trapézy s matkama na nový.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#7 Příspěvek od HF_Tech »

Tak šroub je to úplně nejlevnější. Problém je jenom zjistit míry a zajistit osoustružení konců v dostatečné přesnosti.
Pokud je tam nějaký atyp, tak stačí nahradit normálním. Kvůli ručnímu pohonu se dříve dávalo větší stoupání. Motor zvládne točit rychleji, tak už to není potřeba.

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“